Pašvaldības aģentūra "Liepājas sabiedriskais transports" lūdza deputātu atbalstu, lai varētu slēgt līgumu par Liepājas sabiedriskā transporta biļešu norēķinu sistēmas ieviešanu un uzturēšanu nevis uz pieciem gadiem, kā to paredz Publisko iepirkumu likums, bet uz 120 mēnešiem jeb 10 gadiem. Februāra domes sēdē aģentūra atbalstu arī saņēma.


Tiesa, iepirkums tiks izsludināts tikai pēc tam, kad to būs akceptējusi pašvaldības Iepirkumu komisija, kuras sēde plānota nākamnedēļ, portālam irliepaja.lv pastāstīja aģentūras vadītājs Olevs Zutis. Iepirkums attieksies kā uz biļešu tirdzniecības vietām, tā uz uzskaiti, sistēmas pārvaldību, validāciju transportlīdzekļos un kontrolieru darba rīkiem. Viens no sistēmas galvenajiem uzdevumiem būs


atvieglot dzīvi pasažieru kategorijām, kurām pienākas valsts noteiktās atlaides, skaidroja Zutis.

Elektroniskajā norēķinu sistēmā braucienu pilsētas sabiedriskajā transportā varēs apmaksāt, izmantojot aplikāciju mobilajā tālrunī. Autobusā vai tramvajā atliks tikai pielikt telefonu pie validatora, lai biļeti aktivizētu. Otrs veids, kā apmaksāt braucienu, paredzēts tiem, kuri, kā izteicās Zutis, "nedraudzējas ar mobilajām ierīcēm". Šie cilvēki varēs iegādāties gan personalizētas, gan nepersonalizētas plastikāta elektroniskās maksājumu kartes, kuras būs iespējams arī papildināt, nepērkot jaunu.


Elektronisko norēķinu sistēmu jeb papīra biļešu ēras beigas sabiedriskajā transportā Liepājā pilnībā plānots ieviest līdz 2023. gada 31. decembrim.


Kā skaidroja Zutis, kaut kādi modernāki norēķinu risinājumi jau ir ieviesti visās Latvijas pilsētās, izņemot Daugavpili un Liepāju, tāpēc ir pēdējais laiks arī liepājniekiem norēķinu sistēmu padarīt viegli saprotamu un ērti lietojamu.


Saskaņā ar domes lēmumu 2022. gada attīstības budžetā iekļauts finansējums 250 000 eiro apmērā sabiedriskā transporta biļešu norēķinu sistēmas izstrādei un uzturēšanai. Iepirkums par Liepājas sabiedriskā transporta biļešu norēķinu sistēmas izstrādi paredz finansējumu līdz 350 000 eiro, savukārt pēc tam uzturēšanu līdz 42 000 eiro gadā.


Lēmuma izpildi kontrolēs pašvaldības izpilddirektora vietnieks īpašumu jautājumos Mārtiņš Tīdens.


Pašvaldība jau 2019. gadā plānoja sākt elektronisko norēķinu sistēmas ieviešanu pilsētas sabiedriskajā transportā. Taču


provizoriskās izmaksas, ko lēsa aģentūra, – ap 700 000 eiro – deputātiem likās pārāk lielas.

Pēc tam, 2021. gada februārī, kad jaunais sabiedriskā transporta aģentūras vadītājs Olevs Zutis deputātus iepazīstināja ar pašvaldības aģentūras "Liepājas sabiedriskais transports" vidēja termiņa darbības stratēģiju 2021.  – 2023. gadam, elektroniskās norēķinu sistēmas ieviešanu bija plānots uzsākt jau tajā pašā gadā, un ieviešanas provizoriskās izmaksas tika lēstas uz pusi mazākas, nekā iepriekš.


Pēc pusotra mēneša, 24. martā, aģentūra arī izsludināja iepirkumu "Elektroniskās uzskaites un norēķinu sistēmas arhitektūras modeļa un tehniskās specifikācijas izstrāde". Iepirkumā par uzvarētāju atzina un līguma slēgšanas tiesības piešķīra SIA "DIMDI", kas norēķinu sistēmas modeli (sistēmas tehnisko specifikāciju) izstrādāja par kopējo līgumcenu 11 000 eiro (bez PVN). Rezultātā pērn 29. septembrī aģentūra ieguva izstrādātu Liepājas sabiedriskā transporta biļešu norēķinu sistēmas tehnisko specifikāciju.


Pamatojoties uz to, ir plānots iepirkums, kura rezultātā līdz 2023. gada 31. decembrim Liepājas sabiedriskā transporta biļešu norēķinu sistēma jāievieš, un pēc tam turpmākos astoņus gadus tā ir jāuztur. Uzturēšanu plānots segt no aģentūras budžeta un papildus finansējumu neprasīs.