11.decembrī "Coworking Liepāja" telpās pirmo reizi bija pulcējušās ģimenes ar un bez bērniem, pieaugušie vieni paši, kuri atgriezušies mājās pēc garāka vai īsāka ārzemēs nodzīvota laika.

13 gadi Īrijā, 7 – Norvēģijā, 4 gadi Vācijā, 11 – Anglijā, 14 gadi Lielbritānijā, 9 gadi Leipcigā, 5 gadi Hamburgā... Aizbraucu viens, atgriezos ar ģimeni, aizbraucu viens, satiku tur nākamo sievu, aizbraucu ar sievu – atgriezos viens... Esam atgriezušies mājās – par to prieks, tāds bija mērķis... Sākumā bija stress, bet, grūtības pārvarot, arī Liepājā var atrast dzīvesvietu... Ar vienu kāju esmu šeit, ar otru – Vācijā, tā arī gribu palikt, būt par tiltu... Bērnu dēļ atgriezos, bet gribu braukt atpakaļ pie vīra...

Tādi un vēl citi bija stāsti, ko, tikšanās vadītāja, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldes Biznesa attīstības un mārketinga daļas vadītāja Gata Gintera (viņš pats Liepājā atgriezies no Norvēģijas) mudināti, ar sevi iepazīstinot, stāstīja sanākušie liepājnieki. Dzīvoklis, bērnudārzs, darbs – dažādas ir arī grūtības, ar ko sastapušies atbraukušie, bet, šķiet, vairumā gadījumu veiksmīgi pārvarējuši.

Šāda tikšanās, kas bija pulcējusi vairāk nekā 60 cilvēkus, notika pirmo reizi Latvijā, saka viena no tikšanās rīkotājām (kopā ar Liepājas SEZ pārvaldi un Liepājas pašvaldību), Kurzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Kristīne Smilga.

"Iecere par pasākumu radās, jo daudzām ģimenēm, kas atgriežas Latvijā pēc ilgstošas prombūtnes, sociālā dzīve jāveido no jauna, turklāt viņi vēlas satikties un dalīties piedzīvotajā dažādu jautājumu risināšanā ar cilvēkiem, kam ir līdzīga pieredze. Priecājos, ka cilvēki atsaucās mūsu aicinājumam un piedalījās šajā unikālajā pasākumā! Redzot, cik viegli raisās sarunas un aizraujoši piet laiks dažādās aktivitātēs,  šādus pasākumus noteikti organizēsim vēl gan Liepājā, gan arī citās Kurzemes pilsētās, lai sniegtu ģimenēm iespēju sajust izpratni, atbalstu un īstu kopā būšanu," teic Kristīne Smilga.

Uzziņa
Kopš remigrācijas pilotprojekta sākuma šā gada 1.martā, uz dzīvi Kurzemē atgriezušās gandrīz 60 ģimenes. No tām 29 sazinājās ar remigrācijas koordinatori pirms atgriešanās, bet 28 ģimenes remigrācijas koordinātori iesaistīja aktuālo jautājumu risināšanā pēc atgriešanās Latvijā. Kopumā ar Kurzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatori sazinājušies gandrīz 500 cilvēku, lai uzzinātu par iespējām atgriezties uz dzīvi Kurzemē.

Kopš Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) reģionālo remigrācijas koordinatoru  tīkla izveides jau vairāk nekā 1100 ģimenes ir sazinājušās ar kādu no pieciem reģionālajiem remigrācijas koordinatoriem ar informācijas pieprasījumiem, no kurām 124 jau ir atgriezušās, bet 110 plāno atgriezties uz dzīvi Latvijā tuvākajā nākotnē. Visa informācija par remigrācijas pilotprojektu pieejama vietnē www.paps.lv, kur arī ar anketas palīdzību iespējams uzdot aktuālos jautājums tiem, kas jau ir atgriezušies vai vēl tikai apsver domu par atgriešanos Latvijā nākotnē.