Liepājā līdz šim nav bijusi nepieciešamība pēc mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas kāda covid 19 slimnieka ārstēšanai.
"Nav neviena tāda pacienta," portālam irliepaja.lv sacīja Liepājas Reģionālās slimnīcas Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļas virsārsts Ivars Krastiņš, piebilstot, ka neviena saslimušā nav arī visā Kurzemes reģionā.
Liepājas slimnīcas rīcībā šobrīd pavisam ir 15 šādas iekārtas – 14 gultas Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļā ir aprīkotas ar "mākslīgo plaušu" un ir viena pārvietojamā mākslīgās plaušu ventilācijas iekārta.
Viens šāds aparāts patlaban arī "tiek iepirkts", portālam irliepaja.lv sacīja slimnīcas galvenais ārsts Edvīns Striks. Iepirkšana gan nav saistīta ar Covid – 19, šāds iepirkums jau bijis paredzēts slimnīcas plānos.
Protams, ne visas 14 gultas Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļā ir brīvas. Kā sacīja Krastiņš: "Šādus datus nesniedzam, taču mums ir gan tukšas, gan aizņemtas gultas". Turklāt situācija varot mainīties ik brīdi:
"Liepājnieki ir pieraduši dzīvot ar pilnu krūti, un pietiek kādiem "Fonteina" kluba apmeklētājiem sakauties, lai gultas būtu aizņemtas..."
Pa kādam gripas slimniekam, kam radušās komplikācijas un nepieciešama mākslīgās plaušu ventilācijas iekārta, slimnīcā nonākot katru gadu, šobrīd tāda neesot neviena, sacīja Krastiņš.
Jautāts, vai 15 "mākslīgās plaušas" ir pietiekams daudzums uz Liepājas iedzīvotāju skaitu, Ivars Krastiņš atbildēja, ka šīs
iekārtas ir pārāk dārgas un mēģinājums iepirkt vēl kādus aparātus nozīmētu izputināt slimnīcu.
Turklāt iepirkumu procedūra ir pietiekami gara, "un neviena valdības lēmuma par šīs procedūras atvieglošanu nav bijis".
Visvairāk par "mākslīgās plaušas" aparātu trūkumu šobrīd satraukušies angļi, jo, kā raksta avīze "The Times", tad Lielbritānijā uz 100 000 iedzīvotājiem ir mazāk mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtu nekā Latvijā, norādīja Krastiņš.
Ārsts uzsvēra, ka ir ārkārtīgi svarīgi ievērot noteiktos ierobežojumus un izvairīties no socializēšanās, jo cilvēkam var būt ļoti viegli Covid – 19 saslimšanas simptomi, un viņš pat var neapzināties, ka ir saslimis un apdraud apkārtējos.
"Tieši tas var radīt bīstamo sniega lavīnas efektu," atzina Krastiņš.
Tāpēc jo būtiskāk ir dzelžaini ievērot noteikto 14 dienu karantīnu tiem, kuri bijuši ārpus valsts.
Šādas taktikas efektivitāti apliecinājusi arī Ķīna, kur slimības izplatība samazinājās tieši pēc drakonisku ierobežojumu ieviešanas.
16. marta priekšpusdienā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ziņoja, ka aizvadītajā diennaktī Latvijā izmeklēti 237 pacienti ar aizdomām par saslimšanu ar Covid – 19, pozitīvi izrādījušies četri. Kopā izmeklēti 1 147 cilvēki, un apstiprināti 34 saslimšanas gadījumi ar Covid – 19. Situācija kartē izskatās šādi:
Uzziņa
Raksturīgākie slimības simptomi – augsta temperatūra, sauss klepus, elpas trūkums. Tie parādās divu nedēļu laikā pēc kontakta ar vīrusu. Koronavīrusi var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi.
SPKC atgādina, ka 113 nav uzziņu tālrunis un aicina to lieki nenoslogot.
Tālruņa numuru 113 izmantot tikai, ja:
esi atgriezies no saslimšanas skartajām valstīm;
14 dienu laikā pēc atgriešanās parādījušies Covid - 19 simptomi.
Individuālas konsultācijas pieejamas SPKC darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17. Tālruņa numuri: 67501590; 67387661.
0
3