Liepājas Reģionālajā slimnīcā šī nedēļa iesākās ar sen gaidītu priecīgu notikumu – svinīgu paplašinātā un atjaunotā Neatliekamās medicīnas centra (NMC) atklāšanu.

Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja centra vadītājs, anesteziologs-reanimatologs Mihails Dolguševs, uz šo mērķi slimnīca pakāpeniski gājusi pēdējos divus gadus, veicot reorganizāciju divās nodaļās – Neatliekamās medicīniskās palīdzības, kā arī Intensīvās terapijas un anestezioloģijas, lai izveidotu centru, un paralēli remontējot telpas. Tagad Neatliekamās medicīnas centra sastāvā ir Uzņemšanas nodaļa, Observācijas nodaļa un Intensīvās terapijas nodaļa. Savukārt Anestezioloģijas nodaļa ir iekļauta Operāciju bloka sastāvā.


Neatliekamās medicīnas centru jau divus gada vada ārsts anesteziologs-reanimatologs Mihails Dolguševs. Foto: irliepaja.lv.


Runājot par NMC izveidi, Dolguševs atzina:


"Tas ir ilgstošs process – personāla apmācības, ieradumu maiņa, telpu adaptācija. Pilnvērtīgi mēs faktiski to varēsim sākt šobrīd darīt, jo mums ir pilnvērtīgi pielāgotas telpas. Līdz šim bija tāds mēģinājums virzīties uz to pusi."

Savukārt, vaicāts, kādi uzlabojumi sagaida slimnīcas klientus pēc reorganizācijas un NMC izveides, Dolguševs sacīja:

"Galvenā ideja reorganizācijai bija, lai visā šajā neatliekamās medicīnas mudžeklī, centrā ieliktu pacientu.

Lai viņš saņemtu pēc iespējas vispusīgu palīdzību, un lai šai palīdzībai būtu pēctecība. Lai, pārejot no vienas nodaļas uz citu, viņš saglabātu ārstēšanas kvalitāti, lai, ja ir vajadzīgs, saņemtu papildu izmeklējumus. Neatliekamā medicīnas centra būtība ir tāda, ka visi superakūtie pacienti, kuriem ļoti svarīgs ir laiks, ir koncentrēti šajā struktūrvienībā, kur ir uzņemšanas bloks, observācijas bloks un intensīvās terapijas nodaļa. Šeit pacienta pārņemšana no vienas nodaļas uz otru notiek daudz raitāk, no kā labumu gūst pacients."


NMC Uzņemšanas nodaļas radiologa asistente Santa Rudzīte pie  modernā rentgenaparāta. Foto: irliepaja.lv.


Pēc reorganizācijas un telpu paplašināšanas Observācijas nodaļā ir dubultojies gultu skaits, un tagad to ir 12. Savukārt Uzņemšanas blokam pievienojusies reanimācijas zāle un divas izolācijas vietas ar atsevišķām ieejām.

Kā pastāstīja slimnīcas valdes loceklis Andris Vistiņš, 2022.gada februārī noslēdzās NMC pirmā posma izbūve, kuras laikā pacientu vajadzībām tika pielāgotas Uzņemšanas nodaļas un Traumpunkta telpas. Paralēli turpinājās otrais slimnīcas telpu pārbūves posms, kas ietvēra galvenā, A korpusa, austrumu spārna pārbūvi no 3. līdz 12.stāvam. Pakāpeniski, līdz vasaras vidum desmit stacionāra nodaļas izremontētajās telpās tiks iekārtotas līdzīgi kā tas jau izdarīts korpusa vienā pusē, telpās, kuras tika sakārtotas iepriekšējās rekonstrukcijas laikā. Rezultātā nodaļas tiks paplašinātas, savukārt pacientu skaits vienā palātā samazināsies līdz vienam, diviem.


Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja Vistiņš,


par veiksmi var uzskatīt to, ka rekonstrukcijas laikā slimnīcai bija iespēja operatīvi ņemt vērā "Covid-19" mācības

un, pateicoties būvnieku un projektētāju elastībai, izdarīt nepieciešamās korekcijas pārbūves projektā.


Pirmdienas pēcpusdiena NMC Uzņemšanas nodaļā. Foto: irliepaja.lv.


