Trešdien, 15. jūlijā, uzsāksies vasaras kampaņa "Mana jūra", kas šogad notiek jau devīto reizi un kuras laikā tiek veikti ikgadējie jūras piesārņojošo atkritumu novērojumi, portālu informēja kampaņas rīkotāji.


Pirmais kampaņas posms sāksies 16. jūlijā pulksten 11 pie Latvijas un Lietuvas robežas, Nidā. Turpmākās dienas ekspedīcijas dalībnieki dosies uz Papi (17. jūlijs), Jūrmalciemu (18. jūlijs), Bernātiem (19. jūlijs). 19. jūlija vakarā ekspedīcijas dalībnieki sasniegs Dienvidrietumu pludmali Liepājā, pēc tam dosies uz Karostu (20. jūlijs), no kurienes tālāk uz Ziemupi (21.jūlijs) , pēc tam uz Pāvilostu, Jūrkalni, Užavu, Ventspili un tālāk, ekspedīcijai noslēdzoties 13. augustā Ainažos. Pilns kalendārais grafiks aplūkojams mājaslapā.


Ekspedīcijas "Mana jūra " vadītāja Dace Fentone portālam irliepaja.lv sacīja, ka "būtu labi, ja dalībnieki pievienotos ap 9 no rīta, lai pagūtu uz pirmo monitoringu un dienas secības izklāstu".

Ir noteikums, ka dalībnieku skaits nedrīkst pārsniegt 20 brīvprātīgos. Tāpēc, ja cilvēki piesakās uz vairāk par vienu dienu, paliek kempingos un piedalās ēdienreizēs, tad ir noteikts līdzmaksājums.


Pēc Fentones sacītā, pagaidām ir diezgan daudz dalībnieku no Papes līdz Liepājai, bet ļoti maz – no Liepājas līdz Ventspilij.

Piedalīties ekspedīcijā "Mana jūra" aicināti cilvēki, kas nebaidās iepazīt Latvijas piejūras skarbumu un skaistumu, atklāt atkritumu problēmas piekrastē un pavadīt savu brīvo laiku, katru dienu mērojot vairāku kilometru gājienu.


Kampaņa "Mana jūra" nemainīgi pulcina savus dalībniekus jūras piekrastē jau vairākus gadus. Tās mērķis ir apvienot Latvijas sabiedrību – iedzīvotājus, pašvaldības, uzņēmējus – kopīgiem centieniem aizsargāt mūsu piekrasti un Baltijas jūru. Katru gadu pēc kampaņas un arī tās laikā tiek publiskoti dati par jūras piesārņojošo atkritumu situāciju Latvijas piekrastē. Turklāt "Mana jūra" nodrošina saskaņā ar ANO Vides programmas metodoloģiju apkopoto datu analīzi, interešu aizstāvību un priekšlikumu izstrādi turpmākiem uzlabojumiem jūras piesārņojuma mazināšanā.


Šogad sadarbībā ar Eiropas Vides aģentūru un brīvprātīgajiem norisināsies papildu izpētes un datu apkopošana par jūras piesārņojošo atkritumu situāciju tajos Latvijas piekrastes posmos, par kuriem informācija vēl ir nepilnīga.
 

Kampaņu organizē un nodrošina Vides izglītības fonds (VIF), uzsverot, ka aizvien lielāka nozīme tiek piešķirta labākas piekrastes apsaimniekošanai un risinājumu meklēšanai, kas uzlabotu piekrastes tīrību un samazinātu atkritumu piesārņojumu. VIF ir sagatavojis vadlīnijas piekrastes pašvaldībām ar rekomendējamām rīcībām situācijas uzlabošanai, daudzi no tiem neprasa finansiālus ieguldījumus, bet gan labo gribu un rūpes par piekrastes tīrību.
 

Kampaņai varēs sekot līdzi arī tiešsaistē gan "Mana jūra" Facebook lapā, gan arī Vides izglītības fonda Twitter vietnē un mājaslapā. Dalībniekiem ir iespēja izvēlēties ekspedīcijas posmu, kas atbilst interesei, vēlmēm un iespējām.
 

Jūras piesārņojošo atkritumu problēma joprojām ir viena no draudīgākajām un nopietnākajām cilvēces ekoloģijas vēsturē. Īpaši tas attiecas uz plastmasas atkritumiem. 2018. gadā kampaņai "Mana jūra" tika piešķirta Baltijas jūras fonda galvenā balva.


Noderīga informācija atrodama ŠEIT.

Saite uz reģistrācijas formu – ŠEIT.