Ievērojot epidemioloģiskās prasības, Latvijā no 2.jūnija durvis apmeklētājiem var vērt arhīvi, bibliotēkas, muzeji un tiem radniecīgas mākslas un vēstures eksponēšanas vietas. Ciemiņus no 4.jūnija gaidīs Pāvilostas novadpētniecības muzejs, 14.jūnija arī Vērgales muižas komplekss, kā arī citi Liepājas un apkaimes objekti, kas šovasar iekļauti Kultūras ministrijas informatīvajā kampaņā "Atrastā Latvija", informē Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļa referente Edīte Matuseviča.

Kampaņas ietvaros Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti epidemioloģiski drošā veidā apmeklēt no jauna izveidotos un atjaunotos objektus – muižas, pilis, baznīcas, katedrāles, muzejus, dabas takas, dārzus estrādes, torņus tiltus, promenādes, pludmales un citus. Visi objekti sarindoti septiņos kultūras un dabas mantojuma ceļos, tūrisma maršrutos, kas caur pagātni palīdzot ceļotājam ieraudzīt Latvijas šodienu – Liepāju un apkaimes objektus vieno Brīvības ceļš. Vairāk par objektiem un tajos veiktajiem ieguldījumiem var uzzināt, ieskatoties mājas lapā "atrastalatvija.lv".

Lai motivētu Latvijas iedzīvotājus aktīvāk apmeklēt objektus, visi ir aicināti piedalīties Latvijas atrašanas spēlē. Spēles ietvaros, atzīmējot savu apmeklējumu, novērtējot objektu, kā arī atbildot uz testa jautājumiem, būs iespēja tikt pie vērtīgām balvām, piemēram, iespējas nakšņot un baudīt maltīti Šlokenbekas muižā vai Ungurmuižā, vai lidot ar Zērgli Siguldā.

Pirmie, novērtējot Latvijas tūrisma jaunieguvumus, septiņus kultūras un dabas mantojuma ceļus iepazina Latvijas ceļotāji un blogeri. Brīvības ceļu apmeklēja bloga "zaigar.lv" veidotāji Zaiga un Edgars Runči, kurus īpaši pārsteidza Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāle. "Tā ir unikāla baznīca ar Latvijā lielāko altāri, pasaulē lielākajām nepārbūvētajām mehāniskajām ērģelēm un plašāko skatu uz Liepāju no torņa smailes", atzina ceļotāji. Lai arī kopā ar bērniem uzrāpties baznīcas tonī neesot bijis viegli, plašais skats uz Liepāju bijis katra pakāpiena vērts.

Kampaņas ietvaros Brīvības ceļā apskatāmi sekojoši objekti un tajos veiktās pārmaiņas – Liepājā tā ir Svētās Trīsvienības katedrāle, kā arī pārveides procesā esošā Hoijeres kundzes viesnīca un estrāde "Pūt, vējiņi!". Netālu no Liepājas ceļotāji aicināti novērtēt pārmaiņas Bernātu dabas takās, Grobiņas arheoloģiskajā ansamblī, Vērgales muižā un Pāvilostā, kur izbūvēta pretplūdu promenāde.

Atjaunošanas un būvniecības darbi īstenoti kopš 2018.gada divās kārtās, atjaunojot un izbūvējot 60 kultūras un dabas mantojuma objektus 40 Latvijas pašvaldībās, kā arī veidojot un attīstot tajos jaunus kultūras un tūrisma pakalpojumus. Atsevišķos objektos darbi vēl turpinās, un tie tiks pilnībā pabeigti 2022. gada nogalē. No kopumā ieguldītajiem 68 miljoniem eiro, 34, 9 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļi, bet 33 miljoni eiro ir valsts un pašvaldību ieguldījumi.

Par projektu
Kultūras ministrija administrē Eiropas Savienības fondu līdzekļu Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" prioritārā virziena "Vides aizsardzības resursu izmantošanas efektivitāte" 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī ar to saistītos pakalpojumus" 1. un 2. kārtā veiktos ERAF ieguldījumus Latvijas reģionos esošā kultūras un dabas mantojuma saglabāšanā, aizsargāšanā un attīstībā.