Jaunā gada sagaidīšana ir saspringts laiks ugunsdzēsējiem glābējiem un mediķiem, jo iedzīvotāju izšautie pirotehnikas izstrādājumi izraisa ugunsgrēkus un traumas. Neilgi pēc pusnakts pilsētās dzirdamas operatīvo transportlīdzekļu sirēnas, jo ir aizdedzies balkons, atkritumu konteiners, ēkas jumts, cilvēki guvuši traumas. Uguņošana iedzīvotājiem saistās ar pozitīvām emocijām, prieku un svētkiem, bet svinēšanas virpulī visbiežāk tiek aizmirsts par drošību, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Irita Slavinska.

"Droši vien gandrīz katrs no mums ir piedzīvojis to mirkli, kad piecas minūtes pirms Jaunā gada iestāšanās visi steidzas doties ārā no mājas, un tikai tad tiek meklēts, kurš palaidīs salūtu un kur to vispār darīs. Šādā situācijā ir vislielākā iespēja pārkāpt drošas uguņošanas noteikumus, kā rezultātā izceļas ugunsgrēki, jo aizdedzināts pirotehnikas līdzeklis iekrīt aizkrautos balkonos, atvērtos mājokļu logos, uz jumta, uz automašīnām un citiem degtspējīgiem priekšmetiem," skaidro VUGD Kurzemes reģiona brigādes komandieris V.Bents.

Biežāk pieļautās kļūdas
Iedzīvotāju biežāk pieļautās kļūdas, kuru rezultātā izceļas ugunsgrēki un cilvēki gūst traumas, ir:
– pirotehnikas izstrādājumi tiek pirkti neoficiālās vietās vai "no rokas", kā rezultātā tiek iegādāti nekvalitatīvi izstrādājumi, kas nenostrādā vai nostrādā ar traucējumiem;
– pirms lietošanas netiek izlasīta lietošanas instrukcija, kā rezultātā pirotehnikas izstrādājums tiek lietots nepareizi;
– neatbilstoša vietas izvēle – parāk tuvu ēkām, cilvēkiem un degtspējīgiem priekšmetiem. Katru gadu uz kāda no daudzdzīvokļu ēkas balkoniem aizdegas sadzīves mantas, jo tajās iekrīt pirotehnikas izstrādājums;
– salūta veidotājs tiek izvēlēts nejauši no svinētāju vidus. Nereti viņš ir alkohola reibumā;
– viens no populārākajiem pirotehnikas izstrādājumiem ir "Salūta baterija". Visbiežāk traumas cilvēki gūst, jo izvēlēta nepiemērota vieta, kā rezultātā kaste apgāžas, bet skatītāji neievēro drošu attālumu. Slīpi izšauti lādiņi var iekrist balkonos, ēkās, uz mašīnām u.c. degtspējīgos priekšmetos un izraisīt ugunsgrēku;
– "Raķete ar koka kātu" jāievieto speciāli izgatavotā caurulē, kas jāierok zemē un jānostiprina. Raķete jāievieto caurulē tā, lai tās kāta 2/3 atrastos caurulē un kāts brīvi var kustēties un atrastos vertikāli. Traumas izraisa tas, ka raķete tiek aizdedzināta, turot kātu rokās, iespraužot zemē vai arī to palaižot no balkoniem vai pie atvērta mājokļa loga;
– "Romiešu svece" jāierok zemē (2/3  no izstrādājuma) vai jāpiesien pie zemē iedzīta stieņa. Traumas tiek gūtas, ja izstrādājums tiek aizdedzināts un lietots, turot to rokās.

Drošības padomi
Ja svētkos vēlies iepriecināt savu ģimeni, sarīkojot salūtu, izpildi visus drošības nosacījumus, lai pasargātu sevi un apkārtējos no traumām un īpašumu no ugunsnelaimes:
– Noskaidro, vai un kādi ierobežojumi pirotehnikas izstrādājumu lietošanā pastāv pašvaldībā, kurā plāno rīkot salūtu.
– Pirotehnikas izstrādājumus iegādājies tikai licenzētās tirdzniecības vietās.
– Salūta laidējs ir jāizvēlas savlaicīgi. Vēl pirms svētku sākuma viņam ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija un jāizvēlas salūta palaišanas vieta. Populārākajiem salūta veidiem internetā iespējams noskatīties video pamācību.
– Salūta palaišanas vietai ir jābūt sausai, līdzenai un cietai. Pirotehniskā izstrādājuma uzstādīšanas vietā vismaz 35 m rādiusā nedrīkst atrasties cilvēki, dzīvnieki, ēkas, koki, elektropārvades līnijas, automašīnas un citi objekti.
– Tuvumā esošie ēku balkoni un pagalmi jāattīra no viegli degošām lietām, jo pašu vai kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku.
– Pirotehniskos izstrādājumus lieto tikai ārpus telpām.
– Nerīko salūtu, ja vēja ātrums pārsniedz 5 m/sek.
– Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut bērniem tuvoties pirotehnikas izstrādājumiem vai tos iededzināt.
– Pirotehniskos izstrādājumus lieto saskaņā ar lietošanas instrukcijas norādījumiem.
– Pirotehnisko izstrādājumu nostiprina tā, lai tas nevar apgāzties un sasvērties, aizdedzini ar izstieptu roku. Uzmani, lai neviena tava ķermeņa daļa neatrastos virs pirotehniskā izstrādājuma. Pēc aizdedzināšanas nekavējoties attālinies vismaz 35 m attālumā un netuvojies tam vismaz 30 min.
– Ja pirotehniskais izstrādājums nenostrādā vai nostrādā daļēji, netuvoties tam vismaz 40 min.
– Nelieto pirotehniskos izstrādājumus, ja esi alkohola reibumā.

Atcerieties – drošs un skaists salūts prasa rūpīgu gatavošanos!