Latvijas Arhitektūras gada balvas nacionālā žūrija ir izvēlējusies deviņus darbus, kas finālā turpinās sacensties par valsts augstāko apbalvojumu arhitektūrā.

Par to šodien paziņoja Latvijas Arhitektūras gada balvas nacionālās žūrijas loceklis Kārlis Melzobs, ziņo aģentūra LETA.

Kultūras būvju nominācijā finālam izvirzīta Liepājas Valsts 1.ģimnāzija, sabiedrisko būvju nominācijā izvirzīta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves pirmā kārta.

Daudzdzīvokļu ēkas nominācijā izvirzīta daudzdzīvokļu ēkas rekonstrukcija Ģertrūdes ielā 121, rīgā. Renovācijas, rekonstrukcijas un restaurācijas nominācijā izvirzīta Bērzpils kapličas restaurācija un VEF ražošanas korpusa pārbūve.

Ražošanas būvju nominācijā izvirzīta "Rižskij Samagon ražotne", vides objektu nominācijā izvirzīti divi objekti – "Dabas koncertzāle 2017" un Vecrīgā esošais bērnu laukums "Labirints".

Savukārt kategorijā "Procesi" izvirzīta izstāde "Tev ir pienākušas 1243 ziņas. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze".

Latvijas Arhitektūras gada balvai šogad tika iesniegti 46 pieteikumi.

Konkursa darbi ik gadu tiek pieteikti un vērtēti divās kategorijās – "Objekti" un "Procesi", kas pēdējā gada laikā atstājuši paliekošu iespaidu uz arhitektūras nozari.

Latvijas Arhitektūras gada balvu pasniedz Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Kultūras ministriju, un tas ir nozīmīgākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā.

Kā katru gadu, arī šogad dalībniekiem bija iespēja pieteikt arhitektūras objektus un procesus vairākās kategorijās. Balvas ietvaros tiek vērtēti ne tikai objekti – ēkas, vides objekti, interjeri, ainavu arhitektūra, – bet arī procesi – notikumi, izdevumi, izstādes un projekti, kam ir bijusi ietekme uz arhitektūras nozari. Pagājušā gadā iesāktā tendence, kad pieteikto objektu vairākumu veidoja rekonstrukcijas, renovācijas un restaurācijas projekti, turpinās arī šogad. Vislielākais darbu skaits iesniegts tieši šajā kategorijā, kurai seko kategorijas ainavu arhitektūra, vides labiekārtojumi, vides objekti iesniegtie darbi. Kategorijā "Procesi" šogad iesniegti seši darbi.

Pēc balvas nominantu paziņošanas darbu sāks fināla žūrija, kuras sastāvā būs dažādi ārvalstu speciālisti, kā arī fināla žūrijas dalībnieki. Konkursa apbalvošanas ceremonija notiks 18.maijā Arhitektūras nedēļas ietvaros, kad no 14. līdz 18.maijam norisināsies vairāki arhitektūras nozarei veltīti notikumi, tostarp ārvalstu lektoru publiskas lekcijas un konkursa nominantu darbu izstāde.

Nominantu atlasi veica atlases žūrija, kuras sastāvā šogad bija arhitekti un gada balvas laureāti Austris Mailītis, Pēteris Blūms, Kārlis Melzobs, Juris Lasis un Dagnija Smilga, kultūras projektu un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas vadītājs Andris Eglītis.

Pagājušajā gadā balva "Zelta ananass" nokļuva Šaoliņas lidojošo mūku teātra autoru rokās, bet "Sudraba ananasus" saņēma "Restaurācijas" kategorijā iesniegtā Ludzas Lielā sinagoga un tās autori SIA "Konvents", Latvijas Nacionālās bibliotēkas patstāvīgā ekspozīcija "Grāmata Latvijā" un autori "GAISS, Associates, Partners et Sons", kā arī Latvijas Nacionālā bibliotēka, kas tika pieteikta kategorijā par labāko interjeru.

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību.