Kā zināms, pat vieglā formā ar "Covid – 19" saslimis cilvēks ir bīstams apkārtējiem. Vai tādu personu, kas ir bīstama apkārtējiem, nebūtu jāuzrauga? Jo īpaši, ja izsludināts ārkārtējs stāvoklis. Pašlaik izskatās tā, ka nevienai valsts (varbūt arī pašvaldības) struktūrai tas nerūp.


Kā apliecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, Liepājā līdz trešdienai, 9. aprīlim, jau 18 personas bija inficējušās ar koronavīrusu "Covid – 19", vairākas vēl gaida testa rezultātus. Tikai viens no saslimušajiem patlaban ārstējas Liepājas Reģionālajā slimnīcā, pārējie, kuriem slimība attīstās vieglā formā – ambulatori, savās mājās.

Vai sabiedrība var paļauties un šo cilvēku apzinīgumu, proti, ka viņi patiešām vismaz trīs nedēļas atradīsies mājās un šajā laikā nestaigās apkārt? Šaubu nav, ka lielākā daļa tik tiešām ir apzinīgi, taču tikpat skaidrs, ka vienmēr atradīsies kāds, kurš domā citādāk. Tā vienkārši ir. Tāpēc būtu ļoti nepieciešams, lai kāds saslimušos arī pakontrolētu.


Ja reiz policijas darbiniekiem uzdots pieskatīt 14 dienas pašizolācijā esošos, kuri nebūt nav slimi, tikai, vai nu atgriezušies no ārzemēm vai arī bijuši saskarē ar kādu "Covid -19" nēsātāju, tad vēl jo vairāk šāda pieskatīšana būtu vajadzīga tiem, kuri ir slimi un ārstējas mājās.

Sazinoties ar Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldi, portāls irliepaja.lv noskaidroja, ka policijas rīcībā nav datu par saslimušajiem liepājniekiem. Policija ir saņēmusi tikai repatriantu sarakstus no Valsts robežsardzes, un, kā iepriekš intervijā portālam irliepaja.lv sacīja VP Liepājas iecirkņa priekšnieks Ingus Ukstiņš, policijas darbinieki ir apņēmušies vismaz reizes divas šo 14 dienu laikā, kamēr viņi atrodas pašizolācijā, pārbaudīt, kā cilvēks ievēro ārkārtējās situācijas noteikumus.


Arī Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova, kura ir pašvaldības tiešā kontaktpersona ar SPKC – veselības ministres pakļautībā esošo infekcijas slimību profilakses un epidemioloģiskās uzraudzības iestādi, portālam irliepaja.lv atzina, ka viņai nav skaidrs, kas un kā kontrolē ar "Covid – 19" saslimušos liepājniekus, jo SPKC nav sniegusi šādu informāciju.


Pēc Tolmačovas teiktā, pēdējā laikā informācijas ieguve no šīs iestādes pat par saslimušo liepājnieku skaitu kļuvusi sarežģīta.


Papildināts (1). "Lai gan pēdējā laikā dati no SPKC par Liepājas gadījumiem tiek iesniegti nevis jau no paša rīta, bet dienas otrajā pusē, dati par saslimušajiem pašvaldībai ir un kontrole pār šiem gadījumiem tiek veikta. No 5. aprīļa šīs pārbaudes un sodus par ārkārtējās situācijas laikā noteikto noteikumu neievērošanu var piemērot arī pašvaldības policija, līdz ar to, ir iespējams daudz operatīvāk un ar lielāku cilvēku iesaisti, veikt šīs kontrolējošās pārbaudes," portālu irliepaja.lv informēja domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne. Pēc viņa teiktā,


Domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis jau ir vērsies ar oficiālu vēstuli Veselības ministrijā, Latvijas pašvaldību savienībā un Lielo pilsētu asociācijā ar lūgumu operatīvāk sniegt datus konkrētām iestādēm.


Papildināts (2). Pēc publikācijas portāls irliepaja.lv saņēma arī Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītājas Ilzes Arājas sagatavotu atbildi:


"Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) veic epidemioloģisko izmeklēšanu katram no pozitīvajiem "Covid-19" pacientiem, sazinoties ar katru un pacienta ģimenes ārstu. Sazinoties ar katru saslimušo un viņa ģimenes ārstu, tiek noteiktas arī saslimušā kontaktpersonas. Turpmākā pacienta ārstēšana notiek ģimenes ārsta uzraudzībā, ja pacients nav jāstacionē. Kontaktpersonu uzrauga ģimenes ārsts, sazinoties pa tālruni.

Ja Valsts policijai (VP) ir nepieciešams iegūt informāciju par kādu konkrētu pacientu vai kontaktpersonu, kuras dati ir SPKC rīcībā, tad, pamatojoties uz SPKC un VP vadības savstarpēju vienošanos, tiek sniegta informācija Valsts policijas pieprasījumam".