Līdz ar Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) rekomendāciju Eiropas Komisijai (EK) apstiprināt ražotāja "AstraZeneca" vakcīnu Latvija ir pavirzījusies soli tuvāk pirmo šī ražotāja vakcīnu piegāžu saņemšanai februārī, kā tas patlaban plānots, aģentūrai LETA pavēstīja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.

""AstraZeneca" ir tā vakcīna, uz ko likts uzsvars Latvijas vakcīnu portfelī, tāpēc šis lēmums mums ir ļoti būtisks," skaidroja VM pārstāvis. Kā jau iepriekš ziņots, šī vakcīna no pārējām atšķiras ar tās relatīvi zemo cenu un vieglāku uzglabāšanu un transportēšanu.

Saskaņā ar ražotāja sniegto informāciju Nacionālajam veselības dienestam, "AstraZeneca" sākotnēji šī gada pirmajā ceturksnī Latvijai solīja piegādāt 423 957 vakcīnas devas, tomēr patlaban, vadoties pēc vakar valdībā atbalstītā vakcinācijas plāna, šo devu apjoms sarucis līdz 108 791.

Kā aģentūru LETA informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA), šobrīd ražotājs februārī sola piegādāt 72 874 vakcīnu devas, līdz ar to ir paredzamas būtiskas piegāžu apjoma izmaiņas turpmākajos mēnešos. Otrajā ceturksnī sākotnēji tika solīts piegādāt 593 539 vakcīnu devas, savukārt trešajā ceturksnī - 254 374 vakcīnu devas. Tomēr, kā norādīts vakcinācijas plānā, otrajā ceturksnī Latvija varētu saņemt kopumā 751 122 devas, bet trešajā ceturksnī - 411 957.

ZVA norāda, ka plānotie Covid-19 vakcīnu devu piegāžu datumi un apjomi var mainīties un ir atkarīgi no ražotāja iespējām vakcīnu saražot.

Tikmēr veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sociālajā vietnē "Twitter" raksta, ka EZA dotā "zaļā gaisma" ir nepacietīgi gaidīta ziņa. Vienlaikus ministrs norāda, ka Latvija kopā ar EK un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm centīsies panākt, lai ražotājs izpildītu saistības un nodrošinātu līgumā atrunāto vakcīnu apjomu. "Piegāžu samazinājums ir nepieņemams!" piebilst politiķis.

Pēc ZVA ziņotā, šī vakcīna ir paredzēta Covid-19 slimības novēršanai cilvēkiem no 18 gadu vecuma. Lai vakcīna tiktu reģistrēta lietošanai visās ES dalībvalstīs, vēl nepieciešams saņemt EK apstiprinājumu.

EZA Zinātniskā komiteja (CHMP) ir veikusi rūpīgu vakcīnas vērtēšanu un pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu, ka pieejamie dati par vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti, ir pietiekami pārliecinoši, lai rosinātu EK izsniegt reģistrācijas apliecību ar nosacījumiem. Tas nozīmē, ka šī vakcīna atbilst ES noteiktiem standartiem un tādējādi tiek nodrošināts stabils pamats Eiropas mēroga vakcinēšanas kampaņas uzsākšanai un iedzīvotāju aizsardzībai.

Vakcīnas klīniskajos pētījumos piedalījās aptuveni 24 000 cilvēku, un pētījumos vakcīna ir uzrādījusi aptuveni 60% efektivitāti, kas ir augsts rādītājs vakcīnām, skaidro ZVA. Pilnīgai aizsardzībai pret vīrusu būs nepieciešamas divas vakcīnas devas, kas jāievada ar četru līdz 12 nedēļu intervālu.

Lielākā daļa klīnisko pētījumu dalībnieku bija vecumā no 18 līdz 55 gadiem. EZA norāda, ka šobrīd vēl nav pieejams pietiekami daudz datu, lai precīzi pateiktu, kādu iedarbīgumu vakcīna nodrošinās cilvēkiem vecumā virs 55 gadiem. Tomēr, balstoties uz pieredzi ar citām vakcīnām un ņemot vērā faktu, ka pētījumos šai vecuma grupā pēc vakcinācijas tika novērota imūnatbilde, paredzams, ka arī šai vecuma grupā būs vakcīnas nodrošināta aizsardzība, atzīmē ZVA.

Plašāka informācija par vakcīnas iedarbīgumu gados vecākiem cilvēkiem tiks gūta arī no šobrīd vēl notiekošiem pētījumiem, kuros šai vecuma grupā ir iekļauts lielāks skaits dalībnieku.

Arī Latvijas Imunizācijas valsts padomes eksperti, iepazīstoties ar EZA iesniegtajiem datiem par imūnās atbildes veidošanās rezultātiem pētījuma dalībniekiem gan vecumā līdz gan pēc 55 gadiem, rekomendē "AstraZeneca" vakcīnas lietošanu Covid-19 slimības novēršanai visu vecuma grupu cilvēkiem, sākot no 18 gadiem.

Jau ziņots, ka 2020.gada 21.decembrī ES reģistrēta pirmā vakcīna pret Covid-19 "Comirnaty", kuru izstrādājuši uzņēmumi "Pfizer" un "BioNTech". Savukārt 6.janvārī ES reģistrēta "Moderna" vakcīna pret Covid-19. Abas šīs vakcīnas jau tiek izmantotas vakcinēšanās pret Covid-19 Latvijā. Vakcinēšanās pret Covid-19 Latvijā ir brīvprātīga un valsts apmaksāta.