Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra fotostudijas "Fotast" biedri šogad dažādās Latvijas pilsētās sākuši iemūžināt ielas, kam dots Liepājas vārds.

Rudenī plānots organizēt izstādi, kurā būs apskatāmi šajā projektā tapušie darbi, portālu informēja Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra projektu vadītāja Inese Sērdiene.

Sākot īstenot pirms pāris gadiem radušos ideju, projektā "Liepājas iela Latvijas garumā" autori maijā bija devušies pirmajā ekspedīcijā uz Latgali, lai iepazītu un fotogrāfijās tvertu Liepājas ielu Daugavpilī, Priežmalē, Dagdā, Ludzā, Rēzeknē, Preiļos un Madonā, bet mājupceļā – arī Jelgavā.

Pirmajā foto ekspedīcijā uz Latgali devās četri fotostudijas biedri – Līga Evaldsone, Irina Tīre, Agris Klestrovs un Valters Pelns –, kuri četru dienu garumā foto stāstā iemūžināja Liepājas ielu vairākās pilsētās. Kā atzīst fotogrāfi, Latgalē jau uzņemts tik daudz fotogrāfiju, ka materiāla pietiktu pat vairākām izstādēm. Liepājas ielas Latgalē esot ļoti dažādas. Dagdā Liepājas ielā atrodamas privātmājas, Madonā – baznīca, bet Preiļos – tirgus, kas aizņem visu ne īpaši garo ielu. Dažas ielas ir tik neviendabīgas, ka būšot grūti atrast vienu raksturīgo foto. Fotogrāfe Līga Evaldsone sarunā smejot atklāj, ka varētu veidot arī tematisko izstādi par suņiem un kaķiem, kuri sastapti Liepājas ielā. Nereti īsto noskaņu fotogrāfi raduši tieši detaļās – piemēram, Daugavpilī īpašo sajūtu ielai piešķir tās raksturīgie māju logi un slēģi.

Fotogrāfe Līga Evaldsone atklāj, ka uzklausīti arī ekspedīcijā satikto cilvēku stāsti un iepazīts latgaļu temperaments: "Ļoti daudz runājāmies ar cilvēkiem. Visbiežāk vietējie izturējās ar aizdomām pret fotokamerām pie viņu mājām, bet, kad paskaidrojām, kas un no kurienes esam un ko darām, viss bija labi. Uz vienas ielas nofotografējām bērnus un apsolījām aizsūtīt bildes pa pastu."

"Aizdomājāmies, ka būtu interesanti izzināt šo ielu vēsturi – piemēram, kāpēc mazā ciematā Priežmalē atrodas Liepājas iela. Katrā ziņā mājās atbraucām ar jaunu iedvesmu," piebilda Evaldsone.

Pašlaik fotostudijas "Fotast" dalībnieki individuāli turpina iemūžināt Liepājas ielas Kurzemē – jau notverti foto mirkļi Priekulē, Kuldīgā, Ventspilī un Aizputē.

"Pirms pāris gadiem mēs kārtējā "Fotast" kluba tikšanās reizē spriedām un domājām par to, kā mēs varētu izdarīt ko vērienīgu saistībā ar mūsu pilsētu, kādā veidā mēs varētu popularizēt Liepāju un arī Liepājas fotostudiju Latvijas mērogā. Šķiet, tas bija fotogrāfs Agris Klestrovs, kurš izteica ideju fotografēt Liepājas ielas dažādās Latvijas pilsētās. Mūs visus šī doma ieintriģēja, un mēs sākām meklēt iespējas to realizēt. Nu seriāls ir sācies – tikko bija pirmā sērija, pirmais brauciens, tagad gaidīsim nākamās ekspedīcijas un rezultātu izstādē, kas gaidāma rudenī," atklāja fotostudijas "Fotast" vadītājs Jānis Vecbrālis.