Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūra oktobra beigās nosūtījusi Ekonomisko lietu tiesai krimināllietu pret trīs bijušajām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonām par to, ka tās organizētā grupā, izspieda kukuli no uzņēmuma "Stiga RM" īpašnieka Andra Ramoliņa, ziņo aģentūra LETA.


Lietā apsūdzēts bijušais VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes nodaļas vadītājs Intars Štālbergs, Finanšu policijas pārvaldes Pirmās izmeklēšanas daļas vadītāja vietniece Inita Lūre un bijušais vecākais izmeklētājs Valts Grundmanis, noskaidrojusi aģentūra LETA.


Zināms, ka Intars Štālbergs VID strādājis kopš 2018. gada, bet īsi pirms aizturēšanas viņu paaugstināja amatā par Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas Pirmās izmeklēšanas nodaļas vadītāju. Intars Štālbergs savu karjeru sāka kā Valsts policijas Kriminālpolicijas biroja inspektors Kurzemes reģiona pārvaldē, kādu laiku pastrādājis privātbankā, pēc tam īsā laikā ieguva paaugstinājumu Nodokļu un muitas policijā.  Štālbergam bija pakļauti ap 20 izmeklētāju, katram no viņiem lietvedībā 30-40 krimināllietas, ziņoja raidījums "Nekā personīga".


Štālberga vārds viņa Kriminālpolicijas biroja inspektora karjeras laikā publiski izskanējis 2011.gadā – 31.marta naktī ap pulksten 3.40 Liepājā, Reiņa meža ielā, sadega automašīna "Mercedes Benz", kura bija Intara Štālberga lietošanā. VP Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse toreiz aģentūrai LETA paudusi, ka, visticamāk, automašīna aizdedzināta tīši. Iepriekš


Štālbergs gan vainots rupjā kratīšanā un 250 latu nozagšanā, gan saņēmis Liepājas policijas priekšnieka atzinību un Iekšlietu ministrijas Goda rakstu.

Savukārt pirms nedēļas aģentūra LETA ziņoja, ka aizdomās par kukuļa pieprasīšanu organizētā grupā Štālbergu aizturēja vienā dienā ar Lūri – 23. augustā. Dienu vēlāk viņiem abiem  piemēroja apcietinājumu. 26.augustā Štālbergu no pienākumu pildīšanas Nodokļu un muitas policijā atstādināja. Štālbergs savu vainu izteiktajās aizdomās neatzīst.


Divām no aizturētajām personām celta apsūdzība arī par to, ka būdamas valsts amatpersonas, mantkārīgā nolūkā, ļaunprātīgi izmantoja dienesta stāvokli, kā arī izdarīja dokumenta viltošanu un viltota dokumenta izmantošanu, mantkārīgā nolūkā, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.


Apsūdzētās personas, darbojoties organizētā grupā, saskaņā ar iepriekš sadalītiem pienākumiem, nepamatoti uzsāka kriminālprocesu pret kādu uzņēmumu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā.


Īstenojot organizētās grupas noziedzīgo nodomu, pēc nepamatotā kriminālprocesa uzsākšanas, apsūdzētās personas vairākkārt sazinājās ar uzņēmuma valdes locekli un pieprasīja no viņa kukuli vairāk nekā 90 000 eiro apmērā, norādot, ka kukuļa maksāšana ir vienīgais risinājums kaitīgo seku novēršanai uzņēmumam un uzņēmēja interesēm, tādējādi apdraudot valsts dienesta normālu darbību un personu likumīgās intereses.


Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesu sāka 2022.gada 2.jūnijā.


TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka 2021.gada rudenī kokrūpnieks, uzņēmuma "Stiga RM" īpašnieks Ramoliņš saņēmis signālus, ka pret viņu tiekot gatavota pasūtījuma krimināllieta. Pēc dažiem mēnešiem Ramoliņu uzmeklējusi Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja un informējusi, ka pret uzņēmēja ģimenes uzņēmumiem esot sākts kriminālprocess. VID amatpersona uzņēmējam izteikusi piedāvājumu – ja viņš samaksāšot, varēšot vienoties par aizturēšanas laiku un kratīšanām un tām sagatavoties.


2023.gada janvārī darbu VID atstāja uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādinātais Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš. Pret Podiņu tika ierosināta disciplinārlieta saistībā ar iespējamiem noziegumiem viņa vadītajā struktūrvienībā.


Naudas pieprasīšanā no uzņēmēja līdzdarbojies arī Štālberga vadītās nodaļas izmeklētājs Jānis Akmentiņš.