Pērn kādā skolā Saldus novadā policijas suns saoda astoņus audzēkņus, kas, iespējams, lietojuši narkotikas, savukārt Tukuma skolā pērn suns atrada sešus skolēnus narkotiku ietekmē. Līdzīga aina bija Jelgavā, Jēkabpilī, Dobelē, Kuldīgā, Skrundā, Bauskā un daudzās citās skolās. Nupat, 1. un 8.  septembrī, policija kopā ar suni Darvinu pabija kādā Aizkraukles skolā, un kopā abās dienās konstatēja 33 likumpārkāpumi, par ko sākti 32 administratīvo pārkāpumu procesi un viens kriminālprocess, pagājušajā nedēļā rakstīja "Delfi".


Piemēram, 1. septembrī ar dienesta suni Darvinu tika pārbaudīti 110 Aizkraukles skolas audzēkņi, un suns norādīja uz pieciem jauniešiem, kuri varētu narkotisko vai psihotropo vielu iespaidā, un skolēni tika nogādāti uz medicīnisko pārbaudi ārstniecības iestādē. Tāpat četri jaunieši tika pieķerti ar cigarešu paciņu kabatā, bet divi – alkohola reibumā. Pēc nedēļas, 8. septembrī, pārbaudi tajā pašā skolā atkārtojot,


Darvins atkal identificēja skolēnus, šoreiz četrus, kuri atradās aizliegto vielu iespaidā.

Konfiscēja arī vairāk nekā simts parastās cigaretes un elektronisko cigareti.


Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš atbildot uz jautājumu par situāciju Liepājas skolās saistībā ar narkotiku izplatību, intervijā portālam irliepaja.lv atzina:


"Domāju, ka šajā ziņā Liepāja nav īpaši citādākā situācijā kā pārējās lielās pilsētas. Būtu muļķīgi no manas puses teikt, ka Liepājā nekā tāda nav, taču es negribu arī sabiezināt krāsas un radīt dramatisku ainu. Gan valsts, gan pašvaldības policijas dara savu darbu, tiek rīkoti reidi un strādāts ar operatīvo informāciju, taču nav bijis tā, ka domei vajadzētu pievērst īpašu uzmanību šim jautājumam".


Bet varbūt tomēr domei un Izglītības pārvaldei vajadzētu pievērst īpašu uzmanību šim jautājumam? Varbūt arī pa Liepājas skolām vajadzētu pavadāt Darvinu vai kādu citu apmācītu policijas suni, un tad jau "bilde" kļūtu skaidrāka?


Valsts policija uzsver, ka preventīva rakstura pārbaudes notiks arī turpmāk, lai pasargātu nepilngadīgas personas no veselības apdraudējumiem, un varbūt, ja Liepāja izrādītu lielāku ieinteresētību, šādas pārbaudes varētu pasteidzināt. Visu interesēs taču labāk ir zināt patieso situāciju, nekā izlikties, ka viss ir kārtībā.