Šā gada deviņos mēnešos Liepājas ostā piesaistītas un pārkrautas  5 060 815,69 tonnas dažādu kravu, kas ir par 8 procentiem vairāk kā gadu iepriekš tādā pašā laika periodā, informē sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

Joprojām lielākā kravu grupa ir beramkravas (66% jeb 3 332, 6 tūkst. tonnu), kam seko ģenerālkravas un lejamkravas. Kā jau vairākkārt uzsvērts  kravu apgrozījums ir mainīgs lielums, ko nosaka virkne faktoru – tā ir spēja pielāgoties tirgus nosacījumiem, ģeopolitiskajai situācijai un savlaicīgi, pārdomāti investēt infrastruktūras attīstībā. Papildus nosacījumi - stabili un skaidri darbības priekšnoteikumi, sadarbība un savstarpēja uzticēšanās starp ostas uzņēmējiem un Liepājas SEZ pārvaldi.

Joprojām lielākais kravu apgrozījuma pieaugums šā gada deviņos mēnešos ir LSEZ SIA  "Terrabalt" plus 70,6%, kas apkalpo "Stena Line" prāmja līniju Liepāja – Traveminde (Vācija). Lielākā kravu grupa ir ro-ro kravas un pozitīvā tendence saglabājas – septembrī, salīdzinot ar šā gada augustu, pieaugums 6,4%.  

Pozitīvus rezultātus uzrāda arī jaunā konteinerkuģa feederlīnija Liepāja - Gdaņska. Savu darbību konteinerkuģa līnija uzsāka augusta vidū, kad pārvadāja 1 253,57 tonnas konteinerizētu kravu, tad septembrī jau 4 828,30 tonnas. Līnijas operators ir konteineru loģistikas kompānija SIA FIELDS, kas ir viena no vadošajām konteineru loģistikas kompānijām Latvijā un nodrošina Latvijas eksporta kravu konteinerizēšanu un starptautisko konteineru loģistikas pakalpojumu sniegšanu. Liepājas ostā konteineru līniju apkalpo LSEZ SIA “Ekers Stividors”, savukārt Gdaņskas ostā DCT konteineru terminālā.

Kopējais Liepājas ostā apstrādāto konteineru skaits deviņos mēnešos ir 8 667 konteineri (TEU), kas veido 222% pieaugumu.

Septembrī Liepājas ostā veiksmīgi turpinājās graudaugu sezona. Kopumā pārkrautas 1 916,3 tūkst. tonnas labības produktu. Neskatoties uz salīdzinoši mazāku graudaugu ražu un pieaugošo konkurenci pārkrauto graudu apjoms ir līdzvērtīgs 2020.gada septembra kravu apgrozījumam.

Beramkravu grupā stabils pieaugums ir arī enerģētikas kravām, kas kā atjaunojams energoresurss tiek izmantots Skandināvijas valstīs. Šā gada deviņos mēnešos koksnes šķeldas apgrozījums pieaudzis par 59,5%, bet koksnes granulas pārkrautas par 38,8% vairāk nekā gadu iepriekš.

Ostas uzņēmēji novērtē 2020. gadā veiktos investīciju attīstības projektus, kas uzlaboja gan auto un dzelzceļa infrastruktūru, bet jo īpaši padziļinātos kuģu ceļus līdz 14, 5 m un uzlaboto navigācijas drošību.

2021.gada astoņos mēnešos Liepājas ostā apkalpoti 1 217 kuģi, iebraukuši vai izbraukuši 32 772 pasažieri.