Liepājas Svētā Meinarda Romas katoļu baznīca Ganību ielā 120 ir viena no Liepājas diecēzes draudzes baznīcām. Taču šobrīd tās durvis ir slēgtas.


Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins, Meinarda baznīcā tiešām nekas nenotiek, jo tajā ir "problemātiskas lietas".


Tas, ka ēka ir nolietojusies, to saēdis mitrums un pelējums, redzams jau no ārpuses (kā irliepaja.lv uzzināja pilsētas būvvaldē, Meinarda baznīca graustu sarakstā pagaidām nav iekļauta), bet, portālā katedrale.lv māsa Diāna Jaks atklāj, cik briesmīgi apstākļi bijuši baznīcas iekštelpās:


"Meinarda baznīcai piederošajās telpās mūsu dzīves apstākļi kļuva arvien grūtāki,


temperatūra ziemā reizēm pazeminājās līdz +10 grādiem, bet vasarā uzkāpa līdz pat +44.

Telpu stāvoklis kļuva aizvien sliktāks, jumts draudēja iebrukt."


Kad strādnieki remontējuši jumtu un atklājuši, ka tā stāvoklis virs klostera virtuves ir viskritiskākais, atzinuši, ka vienīgi māsu stiprā ticība pasargājusi no tā, lai jumts neiebruktu, raksta katedrāle.lv.


Romas dāvanas
Meinarda baznīcas ēka uzbūvēta un atradās Vācijā, Hannoverē, kā Vatikāna paviljons izstādē "EXPO 2000".


Baznīcas koka žalūzijas pamazām sabrūk. Foto: irliepaja.lv.


Pēc izstādes beigām Vatikāns paviljonu uzdāvināja Liepājas diecēzei. Par Vācijas katoļu ziedotāju līdzekļiem paviljons tika izjaukts, pārvests uz Liepāju un no jauna uzbūvēts, kā arī labiekārtots atbilstoši dievnama prasībām. 2004. gadā Romas pāvests Jānis Pāvils II uzdāvināja Svētā Meinarda draudzei 800 kg smagu zvanu. 2008. gadā blakus dievnamam uzbūvēja torni, kurā iekāra pāvesta dāvāto zvanu, ko liepājnieki joprojām var dzirdēt ik dienu iezvanām katras stundas sākumu.


Māsām jauns klosteris
18 gadus Meinarda baznīca kalpoja arī kā Liepājas dominikāņu māsu klostera patvērums. Taču 2017. gada augustā tika iesvētīts pamatakmens Jēzus un Marijas dominikāņu māsu misionāru jaunajai klostera ēkai Lauku ielā 52. Pagājušā gada augusta nogalē būvvalde klostera ēkas pieņēma ekspluatācijā.


Klosteris Lauku ielā. Foto no katedrale.lv.


Māsa Diāna par jauno klosteri portālā katedrale.lv stāsta: "Vispirms šī ēka kalpos māsām. Tur ir četras celles, katrai māsai sava. [..] Mājā ir arī kapela, kurā lūdzamies katru dienu 3 – 4 stundas, jo tas ir mūsu uzdevums un misija."


Klosterim ir arī saimniecības ēka, kurā ir trīs atsevišķas istabas un virtuve ar ēdamzāli, viesistabas. Foto no katedrale.lv.


Klosteri pēc arhitekta Ivara Tomsona projekta par ziedotāju līdzekļiem uzbūvēja SIA "Būvmeistars".


No Meinarda baznīcas ēkas neatteiksies
Bīskaps Viktors Stulpins portālam irliepaja.lv atzina, ka diecēze no Meinarda baznīcas ēkas atteikties negrasās, lai arī pielietojuma šobrīd tai nav.


Foto: irliepaja.lv.


"Gribējām šogad to savest kārtībā, bet sākās "Covid- 19" pandēmija un visi ierobežojumi."


Stulpins arī atzina, ka "jāizdomā, kā visu labu izdarīt, lai ēka kalpotu, nevis tikai prasītu ieguldījumus".


Viena doma esot bijusi par bērnudārzu, taču tad ēkai ir jābūt drošai.