Liepājas SEZ kapitālsabiedrība "LPSP" ir viena no jaunākajām Liepājas speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrībām, kas atbalstu uzņēmējdarbībai izmanto no 2020. gada 19. jūnija, bet savu darbību industriālajā parkā "Liepājas Biznesa centrs" Kapsēdes ielā Liepājā uzsāka pirms trīs gadiem ar vienu darbinieku.

Pārdomāti un stabili attīstoties, ir izveidojusies nepieciešamība pēc plašākām ražošanas telpām, kuras uzņēmums redz turpat industriālajā parkā un ar nepacietību gaida, kad, īstenojot kārtējo paplašināšanas projektu, tiks uzbūvētas jaunās ražošanas ēkas "Liepājas Biznesa centrā".

Industriālo parku "Liepājas biznesa centrs" izveidoja SIA "Pumac Liepaja" bijušā Liepājas Gaļas kombināta teritorijā, kur šobrīd strādā 14 uzņēmumi gan ar ārvalstu, gan pašmāju kapitālu, nodrošinot  aptuveni 1000 darbavietas. "Liepājas Biznesa Centrs" un LSEZ SIA "Pumac Liepaja" kā šī industriālā parka attīstītāji un apsaimniekotāji ir kā sava veida biznesa inkubators, kas nodrošina ar telpām ražošanas uzņēmumus, kas vēlas ienāk un strādāt Liepājā.

Kā stāsta LSEZ SIA "Pumac Liepaja" pārstāvis Livars Vangovskis, tas ir normāls process, ka uzņēmums ienāk, strādā, attīstās, nostabilizējas un vēlas paplašināties. "Pieredze ir ļoti dažāda. Ir uzņēmumi, kas ienāca biznesa parkā 2005., 2006., 2007. gadā un ir spējuši stabili attīstīties, lai būvētu savas ražošanas telpas: "Jensen Metal", "Lesjofor", "Caljan", "Interspiro Producion". Citi attīstās mūsu parka robežās – "Trelleborg Wheel Systems", "Baltic Rim", "Silkeborg Spaantagning Baltic", "LPSP" un citi. Visi minētie uzņēmumi stabili strādā Liepājā un kopumā nodrošina ap 2000 darbavietu. Pieprasījums ir. Liepājas SEZ pārvalde un pašvaldība ir radījusi Liepājā kvalitatīvu un pievilcīgu uzņēmējdarbības vidi, ko uzņēmēji novērtē, un tādēļ arī tiek pieņemti lēmumi par arvien jaunu rūpnīcu būvniecību."


Izvērtējot pieprasījumu pēc jaunām ražošanas telpām, LSEZ SIA "Pumac Liepaja" pieņēma lēmuma par divu jaunu ražošanas ēku būvniecību, katru 4100 m2 platībā. Šobrīd turpinās iepirkuma procedūra, lai izvēlētos saimnieciski izdevīgāko būvniecības piedāvājumu un īstenotu attīstības projektu. Kopējās plānotās investīcijas ir 3,5 milj. EUR.

Viens no uzņēmumiem, kas jau noslēdzis līgumu par 2000 m2 lielu telpu nomu vēl neuzceltajās ražošanas ēkās, ir LSEZ SIA "LPSP", kas Liepājas Biznesa centrā šobrīd nomā 1000 m2 plašas telpas. LPSP ir uzņēmums, kas ārvalstu un vietējiem klientiem sniedz dažādus metināšanas un lāzergriešanas pakalpojumus, piemēram, ražojot kravu konteinerus ASV armijas vajadzībām.

"LPSP" dibināts pirms 3 gadiem, sākotnēji nodarbinot tikai vienu strādnieku, bet tagad uzņēmumā strādā jau 15 cilvēki. Strauji audzis arī apgrozījums – 2019.gadā tie bija 150 tūkstoši eiro, bet pērn – jau aptuveni 500 tūkstoši.