Kā atzina Vistiņš, tāpat kā Rīga nekad nav gatava, arī slimnīcā vēl ir dažas telpas – administrācijas un ēdināšanas bloks, kā arī iekšķīgo slimību nodaļa, kur vēl palikusi "1986.gada elpa". Taču kopumā par procentiem 75 slimnīca ir rekonstruēta, lēš Vistiņš.

Tiesa, ir pagājis samērā ilgs laiks – desmit gadi – kopš slimnīca īstenoja pirmos rekonstrukcijas projektus.


Arī šajā reizē slimnīcas telpu pārbūve un atjaunošana notika Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansētā (85%) projekta ietvaros.  Īstenojot projektu, vairākās kārtās un posmos tika veikta telpu pārbūve un atjaunošana.


Par paplašinātajām un izremontētajām NMC telpām priecājas gan centra vadītājs, gan darbinieki. Foto: irliepaja.lv.


Pārbūves un atjaunošanas 1.posma būvniecības darbi tika uzsākti 2019.gada jūnijā. Pirmajā posmā vienlaikus tika izbūvēta 1.kārta un 3.kārta. Būvprojekta 1.kārtas laikā tika pārbūvēta Fizikālās terapijas un rehabilitācijas ambulatorā daļa, Asins sagatavošanas nodaļa, Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta nomas telpas. Savukārt 3.kārtas ietvaros – Hemodialīzes nodaļa, Konsultatīvās nodaļas ambulatorie kabineti, personāla ģērbtuves pagrabstāvā.

Projekta kopējās izmaksas ir 22 604 810 eiro. Būvdarbus veica SIA "Velve", projektu izstrādāja – SIA "Nams", būvuzraudzību veica SIA "BaltLine Globe".


Apgūstot jaunās telpas, NMC Observācijas bloka šābrīža šaurībai būs gals. Foto: irliepaja.lv.


Uzziņa

Uzņemšanas nodaļa
Neatliekamās medicīnas centra Uzņemšanas nodaļa strādā diennakts režīmā katru dienu. Nodaļas galvenā un svarīgākā funkcija ir neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana; dzīvībai svarīgu funkciju nodrošināšana un stabilizēšana; steidzama diagnostika un ārstēšanas uzsākšana.

Nodaļā strādā ārsts internists/neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsts, neirologs, vispārējais ķirurgs, traumatologs, pediatrs, ginekologs-dzemdību speciālists, kā arī medicīnas māsas, ārsta palīgi u.c.
Diennakti pieejami laboratorijas, rentgena un datortomogrāfijas izmeklējumi.

Nodaļas telpās izvietots arī traumpunkts.

Observācijas nodaļa

Neatliekamās medicīnas centra Observācijas nodaļa atrodas 1.stāvā līdzās Uzņemšanas nodaļai. Observācijas nodaļā ievieto tos pacientus, kuru veselības stāvokļa stabilizēšanai un ārstēšanai nepieciešams vairāk par sešām stundām, taču prognozējams, ka nevajadzēs atrasties slimnīcā ilgāk par divām diennaktīm. Šeit pacientam tiks turpināta Uzņemšanas nodaļā uzsāktā ārstēšana, nepieciešamības gadījumā nodrošinot arī papildizmeklējumus.

Ja pacienta veselības stāvoklis neuzlabojas vai nepieciešami precizējoši un sarežģītāki izmeklējumi, viņu stacionē slimnīcas attiecīgā profila nodaļā tālākai ārstēšanai un diagnostikai.

Intensīvās terapijas nodaļa
Neatliekamās medicīnas centra Intensīvās terapijas nodaļa ir specializēta slimnīcas struktūrvienība, kas nodrošina kritiski slimu cilvēku ārstēšanu un uzraudzību. Tajā strādā īpaši apmācīti veselības aprūpes speciālisti, kas izmanto sarežģītas iekārtas un aprīkojumu. Nodaļā tiek novēroti un ārstēti pacienti ar nopietnām ķirurģiskām, iekšķīgām, ginekoloģiskām u.c. slimībām, kā arī pēc nopietnām traumām vai negadījumos iegūtām sekām, kam nepieciešamas sarežģītas ārstēšanas metodes. Piemēram, mākslīgo plaušu ventilāciju, akūtu nieru aizstājterapiju u.c.


Kad vairs nav nepieciešama intensīva aprūpe, pacientu pārved uz citu slimnīcas nodaļu, lai turpinātu atveseļošanos, pirms viņš dosies mājās.