Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) rosinās piemaksas mediķiem par darbu "Covid–19" apstākļos noteikt 100% apmērā, izriet no ministres sacītā intervijā Latvijas Radio, ziņo LETA.

Viņķele skaidroja, ka patlaban šīs piemaksas ir 20% līdz 50% apmērā.

"Covid–19" vajadzībām pārprofilēto gultu noslodze svētdien bija 68%. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, kas ir centrālā "Covid–19" pacientu ārstēšanas slimnīca, noslodze bija 75%, atklāja ministre.

Viņa atgādināja, ka, manevrējot un ierobežojot plānveida pakalpojumus, kas uz brīdi ir atliekami, tiek ierīkotas papildu gultas "Covid–19" pacientiem. Tomēr šī nav stratēģija, kuru var turpināt ilgstoši, jo plānveida pakalpojumu ierobežošana pēc tam nāk "ar tādu bumeranga efektu sabiedrības veselībai", atzina ministre.

Atsaucoties uz premjera svētdienas vakara uzrunā iedzīvotājiem piesaukto situāciju Vācijā, Viņķele norādīja, ka pēc OECD datiem Vācijā veselībai tērē 4300 eiro uz cilvēku, bet Latvijā ap 1300 eiro. "Es ceru, ka vakardienas premjera uzruna nozīmē to, ka mēs vairs neknapināsimies uz veselības aprūpes finansēšanu," teica Viņķele.

Viņa atgādināja, ka nākamgad valsts budžetā mediķu atalgojuma palielināšanai ir paredzēti 183 miljoni eiro, bet citu programmu papildinājumam valdības atbalstītajā budžetā papildu nauda nav.

"Es ceru, ka šī "Covid–19" situācija uz palikšanu izmainīs izpratni par to, ka veselības aprūpe un mediķi ir svarīgi ne tikai tad, kad ūdens smeļas mutē, bet tā ir demokrātiskas, civilizētas un sociāli atbildīgas valsts viena no pamatpazīmēm, proti, veselība kā cilvēktiesības un adekvāti, pietiekami finansēta veselības aprūpe," pauda Viņķele.

Kā vēstīts, svētdienas vakarā tiešraides uzrunā sabiedrībai Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), runājot par atbalsta pasākumiem,  izcēla ārstus un mediķus, kuri uzskatāmi par "frontes līnijas cīnītājiem", norādot, ka šonedēļ valdība izskatīs iespēju sniegt lielāku finansiālu atbalstu mediķiem.

Premjerministrs arī klāstīja, ka šonedēļ Latvijas rādītāji ir pārsnieguši Vācijas rādītājus, kā arī neesot indikāciju, ka "Covid–19" saslimstības pieaugums samazinātos. Vienlaikus viņš akcentēja, ka Vācijas veselības aprūpes sistēma ir ļoti bagāta un spēj tikt galā ar šādu uzliesmojumu, taču Latvijas aprūpes sistēma esot uz izdzīvošanas robežas. Jau tagad slimnīcas un ārsti ir pārslogoti, tāpēc nepieciešams rīkoties, pauda Kariņš, uzsverot, ka vislabākais veids, kā uzvarēt šo vīrusu, ir ievērot drošības pasākumus, lai vispār nesaslimtu.