Rožu laukums vai Vecās ostmalas promenāde? Tāds ir jautājums mūsdienās, Liepājā. Par to arī šis stāsts no neparastās arhitektūras grāmatas "liepājiņa".

VECĀS OSTMALAS PROMENĀDE, ARHIS, 2003. Latvijas arhitektūras 2004. gada labākais darbs vides dizainā.
FOTO: MĀRCIS GRĪNBARTS
TEKSTS: JĀNIS ENKUZĒNS, FONTAINE ENTERPRISES menedžeris un dīdžejs

Promenāde Liepājas centrā ērti un vienkārši atrodama arī pilsētas viesiem. It īpaši tiem, kas ceļo no Rīgas puses un šķērso Tramvaja tiltu. Vai jūrniekiem un jahtotājiem, kas ierodas pa Tirdzniecības kanālu, kā arī lietuviešiem, kas atbrauc makšķerēt stintes. Viens gan pēc bada pātagas vicināšanas bija tā iesilis, ka vairs nevarēja atrast atpakaļceļu un jautāja pēc palīdzības. Tātad it kā ļoti pamanāma un pieejama vieta. Varētu pat teikt – jaunākā no pilsētas vizītkartēm uzreiz aiz trim metalurgu skursteņiem un Svētās Trīsvienības baznīcas torņa. Atļaušos teikt pat vēl vairāk –  ģeogrāfiskā novietojuma dēļ Vecās ostmalas promenāde nopietni sāk konkurēt ar Rožu laukumu par pilsētas īstā centra titulu. Manuprāt, tas notiktu, ja projekts attīstītos tik tālu, ka, sākot pastaigu pie Dzintara pulksteņa un virzoties gar kanālu, varētu nokļūt līdz molam.

Tas noteikti nav tikai arhitektu nopelns. Kāpēc? Pirmkārt, jāatgriežas pagātnē. Varbūt šodien daudzi vairs neatceras, ka agrāk šī vieta pilsētniekiem bija slēgta. Fakts, ka tagad promenāde brīvi pieejama – dod 99 procentu burvības. Un tas būtu – iespēja pastaigāt gar kanālmalu, aplūkot zvejas kuģus un jahtas, noķert vai zivju tirgū nopirkt kādu reņģi, nopeldēties pēc traka rokenrola džema sesijas [jam session] "Fire" bārā [nevienam neiesaku] vai labā kompānijā vērot nakts rallija posmu no kluba "Fontaine Palace" jumta. Tātad lielākā pievienotā vērtība ir pati ainava, publiskās telpas un aktivitātes, kas ir turpat blakus. Mūzikas klubi, viesnīcas, kafejnīcas, festivāli, regates un citi pasākumi, kas pulcē cilvēkus un padara šo vietu dzīvu.

Atlikušais procents nav liels cipars, tāpēc ir grūti ko sabojāt vai uzlabot. Ir dzirdēts teiciens par karoti darvas medus mucā. Un tādas diemžēl ir. Strūklaka, kura "atgādina jūras vilni, kas no krasta veļas kanālā," kā rakstīts portālā LIEPAJATURISMS.LV. Šķiet, pēdējā laikā valda pilnīgs bezvējš – strūklaka nedarbojas. Amfiteātris, ko vietējie paguvuši iesaukt par karātavām, par ko Liepājas mērs var būt priecīgs vai bēdīgs, ka iesauka neradās līdzīgi, kā Vosa ģitāra par Vanšu tiltu Rīgā vai Molotova kokteilis… Un Dzintara pulkstenis, pēc kura visai sarežģīti noteikt pareizu laiku. Ir arī cita paruna – piliens jūrā. Domas un viedokļi lielā mērā atkarīgas no attieksmes. Jaunieši taču sēž, čalo un čilo uz amfiteātra pakāpieniem, skeiteri sērfo pa koka vilni, un liepājnieku savāktie dzintariņi jauki noeksponēti.

Priecē salīdzinoši dažādo materiālu izvēle. Bruģis, koks un – man personīgi ļoti tīk – betons un no tā veidotās laikam jau kāpas, ja strūklaka ir vilnis. Betona kāpas var labi ieskeitot, vizinoties ar skrituļdēli. Pastāv risks pēc neveiksmīgi izpildīta trika pazaudēt dēli kanāla dzīlēs. Tas, protams, paver iespēju vai dod iemeslu iepazīties ar Ūdenslīdēju mācību centra audzēkņiem, lai mēģinātu atgūt savu braucamrīku.
Vēlos paslavēt cienījamos arhitektus par promenādes apgaismojumu – gana daudzveidīgi un gaumīgi gaismas ķermeņi. Tos labi papildina viesnīcu reklāmas izkārtnes un lukturi. Un, ceru, ka nākotnē ar žilbinošu ilumināciju pievienosies arī kāds no Latvijas Jūras spēku kuģiem!

Tomēr dominē apkārt esošās lietas. To pierāda kuģis "Afanasijs Ņikitins", kas bija liels, iespaidīgs un likās mūžīgs... Atceros dienu, kad ierados darbā, un kuģis jau bija prom. Kanāls šķita izrakts platāks. Tagad pierasts pie jaunā skata, fona maiņa nākusi par labu zivju tirgus paviljonam, kas vizuāli kļuvis lielāks un respektablāks.
Varētu uzstādīt atkal smieklīgi stilizētās atkritumu tvertnes pingvīna formā, kādas agrāk bija novietotas pie Okeāna zvejas flotes Liepājas bāzes kantora ēkas [tagadējā "Fontaine Royal"]. Bērniem nebūs jābrauc uz simt kilometrus attālo Klaipēdas Jūras muzeju, lai pabarotu pingvīnus.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.