Lauris Puteklis, "LPSP" valdes loceklis atzīst, ka ražošanas procesā svarīgākais ir darba izpildījums un kvalitāte. "Strādājot "Covid-19" pandēmijas apstākļos, īpaši svarīgi ir maksimāli kvalitatīvi un plānotajos termiņos izpildīt pasūtījumu. Ir jābūt ciešai sinerģijai starp kvalitāti, cenu un piegādes laiku. Tas ir galvenais priekšnoteikums, lai stabili strādātu ar skatu uz pārdomātu un likumsakarīgu attīstību."

"LPSP" ražo ļoti daudz un dažādus produktus. Visi ražojumi ir no metāla – gan melnajiem metāliem, gan alumīnija. Ir gan detaļas autobūvei, gan produkti transporta nozarei. Salīdzinoši nesen uzņēmums iegādājies modernu lāzergriešanas iekārtu.

""Covid-19" ierobežojumu dēļ grūtāk tikt uz izstādēm vai pie klientiem uz rūpnīcu, vai uzņemt pie sevis. Tas, protams, apgrūtina izaugsmi, tāpēc cītīgi strādājam pie vietējā tirgus, cenšamies audzēt apjomu ar tiem klientiem, kuri mums jau tagad ir. Pozitīvā ziņā noriskējām ar jaunām iekārtām, mēģinām attīstīties, kamēr citur, ārzemēs, ir pauze. Kamēr mums ļauj strādāt, mēs strādājam ar maksimālu jaudu. Gājām uz papildus investīcijām, izaugsmi. Pērn nokārtojām LSEZ statusu, tā kā attīstāmies un tā arī plānojam turpināt," uzsver "LPSP" valdes loceklis Lauris Puteklis.

Plānots, ka būvniecību varētu uzsākt pāris tuvāko mēnešu laikā. Sagatavota platība 1,7 ha platībā, par kuru ar Liepājas SEZ pārvaldi 2016.gada augustā noslēgts ilgtermiņa nomas līgumu par nekustamā īpašuma nomu Kapsēdes ielā 8, Liepājā.   

Uzziņai:
– "Pumac Liepaja" bija viens no pirmajiem ražošanas uzņēmumiem, kas 1999. gadā novērtēja Liepājas SEZ priekšrocības un izveidoja savu metālapstrādes ražotni Liepājā.

–Liepājas speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrība ar Dānijas kapitālu "Pumac Liepaja", lai paplašinātu savu ražošanu, 2003. gadā izsolē iegādājās bijušā Liepājas gaļas kombināta teritoriju.
–Izsoles noteikumi noteica, ka jāiegādājas viss, nedalīts nekustamais īpašums. Tā kā teritorija un ēkas bija vienam uzņēmumam bija pa lielu, lai tās nestāvētu tukšas, Dānijas uzņēmējs Laršs Fogs ap sevi sāka pulcēt citus skandināvu uzņēmējus, sakārtojot un labiekārtojot teritorijas un ēkas.

–2013. gadā Liepājas speciālās ekonomiskās zonas valde atbalstīja ieceri paplašināt "Liepājas Biznesa centru", un tika piešķirta papildus teritorija.

–2014./2015. gadā LSEZ SIA "Pumac Liepaja" izbūvēja trīs jaunas ražošanas ēkas ar kopējo plātību 12 300 m2, bet plānota vēl viena ražošanas korpuss būvniecība 1000 m2 platībā. Projekta īstenošanu atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, un, kā noteica noslēgtais līgums, atbalsta intensitāte ir  50%, jeb ap 1,4 milj. eiro. Tāpat ar LIAA noslēgtais līgums paredzēja, ka pirmās 20 darbavietas jānodrošina līdz – 2015.gada  beigām, bet uzbūvētajās telpās jāizvieto ražošanas uzņēmumi ne vēlāk kā 36 mēnešu laikā. Visi nosacījumi tika izpildīti.