Līdz ar Adventa laiku simboliski noslēgusies 2022.gada jahtu sezona, informē Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ratniece-Kadeģe. Šogad Liepājas Jahtu ostā apkalpotas tieši 200 jahtas, kas veido aptuveni 10 proentu pieaugumu attiecībā pret iepriekšējo sezonu, taču joprojām nav tik daudz, cik to bija pirms "Covid–19" pandēmijas.

Tradicionāli jahtu sezona ilgst no aprīļa līdz oktobrim, taču šis gads ir bijis īpašs – pirmā jahta Liepājas ostā ienāca jau janvārī, savukārt pēdējās ostu pameta decembra pirmajā dienā. Kā norāda Jahtu ostas vadītājs Kārlis Kints, sezonas noslēgums aizvien nenozīmē, ka netiks pieņemta kāda jahta, ja tāda vajadzība rastos.

Tāpat Kārlis Kints uzsver, ka arī aizvadītā sezona bijusi  izaicinājumu pilna, kaut arī varēja strādāt bez pandēmijas laika noteiktajiem ierobežojumiem. Jahtu plūsmu ietekmēja Krievijas agresija Ukrainā, kas gan tieši neskar Baltijas jūras reģionu, bet  atturēja daudzu valstu jahtsmeņus no burāšanas.

2022.gads bijis interesants ne tikai ar apkalpoto jahtu veidiem, starp kurām arī 43 metrus garā motorjahta "MoonShadow" uzņemšana un jau par tradicionālā burinieku ienākšana. 2022.gada sezona parādīja, ka salīdzinoši strauji pieaug  vietējo peldlīdzekļu īpašnieku interesi par jahtu ostas izmantošanu. Jaunās piestātnes aktīvi izmantoja gan tūrisma nozarē strādājošo uzņēmumu laivas un kuģīši, gan arī individuālo peldlīdzekļu īpašnieki. Īpašu noskaņu Jahtu ostai radīja arī vietējo zvejnieku atsāktā tradīcija svaigo lomu tirgot tieši no laivas.
 
Kā viens no gada spilgtākajiem notikumiem Jahtu ostai cieši saistās ar pagātnes notikumiem – tieši pirms 30 gadiem, kur izvietotas jahtu piestātnes, uz pirmā atjaunoto Jūra spēku kuģa "Sams" tika pacelts Latvijas kara flotes karogs. Godinot šo gadadienu, Liepājas SEZ pārvalde Jahtu ostā uzstādīja piemiņas zīmi, kurai vizuālo risinājumu izstrādāja Reinis Kuncītis.

Jūras svētku laikā Liepājas Jahtu osta vienkopus aicināja jūras un ezera peldlīdzekļus uz atraktīvu parādi, kas ir salīdzinoši jauna tradīcija, bet iemantojusi jau lielu popularitāti. Pasākums "Pilsētas platumā no ezera uz jūru" notika jau ceturto gadu un pulcēja arī ievērojamu skatītāju līdzdalību.

Atskatoties uz statistiku, redzams, ka arī šogad visaktīvāk Liepājas ostu apmeklējuši burātāji no Lietuvas, Vācijas un Polijas. Regulāri mūsu pilsētu apmeklējuši arī viesi no Somijas un Dānijas, savukārt vistālāko ceļu bija mērojoši divi peldlīdzekļi, kas atceļoja no ASV un Kanādas. Kā ierasti, Jahtu ostā visvairāk darba bijis trīs vasaras mēnešos – jūnijā 47, jūlijā 65, savukārt augustā ienāca 52 jahtas.

Uzziņai
• Jahtu ostu savā pārvaldībā Liepājas SEZ pārvalde pārņēma 2015.gadā, savukārt 2020.gadā tika sākta tās rekonstrukcija ar jaunas infrastruktūras izbūvi, tostarp jaunas servisa ēkas uzcelšanu, kas ļāva paaugstināt ostas sniegto pakalpojumu līmeni burātājiem.
• Tāpat kā citus gadus, arī 2022.gadā Jahtu osta Liepājā varēja lepoties ar vides un servisa kvalitātes simbolu – Zilo karogu.