Liepājnieku Griģu ģimenei piederošās Vaiņodes muižas avota ūdens kļūst ar katru gadu populārāks, un to dzer ne vien Liepājā, bet arī galvaspilsētā un citviet. Piemēram,


Liepājas domē pērn patērēts gandrīz 2000 litri Lielbātas avota ūdens par kopējo summu 1400 eiro.


Kā apliecina avota ūdens ražotāja SIA "Bātas avots" finanšu rādītāji, pārdodot Lielbātas avota ūdeni, 2018. gadā uzņēmums nopelnījis 71 795 eiro, kas ir par 14, 4 tūkst. eiro vairāk nekā 2017. gadā, kad peļņa bija 57 405 eiro, un gandrīz divas reizes vairāk nekā 2016. gadā, kad peļņa bija 36 656 eiro.


Pērn pavasarī SIA "Bātas avots" reģistrējis komercķīlu ar nodrošinātā prasījuma maksimālo summu 400 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Ieķīlāta visa uzņēmuma manta, un komercķīlas ņēmējs ir uzņēmējam Aloizam Norkum piederošā SIA "Atin".


Mākslīgie ūdenskritumi līdzās Lielbātas avotam. Gunāra Silakaktiņa foto.

SIA "Bātas avots" dibināta 2012. gada vasarā. Sākotnēji ūdeni nebija paredzēts tirgot veikalos, bet piegādāt mājās Liepājas un apkārtnes iedzīvotājiem. Tas arī netikšot gāzēts vai kā citādi apstrādāts, ir teicis SIA "Bātas avots" direktors Jānis Meņiķis.


Bātas avota ūdens ir minerālūdenim "Evian" līdzvērtīgs, bet par labāku cenu. Lielbātas muižas avota ūdenim analīzes esot veiktas gan Latvijā, gan ārpus tās robežām un rādījušas ļoti labu kvalitāti.


Lielbātas dzidravota ūdeni pudelēs SIA "Bātas avots" sāka pildīt 2013. gadā, savukārt 2015. gadā uzņēmums par 350 tūkstošiem eiro no Čehijas firmas "NATE" (Napojova technika) iegādājās jaunu avota ūdens ražošanas līniju.


Vienīgā uzņēmuma īpašniece un patiesā labuma guvēja ir SIA "Bātas avots" valdes locekle Antra Griģe.

SIA "Bātas avots" finanšu rādītāji


2018. gads
Apgrozījums: 1 121 417 eiro
Peļņa: 71 795 eiro
Darbinieku skaits: 16
Nodokļu maksājumi valsts kopbudžetā: 232,43 tūkst. eiro


Uzziņa
Lielbātas dabīgais dzidravots ir lielākais Latvijā un viens no retajiem dzidravotiem Ziemeļeiropā, kas zemes virspusē no tās dzīlēm iznes bioloģiski aktīvu un pareizi strukturētu ūdeni. Avots ar vienmērīgi spēcīgu plūsmu plūst gan vasarā, gan ziemā; arī avota ūdens temperatūra neatkarīgi no diennakts laika vai gadalaika ir nemainīga – aptuveni +6 grādi.

Lielbātas avots savu tecējumu uzsāk rietumos un, virzoties uz austrumiem, plūst pretī saulei, enerģijai un jaunai dienai, tāpēc avots jau izsenis tiek uzskatīts par maģisku, dziedniecisku un pat svētu.

Bāta – Vaiņodes ciema daļa un avota atrašanās vieta – vēstures liecībās pirmo reizi minēta 1253. gadā Livonijas ordeņa un Kurzemes bīskapijas līgumā par Kurzemes sadalīšanu. Kopš 1822. gada netālu no avota slejas vēsturiskā Vaiņodes jeb Lielbātas muiža, ko uzcēla baronu Ostenzakenu (fon der Osten-Sacken) dzimta. Bāta muižas celtniecībai netika izvēlēta nejauši – Oztenzakenu dzimta to izvēlējās dabiski tīrās un dziednieciskās vides un ievērojamā dzidravota dēļ, kas atradās muižas tuvumā.

Līdzās Lielbātas avotam izveidoti divi mākslīgi ūdenskritumi; viens no tiem ierindojas starp Latvijas augstākajiem mākslīgi veidotajiem ūdenskritumiem – tā augstums sasniedz 4,2 metrus. Ūdenskritumi ir īpaši ar to, ka augstākajā ūdens plūst no blakus esošajiem dīķiem, kuros ūdens temperatūra atkarībā no gadalaika ir mainīga, savukārt zemākais ūdenskritums plūst tieši no avota un ūdens temperatūra tajā ir tikai dažus grādus virs nulles. Ziemā sala laikā ūdenskritumi izskatās īpaši iespaidīgi, ūdens šļakatām pārvēršoties ledus mākslas darbos.

Lielbātas avots ir brīvi pieejams, un katram apmeklētājam ir iespēja nogaršot spirdzinošo avota ūdeni – ūdens ņemšanas vieta ir pie avota izteces akmens.


(No SIA "Bātas avots")