Ceturtdien Liepājas pilsētas domes deputāti tikās ar Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldes vadību, lai pārrunātu iespējamos risinājumus un atbalsta iespējas iedzīvotājiem.

Kā informē Liepājas domes priekšsēdētāja padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos, tikšanās notika, ņemot vērā regulāri no iedzīvotājiem saņemtās sūdzības par ostas uzņēmumu radītajiem trokšņiem un putekļiem Ziemeļu priekšpilsētā.

Kā tikšanās laikā uzsvēra Liepājas domes deputāts un Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis, iedzīvotāju neapmierinātība ar ostas uzņēmumu radītajiem trokšņiem un putekļiem, kas rodas graudu un ogļu pārkraušanas laikā, ir saprotama un šobrīd visas iesaistītās puses meklē labākos risinājumus. "Vēsturiski ne tikai Liepājā, bet arī Ventspilī un Rīgā ir veidojušās situācijas, kad iedzīvotāju daudzdzīvokļu nami ģeogrāfiski atrodas tuvu industriālajām ostas teritorijām, kurās norit aktīva kravu aprite un saimnieciskā darbība. Lai kā mēs to gribētu, ir neizbēgami, ka šāda ostas darbība saistās ar zināmām neērtībām tuvumā dzīvojošajiem, taču visām pusēm – gan uzņēmējiem, gan pašvaldībai, gan ostas pārvaldei – ir jāapvieno spēki, lai šīs radītās neērtības mazinātu un palīdzētu iedzīvotājiem," pauda SEZ valdes priekšsēdētājs J.Vilnītis.  

Šobrīd Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde ir uzsākusi atmosfēras gaisa kvalitātes monitoringu, piesaistot neatkarīgu vides izpētes laboratoriju. Ar īpašu mēraparatūru "GRIMM EDM 365" tiek veikts putekļu mērījumus ostas apkaimē un ar pirmajiem rezultātiem tika iepazīstināti arī deputāti – pusotra mēneša laikā, kopš darbojas uzstādītā monitoringa iekārta, vienu reizi putekļu koncentrācija gaisā ir pārsniegusi pieļaujamo normu, kas bijis saistīts ar spēcīgākām vēja brāzmām, atnesot putekļus no ostas dziļāk pilsētā. Šobrīd ir pasūtītas arī putekļu ķīmiskā sastāva analīzes, pēc kuru saņemšanas SEZ vadība ieplānojusi tikšanos ar ostā strādājošajiem uzņēmējiem, lai noteiktu stingrākas prasības.

Pašvaldība ir gatava kopā ar SEZ pārvaldi iesaistīties problēmas risināšanā. Šobrīd tiek meklēts risinājums īpašas skaņu un putekļu aizsargsienas izbūvei Brīvostas ielā, kur dzīvojamās mājas atrodas vistuvāk ostas teritorijai. Paredzēta arī koku stādīšana, kas ar laiku kalpotu kā dabiska barjera troksnim un putekļiem. Kā atzina Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, šādā veidā pakāpeniski ar laiku varētu izdoties ierobežot putekļu izplatīšanos un uzlabot dzīves vidi iedzīvotājiem. "Mēs nevaram pilnībā aizliegt kravu pārkraušanu ostā, jo katrs šis uzņēmums ir vairāki simti darbavietas pilsētniekiem, taču katrs ieviestais jaunais risinājumus var kaut nedaudz uzlabot situāciju iedzīvotājiem," pēc tikšanās pauda U.Sesks.