Tie cilvēki, kas uzskata, ka publiskās vietās drīkst fotografēt ko un kad vēlas, kļūdās. Izrādās, Liepājas dzelzceļa stacijas teritorijā, kā arī visās citās Latvijā, fotografēt bez atļaujas nedrīkst.

To portālam pastāstīja kāds liepājnieks, kurš bija ļoti pārsteigts, ka vilciena fotografēšanas laikā Liepājas stacijā viņam pienācis klāt "Latvijas dzelzceļa" (LDz) apsargs, ievedis stacijas ēkā un palūdzis uzrādīt personu apliecinošu dokumentu un izdzēst visas bildes. Tad viņš piezvanīja stacijas galvenajam priekšniekam, un pēc starpgadījuma apspriešanas tika pieņemts lēmums aizturēto liepājnieku palaist brīvībā.

Kā izrādās, stacijas apsardzes darbinieks rīkojies pamatoti. "Latvijas dzelzceļa" staciju lietošanas noteikumi paredz, ka staciju teritorijā bez saskaņošanas ar "Latvijas dzelzceļu" nav atļauts filmēt vai fotografēt. LDz sabiedrisko attiecību speciālists Māris Ozols portālam skaidro, ka LDz labprāt atļauj filmēt un fotografēt savā teritorijā, tomēr ikvienam, kurš vēlas fotografēt kādu no LDz infrastruktūras objektiem ir jāinformē LDz pa e-pastu: pr@ldz.lv, norādot laiku un vietu, kā arī jāsniedz informācija par sevi un jāsaņem atļauja fotografēšanai vai filmēšanai.
Neskaidrību gadījumā iespējams zvanīt pa LDz bezmaksas uzziņu tālruni 80001181. Ja fotografēšana nav saskaņota, tad darbinieki, kuri rūpējas par drošību un kārtību stacijās, var lūgt personu, kura neatļauti fotografē, izdzēst bildes vai izsaukt policiju šī fakta fiksēšanai.

Liepājas dzelzceļa stacija ir ļoti plaša, interesanta gan ar savu milzīgo vēsturisko ēku, gan daudzajiem sliežu ceļiem, gan palīgēkām. Kā pareizi jārīkojas liepājniekiem un pilsētas viesiem, lai netiktu aizturēti un uzņemtos attēlu nevajadzētu izdzēst? Vai drīkst staciju fotografēt no tramvaja pieturas puses Rīgas ielā, un vai tas ir iespējams uz gaisa tilta ēkas otrajā pusē?

Māris Ozols: "Atbilstoši dzelzceļa likumam stacija ir dzelzceļa infrastruktūras objektu kopums, kas aizņem noteiktu daļu no dzelzceļa zemes nodalījuma joslas un nodrošina dzelzceļa pārvadājumu operāciju veikšanu. No sliežu ceļu puses stacijas robežas tiek apzīmētas ar ceļa zīmi "Stacijas robeža". Savukārt no pilsētas puses ienākot Liepājas stacijas teritorijā cilvēkam ir nepārprotami skaidrs, ka viņš atrodas stacijas teritorijā – ēka, peroni, tilts – šie visi objekti ir piederīgi stacijai.

Tā kā gaisa tilts virs sliedēm atrodas Stacijas teritorijā, veicot no gaisa tilta nesankcionētu fotografēšanu, tiek pārkāpti Pasažieru staciju lietošanas noteikumi. No ielas, kas nav Stacijas teritorija, fotografēt drīkst. Taču fotografējot stacijā ir jārēķinās, ka apzinīgam apsargam tas var likties aizdomīgi un viņam ir tiesības paskaidrot, ka staciju vai citu dzelzceļa objektu bez sankcija fotografēt nedrīkst un lūgt pārtraukt darbības, kā arī izsaukt policiju fotogrāfa identitātes pārbaudei. LDz apsargu pieredzē ir bijuši gadījumi, kad aizdomīgas personas fotografējušas dzelzceļa objektus, un pēc apstākļu noskaidrošanas izrādījies, ka šīs personas jau nonākušas policijas redzeslokā saistībā ar apdraudējumu sabiedriskai drošībai.

LDz uzdevums ir rūpēties par drošību savā pārraudzībā esošajos infrastruktūras objektos, tāpēc, ņemot vērā Liepājas stacijas nozīmīgumu sabiedrības un dzelzceļa kustības drošībai, bez saskaņošanas fotografēt stacijas teritorijā nedrīkst."

Uz vairākiem būtiskiem šīs tēmas jautājumiem portālam gan neizdevās rast atbildes. Piemēram, kā dzelzceļa darbinieki Liepājā spēj visiem fotografētājiem izsekot līdzi, kāds sods draud par nesaskaņotu fotografēšanu un ko darīt, ja visi ārzemju tūristu grupas dalībnieki izvelk fotoaparātus, mobilos telefonu un sāk uzņemt bildes? Tūristu ir daudz un par mūsu noteikumiem tie neko nezina.