"Liepājas metalurga" (LM) vadības nekompetences dēļ darbu zaudēja gandrīz visi 2000 strādājošie. Kādu materiālo atbalstu šobrīd saņem bijušie rūpnīcas darbinieki? Vai viņiem palīdz Liepājas dome?

Eiropas Savienība (ES) piedāvā Eiropas Globalizācijas pielāgošanas (EGP) fondu bijušajiem lielo uzņēmumu darbiniekiem, lai palīdzētu viņiem ātrāk atrast jaunu darbu. Lai šādu pabalstu saņemtu, uzņēmumā bija jāstrādā vismaz 500 cilvēkiem. LM ir viens no retajiem Latvijas uzņēmumiem, kur strādāja vairāk nekā pustūkstotis. Tomēr Latvijā bijušie LM darbinieki nesaņem šo EGP pabalstu, raksta portāls TVNET.

Metalurgā baidās, sociālajā dienestā - vienaldzīgi
LM administrācija izvairījusies atbildēt uz portāla jautājumu, kādus sociālos pabalstus bijušie Liepājas rūpnīcas darbinieki šobrīd saņem. "Pārsteidzošā kārtā sekretāre neizsniedza kontaktinformāciju, kuras personas varētu sīkāk pastāstīt, kādus pabalstus saņem bijušie Liepājas rūpnīcas strādnieki. Viņa norāda: personas, kuras var atbildēt uz medija jautājumiem, jāmeklē interneta meklētājā «Google». Rūpnīcas personāldaļas vadītājs norāda, ka LM esošie darbinieki izvairās paust savu viedokli," raksta portāls.

Līdzīgi atbildējusi arī Liepājas domes Sociālā dienesta pārstāve Gunta Jākobsone. Viņa apgalvojusi, ka Liepājas domei nav nekāda sakara ar Liepājas metalurgu, un norāda, ka TVNET var painteresēties Liepājas domes Attīstības departamentā par Eiropas Savienības piešķiramajiem pabalstiem bijušajiem LM darbiniekiem, bet nezina, vai arī tur saņemsim atbildi.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas reģiona nodaļa savukārt norāda, ka jautājums par ES līdzekļu izmaksu bijušajiem LM darbiniekiem ir Liepājas domes Sociālā dienesta kompetencē. " Izanāk, ka arī Liepājas domes Sociālais dienests izvairās no medijiem, negrib vai nepilda savus pienākumus pret liepājniekiem," secina TVNET.

Visbeidzot Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ģirne norādījusi, ka uz jautājumu par pabalstiem, kādus izmaksā bijušajiem LM darbiniekiem, atbildes atradīs. Tomēr vēlāk sniegusi informāciju, lai painteresējamies citā valsts institūcijā, jo viņiem atbildes uz mūsu jautājumu nav.

Kādus pabalstus saņem?
""Liepājas metalurga" bijušie darbinieki saņem atbalstu no Eiropas Sociālā fonda (ESF) un valsts budžeta. Tiem darbiniekiem, kas ir reģistrējušies Nodarbinātības Valsts aģentūrā (NVA), ir pieejami aktīvās darba tirgus politikas pasākumi," TVNET stāsta Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta speciāliste Aļona Nikolajeva. Viņa norāda, ka ESF kopējā pabalstu summa ir 840 132 Ls jeb ap 1,2 milj. €. Šī summa ir vienāda ar EGP sociālo pabalstu.

Darba tirgus speciāliste arī apgalvojusi, ka NVA aktīvi strādā ar bijušajiem LM darbiniekiem, lai viņi ātrāk atgrieztos darbā. «Lai ieinteresētu darba devējus pieņemt darbā bijušos AS «Liepājas metalurgs» darbiniekus, NVA speciālisti regulāri sazinās arī ar tiem uzņēmējiem, kuri darbiniekus meklē, nepubliskojot savas vakances,» norāda Aļona Nikolajeva.

Viņa arī skaidro, ka ir būtiskas atšķirības starp ESF un EGP fondiem. Speciāliste apgalvo, ka EGP fonda līdzfinansējuma likme ir 50%, tātad valstij būtu jāatskaita no valsts budžeta tieši puse no kopējās summas. Toties ESF fonda gadījumā, kuru arī valsts izmanto, jāmaksā tikai 15% no kopējā līdzfinansējuma, pārējo sponsorē Eiropas Savienība.

ESF sociālā pabalsta summa ir līdzīga EGP pabalsta summai, tā stāstīja Labklājības ministrija, bet par to pārliecināties šobrīd nav iespējams. No Labklājības ministrijas teiktā var secināt, ka ministrija ir veikusi izpēti par abu minēto fondu pabalsta apjomiem, ko izmaksā bijušajiem LM darbiniekiem. Toties Liepājas rūpnīcas administrācijas darbinieki ir iebiedēti un izvairās pat izsniegt kontaktus, kuri varētu pastāstīt par šā brīža sociālā atbalsta mehānismu bijušajiem LM nodarbinātajiem.