Uzsākot telpu remontu un pārbūves viesnīcas "Promenāde" apartamentos, celtniekiem gadījies uziet interesantu, varētu pat teikt vēsturisku dokumentu.

Vecās noliktavas masīvo koka konstrukciju kādā no baļķu spraugām izrādījās ieslēpta PSRS okupācijas laika Baltijas flotes obligātajā dienestā iesaukta karavīra no Ukrainas dienesta apliecība. Noliktavas, tagad viesnīcas numuriņa, baļķa šķirbā, spriežot pēc pēdējā ieraksta, dokuments atradies kopš 1951. gada decembra.

Apliecības īpašnieks, ukrainis Vasilijs Ivana dēls Jaščenko flotes apakšvienībā Nr. 95365 dienējis no 1946.gada. Bijis batalers, vēlāk vecākais batalers (flotes mantzinis).

Izšķirstot kara jūrnieka dokumentu ierakstus, uzzināju, ka Jaščenko, dzimis 1927.gada 16.martā Kucovas ciemā, toreiz Kijevas apgabalā, un kara dienestā iesaukts 1944. gada janvārī.

Kādus likteņa pavērsienus flotes mantzinis Jaščenko 1951. gadā Liepājā piedzīvojis un kādos apstākļos viņa, karavīra, galvenais dokuments nonācis toreiz vecās labības noliktavas II stāva baļķa spraugā, nekad vairs neizdosies uzzināt. Toreiz, vēl Staļina impērijas apstākļos, dokumenta nozaudēšana automātiski tika uzskatīta par smagu pārkāpumu, pat noziegumu, un ukrainim Vasilijam tas varēja beigties visai bēdīgi.

Bet ar šī dokumenta atrašanu mans stāsts vēl nav galā: Sazinājos ar Kijevas Universitātes doktoranti Olgu Khomenko un vienu no viņas studentiem, Oļegu Sorocinski. Gan man pašam, gan tiem, kas nesavtīgi apņēmās ko vairāk uzzināt par flotes vecāko bataleru Jaščenko, izbrīnam nebija robežu. Izrādās, ka cilvēks tiešām nav adata siena kaudzē un, neskatoties uz gadu gaitu, visu un par visu var uzzināt kā par vakardienu!

Jaščenko ģimene māju pārdevusi 1956.gadā un pārcēlušies uz Černovciem, apgabala centru. Pašam Vasilijam vairs nepajautāšu par karadienestu Liepājā, jo viņš miris 2012. gadā. Toties, bezgala izbrīnīta par šo faktu bija viņa atraitne, jo vīrs nekad neesot stāstījis ne par dienestu flotē, ne par notikumu ar pazaudēto dokumentu.

Sarakstē studenti izteica minējumu, ka dienesta apliecības pazaudēšana vai nozagšana un iespējamās sekas visu mūžu Jaščenko likušas klusēt. Kas zina!

Un kas zina, ko vēl sevī slēpj viesnīcas "Promenāde" baļķu spraugas?

Atrasto dokumentu nosūtīju Ukrainas Republikas vēstniecībai Latvijā.