Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) uzņēmums "Dan Store" pērn attīstībā investējis vairāk nekā trīs miljonus eiro, uzbūvējot noliktavu un iepērkot aprīkojumu.

SEZ pārvalde, aicinot žurnālistus uz preses brīfingu par Ekonomiskās zonas aizvadītā gada rezultātiem un nākotnes iecerēm, par tikšanās vietu bija izvēlējusies vienu aktīvākajiem SEZ uzņēmumiem – ostas termināli SIA "Dan Store". Termināla vadītāja Evita Dambe labprāt iepazīstināja ar uzņēmumu.

"Dan Store" dibināts 1999.gadā. Tā lielākais īpašnieks ir dāņu "Copenhagen Merchants", kas pievienojās dibinātājiem 2009.gadā. Taču jau 2005.gadā uzņēmums bija investējis lielas noliktavas celtniecībā, kas nākamajā gadā "Dan Store" ļāva kļūt jau par lielāku saimniecību. Uzņēmums vēlreiz paplašinājās 2011.gadā un arī pērn, kad ieguldīja gandrīz 3 miljonus eiro noliktavas celtniecībā, savienojuma izbūvē ar jau esošo kompleksu, kā arī noliktavas aprīkojuma (konveijera) iegādē. Biroja būvniecībā ieguldīti 150 000 eiro, bet pie 30 000 eiro vērta iekārtu papildinājuma tikusi laboratorija.

Šobrīd tas ir izaudzis par beramkravu kompleksu, kurā var uzglabāt līdz 110 000 t graudu. Kompleksa vērtību nosaka gan piestātņu tehniskais raksturojums, gan kravu pieņemšanas un apstrādes jauda, atrašanās vieta un pakalpojumu cena. "Dan Store" spēj sniegt drošus un kvalitatīvus pakalpojumus, uzsvēra Dambe.

"Graudu kravas ir ļoti jūtīgas, līdz ar to nepieciešama rūpīga pārkraušana un uzmanība uzglabāšanas fāzē. Lai to nodrošināti, nepieciešami instrumenti kvalitātes nodrošināšanai, modernas tehnoloģijas, kā arī kvalitātes vadības sistēmas ieviešana un uzturēšana uzņēmumā.

"Dan Store" lepojas arī ar savu moderno laboratoriju, kas uzņēmumā pastāv kopš 2010.gada. Tajā tiek veiktas ekspress analīzes visām graudu kravām – gan vietējām, gan tranzīta, kas tiek uzglabātas "Dan Store" noliktavās, un tie ir kvieši, mieži, rudzi, auzas, kā arī eļļas un proteīna graudaugi – rapsis, linsēklas, kukurūza, pupas. Pērn, uzbūvējot jaunu biroja ēku, laboratorija paplašināta uz vecā biroja telpu rēķina. Kā pastāstīja laboratorijas un uzņēmuma kvalitātes sistēmas vadītāja Kitija Lešče, sezonas laikā tiek pārbaudīti vairāk nekā simts paraugi dienā.

"Mums ir divi ekspress analizatori, kuri ir pieslēgti "Latvijas graudu tīklam", kas nodrošina gan ikdienas kvalitātes uzraudzību, ko veicam ar "Latvijas graudu tīkla" izsniegtajiem kontroles paraugiem – katru rītu ir jāpārbauda, vai iekārta darbojas precīzi. Tāpat "Graudu tīkls" nodrošina ikgadējās kalibrācijas un aparātu apkopi.

"Dan Store" laboratoriju rādījumi ir precīzi, un vismaz reizi gadā tiek salīdzināti starplaboratoriju testos, ko veicam kopā ar citām ostas graudu laboratorijām".

Laboratorija spēj veikt arī specifiskas analīzes, piemēram, pārbaudot kviešu miltus, noteikt, kādas būs mīklas īpašības. Tāpat laboratorijā iespējams izmazgāt glutēnu (lipekli) no kviešu graudiem, kas precīzāk nekā ekspress analīzē palīdz noteikt lipekļa īpašības, kas savukārt ir būtiskas maizes cepšanā.

Portāls jau rakstīja, ka 2017. jeb Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) 20.pastāvēšanas gadā Liepājas ostas stividorkompānijas pārkrāvušas 6,6 milj.  tonnas kravu, kas ir par 16 % vairāk nekā gadu iepriekš, un tas ir bijis straujākais kravu pieaugums Latvijas ostās. Rekordu ostas uzņēmumi sasniedza novembrī, kad "tika pārkrauts gandrīz miljons tonnu" (810 481,52 t) kravu. Tas, kā SEZ brīfingā 17.janvārī uzsvēra pilsētas mērs Uldis Sesks, rāda, ka ne 8 miljoni tonnu, uz ko šobrīd virzās SEZ, ne 10 miljoni tonnu nav "griesti", un gadā Liepājas ostā iespējams pārkraut vismaz 12 miljonus tonnu.

2017.gads ir otrs veiksmīgākais gads Liepājas ostas vēsturē aiz 2012.gada (7,4 milj.t), kurā tā nostiprinājusi savas pozīcijas Baltijas jūras reģionā kā nozīmīga graudu osta (labības un labības produktu īpatsvars beramkravu struktūrā pērn bijis 52%, pieaugums, salīdzinot ar 2016.gadu – 2,6 reizes).

2017. gadā lielāko kravu apgrozījumu ostā nodrošinājušas SIA "Ekers Stividors LP, kas pārkrāva 2,4 milj. tonnu, SIA "Liepāja Bulk Terminal" – 1,8 milj. tonnu un SIA "Terrabalt" – 0,9 milj. tonnu.