Papildināts. YouTube.com lietotājs, kas sevi dēvē par "ezitisalberts", demonstrē ekstrēmu braukšanu jūrmalas kāpās, kā noprotams, Liepājas robežās. Vai tas ir atļauts?

Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas dabas aizsardzības vecākā speciāliste Alda Damberga atzina, ka tikai pēc video noskatīšanās nevar pateikt, vai šī aktivitāte nodara būtisku kaitējumu pludmalei un kāpu zonai. Riteņi ir plati, neatstāj dziļas rievas, kā tas redzams pēc motobraucējiem un kvadracikliem kāpās un mežā.

Savukārt, kā pastāstīja Liepājas pašvaldības policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš, Aizsargjoslu likums noteicis, ka jūras piekrastes aizsargjoslā aizliegts pārvietoties ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem ārpus autoceļiem, ja tas nav saistīts ar šo teritoriju apsaimniekošanu vai uzraudzību.

Tā kā video redzamais braucamais nav mehānisks transportlīdzeklis, tad, pēc Vārpiņa sacītā, aizliegts tas nav.

Kā nosaka Ceļu satiksmes likums – mehāniskais transportlīdzeklis ir pašgājējs transportlīdzeklis, kas pārvietojas pa ceļu ar savu enerģiju (tai skaitā traktortehnika un trolejbuss), izņemot sliežu transportlīdzekļus. Līdz ar to divritenis, vēja darbināts transportlīdzeklis, kā video redzamajā gadījumā, zirga pajūgs nav uzskatāmi par mehāniskajiem transportlīdzekļiem, un uz tiem neattiecas šis Aizsargjoslu likuma ierobežojums.

Taču, un tas redzams arī sižetā, kāpu zemsedze tomēr mehāniski tiek bojāta. Tam piekrīt arī Vārpiņš, atzīstot, ka likums tomēr pašvaldības policijai šajā gadījumā neļaujot rīkoties.

Kā norādījusi domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas eksperte, "pirms atļaut vai aizliegt šāda veida aktivitāti, pašvaldībai jājautā biotopu eksperta atzinums par ietekmi uz biotopu un jānosaka slodzes intensitātes ierobežojumi, kā arī jāierāda teritorija, kurā nav vērtīgu un aizsargājamu augu. Pēc šī video saņemšanas mēs šādu viedokli esam paprasījuši Dabas pārvaldības ekspertei Brigitai Laimei. Gaidām atbildi."

Sazinoties ar Laimi, eksperte portālam apstiprināja, ka šādam transporta līdzeklim "neapšaubāmi ir negatīva ietekme, jo tas iznīcina visus augus". To apliecinot arī video redzamās dziļās sliedes, ko pludmalē atstājis braucamrīks.

Komentējot video sižetā redzamo, kāds portāla lasītājs raksta: "Pa pludmali – OK, jā, jo jūra nogludinās viežas, taču pa priekškāpām dragāties, tur izdangā kāpu grīsli, kas atkārtoti iesakņojas tikai pēc aptuveni 40 gadiem. Video redzams, ka pilots speciāli griež ratu pāri kārklu audzēm. Ja redzēšu, izsaukšu policiju [par] kāpu izbraukāšanu!"

Par līdzīgu gadījumu Liepājas pludmalē portālu informēja kāds lasītājs jau 2015.gada vasarā. Toreiz Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas direktore Dace Sāmīte portālam atbildēja: "No bildēm redzams, ka transportlīdzeklis pārvietojas pa kāpām, līdz ar to šādā veidā var pārkāpt citu Aizsargjoslu likumā paredzēto normu, kas nosaka, ka Baltijas jūras piekrastes krasta kāpu aizsargjoslā un pludmalē aizliegts pārveidot reljefu, bojāt un iznīcināt dabisko zemsedzi. Vai tas ir noticis fotogrāfijās fiksētajā gadījumā ir grūti spriest, jo tas jāizlemj dabā valsts vides inspektoram.

Aizsargjoslu likuma ievērošanas kontroli Baltijas jūras piekrastes aizsargjoslā pamatā veic Valsts vides dienests, Liepājas pusē – Liepājas reģionālā vides pārvalde."

Liepājas reģionālā vides pārvaldes vadītāja Ingrīda Sotņikova toreiz portālam apstiprināja Sāmītes izteikto viedokli un aicināja jebkuru, kurš ir liecinieks tamlīdzīgai rīcībai, informēt pārvaldi.

"Tad varam izbraukt un uz vietas pārbaudīt, ir vai nav pārkāpts Aizsargjoslu likums," sacīja Sotņikova.

Tad nu arī sašutušo video sižeta komentētāju lūgsim zvanīt nevis pašvaldības policijai, kura, kā skaidro Vārpiņš, šajā gadījumā ir bezspēcīga, bet informēt Vides pārvaldi! Tālruņi informācijai:
63424826 – (stacionārais); 29286160 – (stacionārais – mobilais).

Papildināts. Trešdien pusdienlaikā "ezitisalberts" videoklipu jau bija padarījis neredzami (par šīs rīcības iemesliem katrs pats var nojaust), tomēr visus citus video var apsktīt viņa profilā www.youtube.com/user/ezitisalberts/videos.