Piektden, 1.martā, simts gadu slieksni sasniegusi liepājniece Emma Klēšmite, kura apaļo jubileju atzīmēja kuplā radu pulkā. Gaviļnieci jubilejas svinībās bija ieradies sveikt arī Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš un Sociālā dienesta pārstāvji, informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Emma Klēšmite nodzīvojusi bagātu, piepildītu mūžu, un joprojām atceras senus un ne tik senus notikumus savā dzīvē. Gatavojoties jubilejas svinībām, uz kurām ielūgti 75 viesi, joprojām ņiprā un garā stiprā seniore pati pasūtījusi mājās šuvēju un tapusi jauna balles kleita. Sapost jubilāri ieradies arī frizieris. Kā saka meita Ilona, "mamma mums ir brīvprātīgais mākslinieks, un pati regulē visu".

Simtgadnieces ilgā mūža "atslēdziņa" vienmēr bijusi – būt sabiedrībā, būt aktīvai. Aizejot pensijā, un vēl pēc 90 gadu vecuma viņa pulcējusi ap sevi domubiedrus un operas draugus. Viņas organizētā operas draugu kopa savulaik pievienojās Operas draugu biedrībai un organizēja braucienus uz teātri un operu Rīgā, dodot iespēju senioriem un studentiem par simbolisku maksu apmeklēt iestudējumu ģenerālmēģinājumus.

Simtgadniece joprojām dzīvo savā mājiņā Salmu ielā, kura celta 1969. gadā un kur kopā ar ģimeni pavadīts mūžs. Piepalīdzēt atnāk aprūpētājs, bet pusdienas ar piegādi un citas lietas viņa kārto pati. Emmas Klēšmites vaļasprieks joprojām ir grāmatu lasīšana un, kā apgalvo pati gaviļniece, "brilles pagaidām nevajag".

Emma Klēšmite dzimusi Talsos, kur savulaik no tēva mājām uz Sibīriju izsūtīta visa ģimene, vienīgi Emma laimīgas sakritības dēļ todien bijusi Liepājā un vakarā atgriezusies viena tukšā mājā. Liepājā viņa ir kopš skolas gadiem, visu mūžu nostrādājusi pilsētas Dzīvokļu pārvaldē par grāmatvedi, vadījusi namu pārvaldes arodbiedrību, organizējusi darbiniekiem dažādus pasākumus un teātra apmeklējumus.   

Pirms dažiem gadiem kādā intervijā Emmas kundze, būdama jau ļoti cienījamā vecumā,  atzinusi, ka ir vienatnē, bet ne vientulībā: "Vajag ar cilvēkiem sazināties. Un mēģināt atrast, kas tevi interesē". Viņa vienmēr centusies būt kustībā – gan vingrojot, gan staigājot ar stumjamiem ratiņiem, jo "kustības ir ārkārtīgi svarīgas"   

Arī Emmas Klēšmites vīrs, kurš jau 17 gadus Mūžībā, nodzīvojis līdz 95 gadu vecumam – talantīgais ārsts Helmuts Klēšmits ar Liepājas slimnīcu saistīts no 1947. gada un ilgu laiku  bijis vecākais ķirurgs visā Latvijā. Arī pensijas gados, neskatoties uz pieklājīgo vecumu, viņi kopā apmeklējuši Rīgā teātri un operu. Īpašs vaļasprieks ģimenei savulaik bijusi ceļošana – izbraukāta Latvija, visa bijusī Padomju Savienība, pabūts ārzemēs un iegūts daudz jaunu paziņu.

Emmai Klēšmitei ir kupla ģimene – trīs bērni, astoņi mazbērni un septiņi mazmazbērni. Arī divi no bērniem saistīti ar medicīnu, viena meita ir vācu filoloģe.

Simtgadniece kopā ar ziediem un laba vēlējumiem saņēma arī Liepājas valstspilsētas domes svētku pabalstu 150 eiro apmērā, kāds tiek piešķirts 100 gadu vecumu sasniegušiem liepājniekiem veselības saglabāšanai un uzlabošanai.

Liepāja pēdējā laikā ir bagāta ar ilgdzīvotājiem – 2023. gadā svētku pabalsts 100 un vairāk gadu jubilejā piešķirts 10 liepājniekiem, bet šī gada sākumā simts un vairāk gadu slieksni pārkāpuši jau pieci ilgdzīvotāji. Šonedēļ – 26. februārī 102 gadu slieksni pārkāpusi arī liepājniece Dzidra Stote, kuru arī devās sveikt Sociālā dienesta pārstāvji.


Pašvaldība aicina liepājniekus būt atsaucīgiem un pašus informēt pašvaldību, ja kādam no tuvinieku vai radu loka tuvojas simts vai vairāk gadu jubileja. Pabalstu var saņemt katru gadu dzimšanas dienā pēc 100 gadu sasniegšanas. Simtgadnieka iesniegums par svētku pabalstu mēnesī, kad sasniegti simts un vairāk gadi, jānogādā Sociālajā dienestā. Iesniegums tiek pieņemts arī mājās, iepriekš par to informējot Sociālā dienesta darbiniekus pa tālruni: 63 489 668. Tāpat iesniegumu Sociālajā dienestā var nogādāt personas radinieks, kaimiņš vai paziņa.