Pirmdien, 25. maijā, pulksten 15 domē sarīkotajā sabiedriskajā apspriešanā par iespējamo minerālmēslojuma ražotni klāt bija tieši trīs iedzīvotāji.

Zālē gan cilvēku bija vairāk – varbūt kāds ducis, taču bez domes ierēdņiem, sabiedrisko attiecību speciālistiem, vides speciālistiem, žurnālistiem un potenciālajiem minerālmēslojuma ražotāja "NPK Expert" pārstāvjiem bija tikai trīs Liepājas iedzīvotāji – kāds kungs un kāds pāris no "NPK Expert" tuvējā apkaimē dzīvojošiem liepājniekiem.

Sākotnējās sabiedriskās apspriešanas (tieši tā precīzi sauc pirmdien pulksten 15 domes zālē notikušo sanāksmi) vietu un laiku tās organizētājiem ieteikusi pašvaldība.

Deputāte Linda Matisone to komentēja šādi: "Vai sabiedriskā apspriešana orientēta tikai uz nestrādājošiem liepājniekiem? Kāpēc tādā laikā?!"

Ar jau zināmo informāciju, kur un kā plānots veidot ražotni, kā arī ar skaidrojumu, kādu draudus videi var radīt šāds objekts, iepazīstināja SIA "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment" pārstāvis Oskars Beikulis. Kā norādīja Beikulis, minerālmēslojuma ražošanā tiek izmantotas ķīmiskas vielas, un no tā arī izriet iespējamie draudi – avārijas situācijas, gaisa piesārņojums, virszemes un pazemes ūdeņu piesārņojums. Bez tam ražošanas procesā veidojas pārpalikums – tehniskā sālsskābe, kura jāutilizē. Tieši tāpēc ražotni nav iespējams izbūvēt bez ietekmes uz vidi novērtējuma.

Tad, kad ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums būs gatavs, tiks rīkota un izziņota vēl viena sabiedriskā apriešana, sacīja Beikulis.

Atbildot uz iedzīvotāju jautājumu – cik liels ir piesārņojuma risks? – Beikulis arī norādīja, ka detalizētu atbildi sniegs ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums, pie kura strādā viņa pārstāvētais uzņēmums.

Uzņēmuma "NPK Expert" kvalitātes vadītāja Ksenija Asatrjana savukārt informēja, ka amonija nitrāts, ar kuru "NPK Expert" strādā patlaban un no kura atteiksies, kad būs gatava minerālmēslojuma ražotne, ir daudzkārt bīstamāka viela, nekā tās, ar kurām uzņēmums saskarsies, ražojot minerālmēslojumu. Asatrajana arī skaidroja, ka ražošana būs slēgts cikls, un tajā tiks izmantotas modernākās iekārtās un filtri, jo arī uzņēmums esot ieinteresēts nepieļaut ne avārijas, ne piesārņojumu. „Mani vairāk uztrauc kaimiņi, kas blakus dedzina dažādus naftas produktus,” sacīja Asatrajana.

Kā jau vēstīts, minerālmēslojuma ražotni paredzēts izveidot, paplašinot uzņēmuma "NPK Expert" esošo darbību Liepājā, Grīzupes ielā 8.

Minerālmēslojuma ražotnes izveidei nepieciešama uzņēmuma teritorijā izvietotās bijušās dzelzsbetona rūpnīcas ēkas modernizācija un pārbūve. Pārbūves darbu apjomi un infrastruktūras objekti tiks precizēti ietekmes uz vidi novērtējuma gaitā.

Jaunajā ražotnē paredzēts ražot un fasēt kālija sulfātu (plānotais produkcijas apjoms – 20 000 t/gadā), kā arī komplekso NPK (slāpeklis, fosfors, kālijs) minerālmēslojumu, kas bagātināts ar mikroelementiem (plānotais produkcijas apjoms – 420 000 t/gadā).

Kālija sulfāta ražošanas process sastāv no trīs posmiem – sērskābes un kālija hlorīda dozēšana un sajaukšana, izejvielu reakcija mufeļkrāsnī (Manheima krāsns), kālija sulfāta neitralizācija un šķirošana (sijāšana un smalcināšana).

Ar sagatavotajiem dokumentiem par paredzēto darbību var iepazīties: Liepājas domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā, Rožu ielā 6; SIA "NPK Expert" tīmekļa vietnē www.npkexpert.com; SIA "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment" tīmekļa vietnē www.environment.lv.

Rakstiskus priekšlikumus un jautājumus var sūtīt līdz 5.jūnijam Vides pārraudzības valsts birojā Rūpniecības ielā 23, Rīga, LV–1045, tālrunis: 67321173, fakss: 67321049, www.vpvb.gov.lv.