2023. gada oktobris bijis darbīgs Liepājas ostas stividorkompānijām, kuras pārkrāvušas 739 202,18 tonnas dažādu kravu. Tas ir šogad lielākais kravu apgrozījums viena mēneša ietvaros un labākais oktobris pēdējo piecu gadu laikā, portālu informēja Liepājas speciālās ekonomiskās zonas sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe.

Oktobrī Liepājas ostā pārkrautas 573,2 tūkst. tonnu. beramkravu. Lielākais īpatsvars bija labībai un labības produktiem. Kopumā pārkrautas 444,1 tūkst. tonnu, kas ir  vairāk nekā šā gada septembrī (271.6 tūkst. tonnas) un pagājušā gada oktobrī (310,8 tūkst. tonnas).  Beramkravu grupā bez labības un labības produktiem stabils ir celtniecības materiālu un atjaunojamo energoresursu (koksnes šķelda un kokskaidu granulas) apgrozījums.

Turpina pieaug RO-RO kravu apgrozījums, kas saistīts ar LSEZ SIA "Terrabalt" īstenotajiem attīstības projektiem un jauna autoceļa pievada izbūvi, ko veica Liepājas SEZ pārvalde. Tas bija nopietns solis, lai prāmja operators "Stena Line" nodrošinātu regulārus prāmja reisus sešas reizes nedēļā ar Tavemindi Vācijā. Šobrīd nepieciešams jauns impulss tālākai attīstībai – ostas 46. piestātnes rekonstrukcija. Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis uzsver, ka katru gadu prāmju līnija pārvadā preces 4 miljardu eiro apmērā. "Varam iedomāties, cik nozīmīga šī līnija ir Latvijas ražotājiem, Latvijas ekonomikai kopumā."

Finanšu ministra darba vizītes laikā Liepājā piestātnes rekonstrukcijas tika pārrunāti ar Finanšu ministru Arvilu Ašerandenu, kurš atzina, ka valdības ļoti augsta prioritāte ir eksportspējīgas industrijas. "Tām ir vajadzīgi kanāli, pa kuriem savas preces nogādāt citās valstīs. Galvenais eksporta tirgus ir Eiropa. Liepājas osta strādā ļoti labi, un skaidrs, ka mūsu pienākums ir meklēt risinājumu, kā nodrošināt transporta infrastruktūru. Šodien pārrunājām, skatīsimies ar Satiksmes ministriju, kā to var atrisināt."


Publicitātes attēls


Ģenerālkravu segmentā turpinās recesija kokmateriālu tirgū, kas atspoguļojas arī kravu apgrozījumā, bet jau otro gadu ievērojami samazinājies ir lejamkravu apjoms, kas šobrīd veido vien 4% no visām kravām.
 
2023. gada oktobrī Liepājas ostā apkalpoti 112 kuģi un uzņemti 6 268 pasažieri. Lielākā krava oktobrī tika uzkrauta "Liepaja Bulk Terminal Ltd" uz kuģa "Al Saad" – 53,3 tūkst. tonnu un nogādāta Spānijā. Oktobrī abas lielākās ostas stividorkompānijas pārkrāvušas vairāk kā 200 tūkst. tonnas dažādu kravu, ievērojami pārsniedzot iepriekšējo mēnešu kravu apgrozījumu, attiecīgi LSEZ SIA "Liepaja Bulk Terminal Ltd" – 297 679,44 t un LSEZ SIA "Ekers Stividors LP" 205 800,90 t.

Šā gada deviņos mēnešos kravu apgrozījums Liepājas ostā bija 5 928 273,17 tonnas, apkalpoti 1 168 kuģi, iebraukuši vai izbraukuši 82695 pasažieri.


Publicitātes attēls