Janvārī pieaugums gaidāms vidēji par 10 centiem katram iedzīvotājam jeb atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma ņēmējam, bet pēc mēnešiem trim – vēl par aptuveni 20.

Šādu prognozi portālam irliepaja.lv izteica atkritumu poligonā "Ķīvītes" saimniekojošās SIA "Liepājas RAS" valdes priekšsēdētājs Normunds Niedols. Pirmais kāpums saistīts ar Dabas resursu nodokļa pieaugumu, otrais – ar "Liepājas RAS" jauno sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu.

30.janvārī atkritumu poligonā "Ķīvītes" notika Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) rīkota sanāksme par "Liepājas RAS" pērn 19. decembrī iesniegto sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu projektu. Uz sanāksmi bija aicināti "Liepājas RAS" sniegtā pakalpojuma lietotāji – gan Liepājas, gan virkne citu Kurzemes pašvaldību, lai iepazītos ar plānotā tarifu projekta būtību un ekonomisko pamatojumu, kā arī paustu savu viedokli par projektu.

SIA "Liepājas RAS" sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifs ("vārtu maksa"), kas ir spēkā no 2015. gada 5. novembra, pēc Niedola sacītā, ir "zemākais Latvijā", un šobrīd tie ir 40,22 eiro par tonnu (bez PVN). Jaunā maksa, ja Regulators to apstiprinās, būs 53,87 eiro/t (bez PVN).

"Starpība ir apmēram 13,5 eiro, kas vidēji katram iedzīvotājam izmaksās ap 20 centiem," sacīja Niedols.

Taču šis pieaugums varētu būt pēc mēnešiem trim, četriem, jo Regulators tarifa projektu izvērtē 90 dienu laikā.

Savukārt no 1.janvāra stājās spēkā jaunais, paaugstinātais Dabas resursu nodoklis, kas ir viena no sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas komponentēm, un šīs izmaiņas, kā prognozēja Niedols, katram iedzīvotājam prasīs papildu 10 centus pie līdzšinējās atkritumu apsaimniekošanas maksas.

Portāls irliepaja.lv jau rakstīja, ka, saskaņā ar Dabas resursu nodokļa likumu, nodoklis par atkritumu apglabāšanu līdz 2020. gadam katru gadu pieaugs: no 25 eiro par tonnu 2017. gadā līdz 35 eiro par tonnu 2018. gadā, 43 eiro par tonnu 2019. gadā un 50 eiro par tonnu 2020. gadā.

Savukārt iemesli, kāpēc "Liepājas RAS" izstrādājis un Regulatoram iesniedzis jaunu sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu, ir vairāki, sacīja Niedols, piemēram, izmaiņas Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas nosaka jaunu tarifa aprēķināšanas metodiku, iekļaujot tajā arī Dabas resursu nodokli.