Samazinoties "Covid–19" ietekmei uz sabiedrību, valsts iedzīvotājiem vairs neapmaksā "Covid–19" testus bez ārsta nosūtījuma, ziņo LETA.

"Covid–19" pandēmijas "pīķa" laikā valsts apmaksāja visus "Covid–19" testus, lai plašāk izķertu saslimšanas gadījumus un valsts varētu īstenot precīzāku infekcijas ierobežošanas politiku.

Tagad testēšanas pieejamības nosacījumi tiek mainīti, "ņemot vērā "Covid–19" izplatības epidemioloģisko situāciju gan Latvijā, gan citviet Eiropas valstīs", aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļas preses sekretāre Barbara Ālīte. Ārsts varēs nozīmēt valsts apmaksātu testu pacientiem ar "Covid–19" saslimšanas pazīmēm, izvērtējot testa nepieciešamību un rezultātu nozīmi ārstēšanas procesā, kā arī pacientiem ar noteiktām veselības problēmām.

Savukārt stacionāros valsts apmaksātu testu varēs veikt ikvienam pacientam, kurš uzņemts slimnīcā, saskaņā ar iestādes iekšējo kārtību, bet ilgstošas sociālās aprūpes centros to veiks klientiem ar "Covid–19" pazīmēm.

Valsts apmaksāta "Covid–19" pacientu kontaktpersonu testēšana tiks veikta tikai sociālās aprūpes centros un ārstniecības iestādēs, lai izsekotu inficētās personas un kontrolētu infekcijas izplatīšanos.

Valsts apmaksāts tests "Covid–19" antivielu noteikšanai tiks veikts tikai ar ārsta nosūtījumu diagnostikas nolūkā pēc īpašām indikācijām.

Personas ar akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm un "Covid–19" pacientu kontaktpersonas joprojām var lietot paštestus "Covid–19" infekcijas noteikšanai, klāsta VM.

Jaunā testēšanas kārtība stājusies spēkā pagājušajā nedēļā. Pamatā testēšanai tiek izmantoti profesionālie antigēna testi, kurus veic medicīnas darbinieks ārstniecības iestādē vai laboratorijā, bet laboratoriskā izmeklēšana tiks veikta noteiktos gadījumos.

VM skatījumā, skrīninga testēšana šobrīd vairs nav jāveic, jo epidemioloģiskā situācija šobrīd to neprasa, izņemot ārstniecības iestādes, kur darbinieku skrīnings var būt organizēts saskaņā ar iekšējo kārtību.

Pēc VM sniegtās informācijas, speciālisti secinājuši, ka šobrīd ambulatori lielākajā daļā gadījumu ar "Covid–19" saslimušo aprūpe neatšķiras no ārstniecības citu augšējo elpceļu infekciju gadījumos, tādēļ katrā individuālā gadījumā ir jāizvērtē testa veikšanas lietderība. Saskaņā ar šī brīža epidemioloģiskajām indikācijām neesot vajadzības veikt valsts apmaksātu testu "Covid–19" infekcijas noteikšanai, ja nav slimības simptomu, tāpat arī gadījumā, ja cilvēks ir nesen pārslimojis "Covid–19" un viņam vairs nav akūtu simptomu.

Uz pacientiem ar apstiprinātu "Covid–19" infekciju joprojām attiecināmas izolācijas prasības, uzsver VM, apgalvojot, ka speciālisti turpina uzraudzīt epidemioloģisko situāciju un nepieciešamības gadījumā skrīninga testēšana var tikt atsākta.