Visā Latvijā pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 20 ugunsgrēkus, kuri, visticamāk, izcēlās Adventa vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai no bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 20. novembrim reģistrēti jau 19 šādi ugunsgrēki. Ik gadu šajos ugunsgrēkos cieš cilvēki – šogad trīs cilvēki cieta, trīs tika izglābti, bet 2020. gadā cieta pieci cilvēki, viens gāja bojā.

Lai uzskatāmi parādītu, kas var notikt neuzmanīgi rīkojoties ar uguni gada nogales svētku laikā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kurzemes reģiona brigādes Liepājas 2.daļas teritorijā, Ziemeļu iela 21A, šonedēļ notika paraugdemonstrējumi, kuru mērķis bija pirms svētkiem atgādināt par drošību.

Vispirms ugunsdzēsēji glābēja rādīja, kā notiek Adventa vainaga dzēšana, ja tuvumā ir bijis dūmu detektors. Vispirms vainags tika nodzēsts, izmantojot ugunsdzēsības pārklāju, pēc tam – ar pulvera ugunsdzēsības aparātu.

Tieši tāpat kā Adventa vainags, no sveces, kuru, piemēram, nejauši apgāzis kaķis, var aizdegties Ziemassvētku eglīte. Demonstrējuma laikā ugunsdzēsējs glābējs to nodzēsa, izmantojot pulvera ugunsdzēsības aparātu.

VUGD apkopotā statistika apliecina, ka līdzīgu negadījumu gadumijā nav maz, norādīja VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa vecākā inspektore Kurzemes reģionā Anete Strazdiņa.

VUGD apkopotā statistika rāda, ka visbiežāk šādi ugunsgrēki izceļas dzīvojamā sektorā – privātmājās un dzīvokļos un tieši tajās telpās, kur cilvēki uzturas visvairāk – dzīvojamā istabā, virtuvē. Pirms vairākiem gadiem Aizputē bez uzraudzības atstātas iedegtas sveces dēļ dzīvojamā mājā aizdegās sadzīves mantas 0,5 m2 platībā, radot spēcīgu sadūmojumu. Ugunsdzēsēji glābēji no šīs bīstamās vides izglāba divus cilvēkus.


Liepājas pusē šajā Adventa laikā ugunsdzēsēji glābēji vēl nav devušiem uz svecītes liesmas izraisītiem ugunsgrēkiem, savukārt citviet Latvijā tādi jau reģistrēti – Jelgavā dzīvoklī, visticamāk, kaķis bija apgāzis bez uzraudzības atstātu sveci un tā rezultātā aizdegās galdauts, Valkā bez uzraudzības atstāta svecīte aizdedzināja loga rāmi, savukārt Madonas novadā – spilvenu. 


Kas jāņem vērā, lai nenotiktu ugunsnelaime?
Adventa vainagi un dekori, lielākoties, tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā sveču izvietojums, lai to liesmas būtu drošā attālumā no vainaga un dekorācijām.

Ja tiek izmantots klasisks Adventa vainags, tad tajā ir jāievieto stabili un nedegoši sveču turētāji un tikai uz tiem var likt sveces.


Adventa vainags vai dekors ir jānovieto uz stabilas un nedegošas virsmas.


Jāpievērš uzmanība, kur novietots pats Adventa vainags vai eglīte un citi Ziemassvētku rotājumi.


Degošas sveces ir jānovieto drošā attālumā no aizkariem, mēbelēm vai citiem degtspējīgiem priekšmetiem.


Jārūpējas, lai pie aizdedzinātām svecēm nevarētu piekļūt mazi bērni un mājdzīvnieki.


VUGD aicina atcerēties, ka sveces un vainagus nevajag novietot uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem.


Neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom no telpas vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas!


Kas jāņem vērā, uzstādot elektriskās virtenes?
Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus un virtenes, atcerieties:


pirms elektrisko rotājumu un virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet mājiņas apzīmējumu ar, piemēram, angļu valodas paskaidrojumu "for outdoor use”, tad šis rotājums būs piemērots ēkas vai eglītes greznošanai laukā;


iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru svārstības un mitrumu;


ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

VUGD novēl drošu, mierīgu un saticīgu adventes laiku! Ja notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet 112!