Latvijas olimpiāde Liepājai devusi vairāk, nekā esam iztērējuši to sagatavojot, pārliecināts Liepājas pašvaldības sporta pārvaldes vadītājs Artis Lagzdiņš.

Izdevumi un ieguvumi, izteikti skaitļos, rāda, ka naudas izteiksmē ieguvums jeb „sausais atlikums” Liepājai ir par vairāk nekā 35 tūkstošiem latu lielāks, nekā iztērētais. Šis „sausais atlikums” nemaz nav tik niecīgs, ja ņem vērā, ka sportam pašvaldības atvēlētais ikgadējais budžets svārstās Ls 30 000 – 35 000 robežās.

Sporta pārvaldes vadītājs aizvadīto grandiozo sporta dzīves notikumu desmit baļļu sistēmā vērtē ar 7 – 8, un uzreiz atvainojas liepājniekiem par nebūšanām olimpiādes atklāšanas ceremonijā – gan par neplānoto 20 minūšu pārtraukumu, gan par to, ka abi lielie ekrāni bija vērsti tikai pret VIP un spēļu dalībnieku tribīnēm, gan par dūmiem un raķešu izdeguļiem, kas krita uz galvas skatītāju tribīnēs sēdošajiem. Ja tagad būtu jāizdara izvēle, kur labāk ieguldīt lauvas tiesu Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā finansējuma (Ls 48 000), droši vien tiktu pieņemts cits lēmums, atzīst Lagzdiņš. Taču pirms olimpiādes lemts par labu stadiona apgaismes stabu atjaunošanai, kas neesot remontēti vismaz gadus desmit. Nu izrādījies, ka nekur nederīgas ir arī stadiona komunikācijas. Neesot gan bijis tā, ka tikai atklāšanā pēkšņi saslēgtas lielas jaudas, arī mēģinājumā deguši visi prožektori un citas elektroierīces. Salūts, kas nolija pār skatītāju galvām, savukārt, pierādījis, ka mainīgie vēji un stadiona salīdzinoši nelielā teritorija ir faktori, ar kuriem nopietni jārēķinās, svētkus organizējot.

Lagzdiņš saka, diskusija par to, vai bez olimpiādes dalībniekiem laist stadionā arī publiku, bijusi, taču gribējies, lai cilvēki, kas to vēlas, var izbaudīt atklāšanu arī klātienē. Kaut arī bez iespējas skatīties lielajos ekrānos (lai sagādāt vēl divus, būtu vajadzējis 7 – 8 tūkstošus latu).

Lagzdiņš nepiekrīt viedoklim, ka olimpiādes noslēgums „izčākstējis”. Abas iepriekšējās reizes, kad Olimpiāde notika Ventspilī, noslēguma vispār neesot bijis, viss noticis „pa kluso”, pāris cilvēku klātbūtnē.

Ar atklāšanas un noslēguma ceremoniju organizētāja – SIA „Ideju institūts” – darbu Lagzdiņš ir apmierināts. Firma izvēlēta no vairākiem piedāvājumiem, esot pārliecinājusi ar savu „portfolio”. Atklāšana un noslēgums kopumā izmaksājis Ls 42 000.

Sporta pārvaldes vadītājs nenoliedz, ka nebija labi pārdomāta vieglatlētikas sacensību norise. Daudziem vilšanos sagādāja tas, ka nedarbojās tablo, un bija grūti saprast, kas notiek, kurš sportists kādu vietu ieņēmis, vai sacensības beigušās vai ne. Traucējis „Lielais dzintars”, olimpiādes plakāts, kas aizsedzis skatu. Komentētājam arī bijis grūti izsekot visam, jo reizē notika sacensības vairākās disciplīnās. Nākamreiz, lai no tā izvairītos, sacensības būtu jāpastiepj garumā, spriež Lagzdiņš.

„Daudzkas ir pārdomu vērts, taču, neapšaubāmi, ieguvumu ir vairāk, nekā zaudējumu,” rezumē Lagzdiņš. Ieguvumi ir arī gluži taustāmi, kā fotofiniša iekārta vieglatlētikas sacensībām un līdzīga iekārta peldēšanas sacensībām; kā profesionālais paklājs mākslas vingrošanai, kas ļaus Liepājā turpmāk rīkot sacensības arī šajā sporta veidā; kā inventārs (grozi, tīkli, stabi u.c.) basketbolam, volejbolam un badmintonam, tāpat barjeras, šķēpi, lodes, diski u.c. vieglatlētiem, tiesnešu galdi un dvieļu grozi galda tenisam, datori un videotehnika cīņas sporta veidiem, tiesnešu laiva vindsērfingam u.c.

Uzziņa
Latvijas III Olimpiādes organizatoriskie, investīciju un labiekārtošanas izdevumi (Ls)

Pašvaldības finansējums (organizatoriskie izdevumi)
Sporta bāzu nodrošinājums un īre: 13 000,00    
Medicīnas pakalpojumu nodrošinājums:     2200,00    
Transporta pakalpojumu nodrošinājums: 4500,00    
Kultūras un izglītības programmas nodrošinājums: 50 775,00    
Projekta vadības nodrošinājums: 6000,00    
Mārketinga izdevumi: 15 500,00 (tajā skaitā Ls 7 500,00, kas piesaistīti no sponsoriem)
Policijas izdevumi: 1000,00    
Pasākuma un brīvprātīgo apdrošināšana: 225,00    
KOPĀ: 93 200,00   

Izglītības un zinātnes ministrijas finansējums (investīciju un labiekārtošanas izdevumi)
Basketbols: 9360,99    
Vieglatlētika: 19 500,88 (tajā skaitā Ls 9397,00 pašvaldības finansējums)
Volejbols: 1237,70    
Mākslas vingrošana: 13 587,87    
Cīņas sporta veidi: 1866,06    
Peldēšana: 30 861,00    
Vindsērfings: 858,59    
Teniss: 8706,00    
Futbols:  48 457,00    
Golfs: 6000,00    (ne Liepājai)
Badmintons: 1247,91    
Galda teniss: 403,00 (pašvaldības finansējums)
KOPĀ: 144 684,00

(Avots: Liepājas domes Sporta pārvalde)