Pēc tam, kad aizdomās par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas Finanšu policija veica kratīšanas uzņēmumā "Pica serviss", modrāki kļuvuši arī iedzīvotāji.

Viens no portāla lasītājiem mums atsūtīja kases čeka fotogrāfiju ar šādu paskaidrojumu: „Šo čeku, uz kura skaidri redzams, ka PVN ir 0,00, man iedeva kasiere pēc tam, kad es samaksāju par fotogrāfiju uztaisīšanu”.

Lasītājs vēlējās zināt, vai arī šajā gadījumā čeka izsniedzējs negrasās izvairīties no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas.

Jautājumu pārsūtījām Valsts ieņēmumu dienestam (VID), un saņēmām šādu skaidrojumu. Tajā teikts:

„Atbildot uz Jūsu lasītāja uzdoto jautājumu, informējam, ka Elektronisko ierīču un iekārtu (kases aparātu) lietošanas kārtība un samaksu apliecinošo dokumentu (kases čeku) izsniegšanas un noformēšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta 2007.gada 2.maija noteikumos Nr.282 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība".

Kases čekā norādāmie rekvizīti ir noteikti Ministru kabineta 2007.gada 20.februāra noteikumu Nr.133 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" 20.punktā, t.sk. darījuma (preces (pakalpojuma) vai preču (pakalpojumu) grupas) nosaukums un pievienotās vērtības nodokļa zīme (cipars, burts vai cita pazīme, kas norāda, ka attiecīgajai precei (pakalpojumam) vai preču (pakalpojumu) grupai ir piemērojama konkrētā nodokļa likme vai nodoklis nav piemērojams), kā arī daudzums un cena.

Gadījumos, kad nodokļa maksātājs nav reģistrējies kā ar pievienotās vērtības nodokli apliekamā persona, tam nav jāizsniedz kases čeks, kurā uzrādīts pievienotās vērtības nodoklis.

Nodokļu maksātājam ir tiesības nereģistrēties VID ar pievienotās vērtības nodokli apliekamo personu reģistrā un nemaksāt pievienotās vērtības nodokli valsts budžetā, ja veikto ar nodokli apliekamo preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība iepriekšējo 12 mēnešu laikā nav pārsniegusi 35 000 latu.”

Lai gan VID nav sniedzis atbildi, vai ar konkrēto čeku un uzņēmumu, kas to izsniedzis, viss ir kārtībā, kā noprotams no skaidrojuma, šāda prakse, kad uzņēmējs nav reģistrējies kā PVN maksātājs, ir pieļaujama.