No 18. līdz 31.augustam Latvijas teritoriālajos ūdeņos notiks ikgadējās starptautiskās militārās mācības "Open Spirit 2017", kurās piedalīsies arī Liepājā bāzētie kuģi.

Mācību mērķis ir iznīcināt no Pirmā un Otrā pasaules kara laikiem palikušos sprādzienbīstamos priekšmetus, uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā.

Latvijas Jūras spēku vadītajā operācijā šogad piedalīsies 15 kuģi un sešas ūdenslīdēju atmīnētāju komandas no 10 valstīm – Beļģijas, Kanādas, Igaunijas, Francijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas un Lielbritānijas. Mācībās piedalīsies arī Baltijas valstu kuģu eskadra (BALTRON) un NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa (SNMCMG1).  Latviju tajās pārstāvēs pretmīnu kuģi M–04 "Imanta" un M–08 "Rūsiņš", kā arī štāba un apgādes kuģis A–90 "Varonis". Savukārt Latvijas Jūras spēku flagmanis A–53 "Virsaitis" pārstāvēs NATO vienību SNMCMG1.

Mācības "Open Spirit" rotācijas kārtībā notiek kādā no Baltijas valstīm, un to uzdevums ir attīrīt kuģošanas ceļus un zvejas rajonus no Baltijas jūras dzelmē palikušajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem, tādējādi samazinot iespējamos riskus kuģošanas drošībai. Starptautiskās mācības palīdz pilnveidot arī štābu, mīnu kuģu un to ūdenslīdēju atmīnētāju komandu sadarbību un savietojamību, taktiku un procedūras NATO un programmas Partnerattiecības mieram (PfP) vienību starpā.

"Pirmkārt šī operācija ir svarīga, lai attīrītu Latvijas ūdeņus no Baltijas jūrā esošās sprādzienbīstamās munīcijas – jūras mīnām, torpēdām, aviobumbām. Lai gan šī munīcija vairs nav ar funkcionējošiem sensoriem, jo tie "laika zoba" saēsti vairs nedarbojas, tomēr pastāv risks, ka tā var apdraudēt kuģošanas drošību un apkārtējo vidi. Otrkārt, šis ir labs treniņš, jo vienībām ir iespēja sadarboties reālā vidē un apstākļos, izmantojot savas mīnu meklēšanas sistēmas un ūdenslīdējus", uzskata NATO 1.pastāvīgās jūras pretmīnu grupas komandieris komandleitnants Gvido Ļaudups.

Jau ziņots, ka šā gada 5.janvārī Baltijas valstu kuģu eskadras (BALTRON) vadību pārņēma komandleitnants Kaspars Miezītis, savukārt 29.jūnijā Latvija pirmo reizi pārņēma komandvadību NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā.