Liepājas Zaļais centrs griezies pie aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa ar lūgumu palīdzēt glābt ēku Imantas ielā 1, kas atrodas Karostas aizsargājamās apbūves kvartālā.

"Lūdzam apturēt ēkas nojaukšanu Karostā Imanta ielā 1, kuru 2008.gadā Liepājas pašvaldība nodeva Aizsardzības ministrijai, un rast iespēju ēkas saglabāšanai," teikts 16.jūnijā ministram nosūtītajā vēstulē.

Ēka iekļauta Karostas Aizsargājamās apbūves kvartālā, kā norādīts Liepājas pilsētas jaunajā teritorijas plānojumā, kas izstrādāts 2012.gadā. Kvartālu plānā izdalījis arhitekts Jānis Lejnieks (Rīga, Kultūras Pieminekļu aizsardzības inspekcija). Viņš iezīmēja teritoriju Karostā, kuras ēkas, metāla kaluma žogi, ēku parametri un plānojums būtu jāsaglabā. Kad ēku nodeva Aizsardzības ministrijai, šāda kvartāla teritorijas plānojumā vēl nebija.

Ēku plānots nojaukt par 32 733,95 eiro.

"Šo naudu var izlietot, ēku sakārtojot, uzliekot jaunu jumtu, iekonservējot utt., nevis nograujot, par ko īpaši lūdzam.

Padomju laikā ēkai jumts bija un tajā dzīvoja cilvēki. Tagad jumts nograuts un ēka ir neapskaužamā stāvoklī. Bet tā ir aizsargājamās apbūves teritorijas māja. Jumtus Karostas ēkas zaudēja pašvaldības aplamās politikas dēļ, arī minētā ēka!

Karosta, kā savdabīgs cara laika kara pilsētiņas ansamblis bija unikāls ne tikai Latvijā un Baltijā. Karosta šodien praktiski ir iznīcināta soli pa solim neizdarības, absurdu redzējumu, finanšu trūkuma, bezdarbības dēļ. Un sarkano ķieģeļu ieguves dēļ. Atstāta bez uzraudzības.

Tas noticis mūsdienās un joprojām turpinās.

Karostas atsevišķos rajonos pašvaldība veido industriālo parku, pašlaik šajos rajonos sakārto infrastruktūru, vēsturiskās ēkas tai traucē. Pilsētiņā ir daudz  ēku bez jumtiem, neapdzīvotu ēku, ēku karkasu, jauna infrastruktūra šai Karostas daļai  netiek veidota.

Un tagad kārta pienākusi kārtējai ēkai, šoreiz aizsargājamās apbūves teritorijā iekļautai celtnei. Ēka tika novesta līdz sabrukšanas stāvoklim un tad nodota Aizsardzības ministrijai," teikts vēstulē ministram, ko parakstījusi Zaļā centra valdes priekšsēdētāja Inese Eistere.

Zaļais centrs arī sagatavojis plašāku videostāstu par Karostas vēsturiskās apbūves traģisko bojāeju, kas aizsākās pirms gadiem piecpadsmit, divdesmit un turpinās arī šodien, pašvaldībai attīstot tā sauktās industriālās teritorijas.