No 1.novembra līdz nākamā gada 31.martam seniori, kas vakcinēti pret "Covid–19" vai saņēmuši konsīlija atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju, saņems atbalstu 20 eiro apmērā, paredz Saeimas pieņemtie grozījumi "Covid–19" infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā.

Balsojumā "par" bija 82 deputāti, savukārt viens parlamentārietis balsoja pret piedāvātajām izmaiņām.

Šie grozījumi nodoti izvērtēšanai komisijā, kā arī izskatīti abos lasījumos šīs dienas laikā.

Deputāti sēdē noraidīja deputātes, bijušās labklājības ministres Ramonas Petravičas ("Neatkarīgie") priekšlikumu, kas paredzēja no 1.novembra izmaksāt vienreizēju pabalstu 500 eiro apmērā personām, kuras no 11.oktobra līdz ar "Covid–19" izplatību izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām ir pensijas vai bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsta saņēmēji. Priekšlikuma mērķis bijis mazināt straujo energoresursu cenu pieauguma radīto negatīvo ietekmi. Tomēr deputāts Reinis Znotiņš (JKP) teica, ka parlamenta sēdē izskatot minēto priekšlikumu, Saeimas Juridiskais birojs akcentēja dažādas juridiskas nepilnības, kā arī neesot zināmas šāda piedāvājuma kopējās izmaksas.

Tāpat tika noraidīts Edgara Tavara (ZZS) un Viktora Valaiņa (ZZS) priekšlikums atbalstu maksāt arī tiem, kuri ir sākuši vakcinācijas kursu, tomēr Znotiņš pauda bažas, sakot, ka šis būs iegansts nepabeigt vakcinācijas kursu.

Atbalstu senioriem piešķirs, ņemot vērā vispārējo cenu pieaugumu, tostarp energoresursu cenu sadārdzinājumu 2021.gadā, kā arī lai veicinātu vakcinācijas pret "Covid–19" aptveri senioru vidū.

Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā (LM), labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP) akcentējis, ka laikā, kad pandēmijas radītajām grūtībām klāt nākuši papildu finansiālie slogi saistībā ar elektroenerģijas cenu ievērojamo kāpumu, ir svarīgi rūpēties par senioriem, lai atvieglotu viņu ikdienas izdevumu segšanu.

Nolemts piecu mēnešu laikā izmaksāt 100 eiro – 20 eiro katru mēnesi – ikvienam cilvēkam vecumā no 60 gadiem, kurš ir vakcinējies pret "Covid–19" vai būs to izdarījis līdz šī gada beigām. "Neslēpšu, ka šis atbalsts kalpos arī kā stimuls īpaši apdraudētas sabiedrības daļas vakcinēšanās aptveres palielināšanai, " paudis Eglītis.

Grozījumi paredz, – lai persona kvalificētos atbalsta saņemšanai, tai jādzīvo Latvijā un pilns vakcinācijas kurss jāveic līdz 2021.gada 31.decembrim.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pabalstu 20 eiro mēnesī izmaksās bez personas iesnieguma, ja persona ir Latvijā piešķirtās vecuma, invaliditātes vai apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmēja, tajā skaitā priekšlaicīgi un avansā piešķirtās pensijas saņēmēja, speciālās valsts pensijas saņēmēja, VSAA administrētās izdienas pensijas saņēmēja, atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmēja, valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta vai valsts sociālā pabalsta saņēmēja. Šie cilvēki jauno pabalstu saņems līdzīgi kā līdz šim saņem piešķirto pensiju, atlīdzību vai pabalstu.

Ja cilvēks no VSAA nesaņem nevienu no pakalpojumiem, pabalstu izmaksās, pamatojoties uz personas iesniegumu. Tas jāiesniedz sešu mēnešu laikā no grozījumu spēkā stāšanās dienas, ja vakcinācija veikta pirms grozījumiem, kas paredz pabalsta 20 eiro mēnesī izmaksu, vai no pilna vakcinācijas kursa pret "Covid–19" pabeigšanas dienas, ja pilns vakcinācijas kurss veikts pēc jauno likuma normu spēkā stāšanās dienas līdz 2021.gada 31.decembrim.

Iesniegumā būs jānorāda iesniedzēja vārds, uzvārds un personas kods, iesniedzēja tālruņa numurs vai elektroniskā pasta adrese, kā arī Latvijas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas konta numurs. Līdzīgā kārtībā iesniegums jāiesniedz arī tad, ja Latvijā dzīvojoša persona vakcināciju veikusi citā Eiropas Savienības (ES) valstī un ir saņēmusi ES digitālo "Covid–19" sertifikātu.

LM aprēķinājusi, ka izdevumi pabalstiem kopā veidos apmēram 48,504 miljonus eiro, tostarp 18,453 miljonus eiro šajā gadā un 30,052 miljonus eiro 2022.gadā.

Aprēķins balstās uz pieņēmumu, ka novembrī vakcinēti būs 80% no vecuma grupas pārstāvjiem, savukārt no decembra vakcinācijas aptverei starp senioriem būtu jābūt jau 95%. Pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) datiem 2021.gada oktobrī pirmo vakcināciju vecumā virs 60 gadiem veikušas 57% personu, tomēr cilvēku uzvedība un vakcinācijas temps precīzi nav noprognozējams.

Pieņemtās izmaiņas nosaka, ka pabalstu VSAA sāks izmaksāt 2021.gada decembrī, vienlaikus izmaksājot pabalstu par novembri un decembri. Šāda pāreja nepieciešama, lai VSAA varētu pielāgot savu informācijas sistēmu pabalsta izmaksai, lai saņemtu nepieciešamo informāciju no NVD un sagatavotu sarakstus pabalsta izmaksai.

VSAA personāla virsstundu darba apmaksai paredzēts piešķirt papildu 37 893 eiro, savukārt VSAA informācijas sistēmas pielāgošanai – vēl 21 236 eiro.