Nedēļas nogalē Latviju no dienvidrietumiem sasniegs ne tikai siltāks gaiss, bet arī plānāks ozona slānis, tādēļ atkal gaidāma ļoti augsta ultravioletā radiācija.

Tās intensitāte jūlija sākumā var pārsniegt pirmsjāņu nedēļā reģistrēto rekordu, prognozē sinoptiķi.

Gaidāms, ka sestdien ultravioletā radiācija pieaugs nedaudz, bet svētdien un dažas turpmākās dienas tā gaidāma ievērojami augstāka, sasniedzot pat astoto līmeni skalā no nulles līdz 11. Ozona daudzums stratosfērā virs Latvijas saruks no 320–340 Dobsona vienībām patlaban līdz 275–295 Dobsona vienībām jūlija pirmajās trīs dienās.

Laikā no pulksten 11 līdz pulksten 16 nav vēlams ilgstoši uzturēties tiešos saules staros. Daudzas virsmas, it īpaši ūdens un baltas smiltis, atstaro ultravioletos starus, tāpēc visbīstamāk ir sauļoties pludmalē, kā arī laivā uz ūdens. Jāņem vērā, ka atstarojuma dēļ ēna reizēm aizsargā tikai par 50 procentiem. Uzturoties saulē, vēlams valkāt apģērbu ar garām piedurknēm, nēsāt galvassegu un saulesbrilles vai saulessargu.

Ultravioletās radiācijas indeksam pārsniedzot septīto līmeni, cilvēki ar jutīgu ādu, sauļojoties dienas vidū bez aizsargkrēma, apdegumus var iegūt 10–15 minūtēs. Mākoņainā laikā ultravioletā radiācija ir zema.

Nelielai ultravioletās radiācijas devai ir pozitīva ietekme uz cilvēka veselību. Saules stariem iedarbojoties uz ādas pigmentiem, cilvēks iegūst vitamīnu D. Taču pārāk bieža un ilgstoša atrašanās tiešos saules staros laikā, kad ultravioletā radiācija ir augsta, vājina cilvēka imūno sistēmu un būtiski palielina risku saslimt ar ādas un acu slimībām, kā arī veicina ādas novecošanu.

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem līdz šim lielākā ultravioletās radiācijas indeksa vērtība Rucavā, kur tiek veikti oficiālie mērījumi, šogad tika sasniegta 19.jūnijā – 7,2 punkti. Privātajās meteoroloģisko novērojumu stacijās veiktie mērījumi 17.–20.jūnijā uzrādīja indeksa paaugstināšanos līdz pat 7,9 punktiem.

Piektdien Latvijā būs mazāk mākoņu un gaiss sasils līdz +22 grādiem, turpmākajās trīs dienās gaisa temperatūra tuvosies +30 grādu atzīmei, bet reizēm palielināsies mākoņu daudzums un vietām plosīsies pērkona negaiss.