Nesen nozāģēts koks Dzintaru ielā. Foto: irliepaja.lv.


Gadumija un gada sākums pagājis, uzskaitot vienu stiprāku pūtienu par otru. Vēji, kā allaž, daudzviet pilsētā lauzuši gan koku zarus, gan kokus. Vai šīs izmaiņas tiek uzskaitītas, piemēram, lai varētu plānot koku stādījumu atjaunošanu?

Jau 2020. gada vasarā būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls portālam irliepaja.lv pavēstīja, ka "būvvalde šogad uzsāks uz pašvaldības zemes augošo koku digitālu uzskaiti jeb inventarizāciju".


Šim mērķim, veicot pilsētas budžeta grozījumus, deputāti būvvaldei pat piešķīra nelielu – 2070 eiro – finansējumu.


Štāls toreiz skaidroja: "Koku uzskaite notiks pakāpeniski, izmantojot ArcGIS Online jeb ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS) programmatūras rīku, kas ir būvvaldes rīcībā un ļauj ģeotelpiskos datus/informāciju apkopot un parādīt uz pilsētas kartes dažādos slāņos un griezumos." Tāpat Štāls apgalvoja, ka "koku reģistra informācija būs pieejama arī iedzīvotājiem, medijiem, uzņēmējiem, zinātniekiem, pedagogiem, studentiem un skolēniem, ikvienam interesentam, kas vēlēsies to izmantot – izveidotā karte būs skatāma pilsētas mājas lapā."


Taču, vai tā ir noticis?


Nesen vēja nolauzts koks Kūrmājas prospektā. Foto: irliepaja.lv.


"Koku inventarizācija un uzskaite tiek veikta sistemātiski, veicot ikdienas darbus.  Apstādījumu uzraudzības komisijā (AUK) izskatāmie jautājumi par cērtamajiem kokiem tiek ievadīti koku reģistrā.


Šobrīd koku reģistrs tiek izmantots iekšējā (būvvaldes) darbā.


Iespējams, nākotnē daļu no apkopotās informācijas varētu publiskot, bet tas ir atsevišķi lemjams jautājums,"

pagājušajā nedēļā portālam irliepaja.lv sacīja Štāls.

2021. gadā koku reģistrā ir fiksēta informācija par vairāk nekā 400 kokiem, par kuru zāģēšanu vai kopšanu ir bijusi pilsētnieku interese. Pavisam AUK 2021. gadā ir saņēmusi 409 iesniegumus par kokiem. Izdota 281 atļauja ciršanai vai kopšanai.
Notikušas deviņas koku publiskās apspriešanas.

"Tā kā koku reģistrēšana notiek sasaistē ar īpašuma, uz kura atrodas koks, kā arī iesniedzējas personas datiem, nepieciešams pilnveidot reģistra sistēmu. Pašreiz digitāli nav iespējams atsevišķi publiskot/attēlot informāciju bez personas datiem. Pie tā strādājam ar reģistra platformas izveidotājiem," skaidro būvvaldes pārstāvis.