Valdība varētu palīdzēt metālapstrādes uzņēmumam "KVV Liepājas metalurgs" (KVV), pārskatot valstij paredzēto maksājumu grafiku vai arī ļaujot realizēt atsevišķus aktīvus.

Tos aktīvus, kurus patlaban kompānija neizmanto, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Valdības sēdē otrdien uzklausīta KVV vadība, un panākta vienošanās, ka kompānija līdz mēneša beigām sagatavos uzņēmuma biznesa restrukturizācijas plānu, tajā paredzot arī iespējamu palīdzību no valsts puses, kas nebūtu pretrunā Eiropas Savienības nosacījumiem.

Premjere uzsvēra, ka valsts palīdzība noteikti nevarētu būt naudas ieguldījums vai elektroenerģijas tarifu samazināšanai vienam uzņēmumam. Valdība varētu ļaut pārskatīt valstij paredzētu maksājumu grafiku vai atļaut realizēt atsevišķus aktīvus - zemi vai ēkas. Lai KVV varētu to darīt, nepieciešams saskaņojums no kreditoriem.

Straujuma stāstīja, ka KVV mēneša vidū plāno atsākt ražošanu un pašreizējā dīkstāvē nav saistīta ar apgrozāmo līdzekļu trūkumu. Tā esot ierasta prakse metalurģijas nozarē, uz laiku pārtraukt ražošanu atbilstoši tirgus situācijai.

Viņa pauda cerību, ka uzņēmumam kopā ar Ekonomikas ministriju un Finanšu ministriju izdosies rast risinājumu, lai kompānija turpinātu darbību arī pašreizējos sarežģītajos apstākļos.

Premjere pieminēja arī KVV strādniekus, kuri otrdien piketēja pie valdības ēkas, un uzsvēra, ka gan pašreizējā, gan nākamā valdībā darīs visu iespējamo, lai nodrošinātu rūpnīcas darbu un darbavietas liepājniekiem.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka KVV kavējis gan plānoto maksājumu valstij 2,7 miljonu eiro apmērā par maksātnespējīgā "Liepājas metalurga" ražotni, gan maksājumu valsts energokompānijai "Latvenergo" par patērēto elektroenerģiju. Nespējot vienoties ar uzņēmumu, Valsts kase izmantojusi sniegto bankas garantiju, atgūstot vairāk nekā 10 miljonus eiro.

Tostarp par kavētiem maksājumiem KVV pārmetis rūpniecisko gāzu ražotājs "Elme Messer metalurgs", kas prasīja KVV maksātnespēju - tiesa prasību noraidīja. "Elme Messer metalurgs" spriedumu pārsūdzēja, tomēr Kurzemes apgabaltiesa apelācijas kārtībā lietu neierosināja.

KVV finansiālās problēmas skaidro ar augstajiem elektroenerģijas tarifiem, kā arī problemātisko situāciju metalurģijas nozarē visā Eiropā.

Tāpat ziņots, ka KVV uz laiku apturējis ražošanu. "Pauze ražošanā ir saistīta ar mūsu lēmumu izvairīties no zaudējumiem, kurus februārī zemo cenu dēļ mums varētu radīt metalurģijas produkcijas ražošana. Mēs esam aprēķinājuši, ka tādējādi mums februārī izdosies izvairīties no zaudējumiem aptuveni 600 tūkstošu eiro apmērā," aģentūrai BNS iepriekš skaidroja uzņēmuma valdes loceklis Igors Talanovs.

Vēstīts arī, ka 2014.gada 2.oktobrī tika parakstīts līgums par "Liepājas metalurga" pamatražotnes pārdošanu Ukrainas KVV, kuram par "Liepājas metalurga" pamatražotnes iegādi jāmaksā 107 miljonus eiro vairākos maksājumos 10 gadu laikā.