Atsevišķās lielajās pilsētās pirmdien, 2.martā, civilās aizsardzības komisiju sēdēs spriedīs par gatavību rīcībai jaunā koronovīrusa "Covid-19" izplatīšanās Latvijā gadījumā, aģentūru LETA informēja pašvaldībās.

Kā aģentūrai stāstīja Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde, lai informētu iedzīvotājus par rīcību un profilakses pasākumiem jaunā vīrusa "Covid-19" iespējamai izplatībai, pašlaik pašvaldība veic vairākus informatīvus pasākumus.

"Jau 4.februārī skolām pašvaldība nosūtīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rekomendējošo vēstuli par pasākumiem jaunā koronavīrusa "Covid-19" infekcijas izplatības novēršanai izglītības iestādēs. 26.februārī izplatīta papildinātā informācija ar SPKC rekomendācijām," sacīja Freidenfelde.

Viņa uzsvēra, ka skolas šo informāciju izvietojušas "E-klasē", kas pieejamas katram vecākam.

Lai gan pašlaik lielākā sabiedrības uzmanība pievērsta "Covid-19" vīrusam, Freidenfelde atgādināja, ka ziemas sezonai ir raksturīgas dažādas vīrusu saslimšanas, tajā skaitā gripa un elpceļu infekcijas, kurām visām ir rekomendējami vienoti profilaktiskie pasākumi, proti, roku mazgāšana, telpu vēdināšana, izvairīšanās no cilvēku pārpildītām vietām, izvairīšanās aizskart acis, muti, degunu ar nemazgātām rokām. Šāda informācija pastāvīgi izvietota izglītības iestādēs, pašvaldības iestādēs. Arī daudzi privāti uzņēmumi informē savus darbiniekus par primārajiem profilaktiskajiem pasākumiem, piebilda pašvaldības pārstāve.

Viņa uzsvēra, ka vadošā iestāde visu nepieciešamo pasākumu noteikšanai un ieviešanai ir Veselības ministrija un tās padotības iestādes - SPKC, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un citas. Pašvaldība un visas ārstniecības iestādes seko līdzi rekomendācijām un norādījumiem un attiecīgi arī rīkojas.

Nacionālais veselības dienests ir izsūtījis SPKC informāciju visiem ģimenes ārstiem par noteiktajām darbībām, kas veicamas aizdomu gadījumā.

"Tāpat pirmdien, 2.martā, tiks sasaukta Liepājas pilsētas domes Civilās aizsardzības komisija. Tajā tiks vērtēti visi veiktie pasākumi, kā arī apzināta veselības aprūpes iestāžu gatavība iespējamai vīrusa izplatībai," sacīja Freidenfelde.

Savukārt Daugavpils pašvaldībā aģentūrai LETA pauda, ka pašlaik nekādu rīkojumu saistībā ar "Covid-19" izplatību nav. Taču 2.martā par šo jautājumu sasaukta Civilās aizsardzības komisijas sēde.

LETA jau ziņoja, ka Latvijā līdz šim nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19", taču Igaunijā ceturtdien apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu "Covid-19", un saslimušais cilvēks valstī ieradies ar autobusu no Rīgas, savukārt Rīgā viņš ieceļojis ar avioreisu, paziņojis Igaunijas sociālo lietu ministrs Tanels Kīks.

Latvijas iedzīvotājiem, kuri pašlaik plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām tiek attiecināti īpaši pasākumi, speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību un ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums vai apgrūtināta elpošana, jāierobežo kontaktus ar ģimenes locekļiem un citām personām, nekavējoties jāzvana 113, jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.peciālisti iesaka, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā bija ceļojumā kādā no koronavīrusa "Covid-19" skartajām valstīm vai teritorijām, bērnam neapmeklēt izglītības iestādi, vecākiem sazināties ar ģimenes ārstu un sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma.

Latvijas ceļotājiem ļoti populārs galamērķis ir Itālija, tostarp kalnu slēpošanas kūrorti valsts ziemeļos, taču Itālijā ir lielākais koronavīrusa "Covid-19" gadījumu skaits Eiropā.