Kā ārkārtējās situācijas apstākļos strādā policija? Vai tiek galā ar jaunajiem pienākumiem, vai pietiek darbinieku, pašaizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu? Kā uzvedas ar "Covid -19" saslimušie un pašizolācijā esošie?


Piedāvājam saruna ar Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieku Ingu Ukstiņu.


Kā ir ar noziedzības līmeni šobrīd Liepājas iecirknī? Vai saistībā ar ārkārtējo situāciju valstī un "Covid – 19" saslimstības pieaugumu ir kādas izmaiņas?
I.Ukstiņš: – Noziedzības līmenis diži mainījies nav, taču reģistrēto notikumu ir stipri vairāk, jo cilvēki daudz zvana un ziņo par pašizolācijas pārkāpumiem.


Vai visas sūdzības varat pārbaudīt? Resursu pietiek?
I.Ukstiņš: – Darbinieku trūkuma šobrīd nav. Ar primāriem darbiem galā tiekam.


Kas attiecas uz zvaniem, tad visa informācija tiek pārbaudīta un uz visiem iesniegumiem reaģējam – braucam pie cilvēka, pārrunājam, kādi ir noteikumi. Ja tas netiek ņemts vērā un atkārtoti saņemam sūdzību par pārkāpumiem, uzsākam lietvedību.


Vai ir bijuši protokoli par pašizolācijas vai karantīnas pārkāpumiem?
I.Ukstiņš: – Pagaidām nav. Cilvēki pārsvarā ir apzinīgi – ja tikuši brīdināti, ņem vērā. Protams, ir kontingents, kam viss ir pilnīgi vienalga, tādā gadījumā rakstām administratīvā pārkāpuma protokolu, un, kā nosaka Administratīvo pārkāpumu kodekss, pārkāpējam var piespriest naudas sodu, kas šobrīd ir līdz 350 eiro.


Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens nupat izteicās, ka naudas sods pat varētu pieaugt līdz 1000 eiro.
I.Ukstiņš: –  Tas nav tik ātrs process, taču pieļauju, ka šajos apstākļos izmaiņas kodeksā varētu notik pietiekami drīz.


Kas notiek, ja policijas darbinieki aizbrauc uz adresi, par kuru ir ziņas, ka cilvēkam jāatrodas pašizolācijā, bet viņa nav mājās?
I.Ukstiņš: – Tādā gadījumā cenšamies noskaidrot, kur cilvēks atrodas. Ja viņa nav mājās, sākam resorisko pārbaudi. Ja izrādās, ka cilvēks devies uz mežu pastaigāties vai uz veikalu iepirkties un ievēro visus nepieciešamos drošības pasākumus, materiāla izskatīšana tiek pārtraukta.


Kā policija uzzina par cilvēkiem, kuriem jāievēro pašizolācija vai karantīna?
I.Ukstiņš: – Par tiem, kas Liepājas iecirkņa teritorijā (Liepājas iecirknis aptver Liepājas pilsētu un apkārtējos novadus – irliepja.lv) iebraukuši no ārzemēm, uzzinām no sarakstiem, ko saņemam no Valsts robežssardzes. Pirmais saraksts bija ar deviņiem uzvārdiem, otrais – ar 94, un būs vēl trešais. Vispirms zvanām katram no šiem cilvēkiem, pēc tam divu nedēļu laikā, kamēr viņiem jāatrodas pašizolācijā, divas reizes pārbaudām uz vietas. Laikā no 13. līdz 30. martam Kurzemes reģionā bijušas 447 pārbaudes.


Vai ir sākts kāds kriminālprocess saistībā ar "Covid-19"?
I.Ukstiņš: – Pagaidām nav bijusi vajadzība. Saistībā ar karantīnas pārkāpumiem visā Kurzemes reģionā ir uzsāktas septiņas lietvedības.


Vai policijas darbinieki zina, kā rīkoties saskarē ar “Covid-19" pozitīviem cilvēkiem, un vai viņu rīcībā ir individuālie aizsardzības līdzekļi un dezinfekcijas līdzekļi, ja, piemēram, vajadzētu aizturēt kādu "Covid-19" pozitīvu huligānu?
I.Ukstiņš: – Instrukcijas ir visiem vienādas, nekā specifiska nav, un rīcība – pārrunāta. Visiem ir izsniegti respiroti, ko, izvērtējot apstākļus, policijas darbinieki arī lieto. Tāpat katrā transportlīdzeklī ir arī vienreiz lietojamās maskas, cimdi. Roku dezinfekcijas līdzekļi ir gan gan policijas pārvaldes ēkā, gan transportlīdzekļos. Darbinieki ievēro sociālo distancēšanos – gan runājot ar cilvēkiem, gan pieņemot iesniegumus.


Risks, protams, pastāv ik uz soļa, bet līdz šim nav bijusi saskare ar reāliem "vīrusa huligāniem", tikai tādiem, kuri blefo.

Vai policijai būtu kur izolēt ar "Covid -19" slimu noziedznieku?
I.Ukstiņš: – Ir, protams, īslaicīgās aizturēšanas kameras, taču, ja būtu zināms, ka cilvēks ir slims, mēs viņu vestu uz slimnīcu, kur nodrošinātu palātas apsardzi.


Kāda bija policijas rīcība ar konkrēto huligānu Liepājas Reģionālajā slimnīcā, kas tur sarīkoja grautiņu palātā?
I.Ukstiņš: – 25. marta vakarā mums bija izsaukums uz slimnīcu, kur nācās nomierināt satrakojušos pacientu. Pēc tam policijas darbiniekiem bija stress līdz rītam, kamēr noskaidrojās, ka "Covid – 19" analīdzes tomēr ir negatīvas.


Un viss?
I.Ukstiņš: – Notikums ir reģistrēts. Ja slimnīca rakstīs iesniegumu par sagādātajiem materiālajiem zaudējumiem, tad izvērtēsim, vai sākt kriminālprocesu par mantas bojāšanu. Ja ne, tad būs protokols par huligānismu un administratīvais sods.


Vai starp policijas darbiniekiem arī ir "Covid -19" pozitīvi, vai tādi, kas atrodas pašizolācijā?
I.Ukstiņš: –  Vienam no Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes darbiniekiem Liepājā ir apstiprināta "Covid-19" saslimšana. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologu norādēm tuvākajām kontaktpersonām ir noteikts ievērot pašizolāciju dzīvesvietā 14 dienu garumā kopš pēdējā klātienes kontakta ar inficēto kolēģi. Pats darbinieks šobrīd atrodas karantīnā. Kolēģis ir administratīvais darbinieks, kuram nav bijis tiešs kontakts ar iedzīvotājiem.


Ko jūs gribētu pateikt sabiedrībai?
I.Ukstiņš: – Mums visiem ir jābūt ļoti atbildīgiem un situācija jāuztver nopietni. Maksimāli jāizolējas, nevajag pulcēties un iet uz vietām, kur ir daudz cilvēku. Kā redzams, saslimušo skaits strauji aug.