Liepājas Latviešu biedrības nams aicina pilsētas dzimšanas dienas mēnesī apmeklēt tērpu izstādi "Elza. Garderobe cauri laikiem". Izstādes atklāšanas mini ballīte notiks trešdien, 6. martā pulksten 17. Ar mūzikas ritmiem 60-to gadu atmosfēru uzburs DJ Uldis Meļķis, spēlējot vinila plates, informēja LLBN sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Dēliņa-Lipska.

Izstāde ļauj ielūkoties rūpīgi glabātā un ar mīlestību nēsātā garderobē, kuras aizsācēja ir Liepājā dzimusī Elza Nelius (Lazdeniece). Sava garā mūža (1900 – 1988) lielāko daļu pavadot Ņujorkā, viņa ar dzimtajā pilsētā palikušajiem tuviniekiem runā īpašā mīlestības valodā – sūtot tērpus, kuri allaž der kā uzlieti.

20. gadsimta sākumā no Liepājas uz Ņujorku kursē pasažieru tvaikonis, uz kura strādā 22 gadus jaunā Elza. Aizbraukusi no Latvijas 1922. gadā, dzimtenē nekad vairs neatgriežas. Starp viņu un mazo dēlēnu Arvīdu Liepājā ir nolaidies dzelzs priekškars. Vēstules un paciņas ir vienīgā dzīvā saite ar ģimeni, tās turpina kursēt līdz pat Elzas nāves dienai ASV. Ņujorkas modes preces kalpo kā logs uz pasaules modi laikā, kad PSRS okupētā Latvija cieš ne vien no režīma uzspiestās ideoloģijas, ekonomiskās lejupslīdes un preču deficīta, bet arī no zemas kvalitātes un pieticīga sortimenta apģērbiem un galantērijas precēm.

Garderobe vieno četras paaudzes, transformējoties cauri laikiem un dzimtas notikumiem. Elzas sūtītie tērpi un aksesuāri šobrīd veido bāzi privātai kolekcijai Liepājā, kura sastāv no aptuveni 1000 vienībām. Tērpi aizvien ir nozīmīga Elzas mazmeitas Loritas Palapas garderobes sastāvdaļa, kas ar lepnumu tiek integrēti ikdienas autfitos. Izstādes ekspozīcijai atlasīti 40., 50. un 60. gadu apģērba komplekti, kas apliecina vietas un laika garu. Ekspozīciju papildina Elzas mazmazdēla Valtera Palapa modes fotogrāfijas. Tērpi apskatāmi plašākai publikai, pateicoties Valtera un Loritas atsaucībai.

Izstādes kuratore Dace Dēliņa-Lipska aicina apzināt savas dzimtas vēsturi un atklāt dārgumus, kādi glabājas iepriekšējo paaudžu atmiņās, albumos, vēstulēs un garderobēs. Mode ir universāla valoda, kura vieno ikkatru, kas tajā spēj sarunāties. Arī mūs – izstādes veidotājus un apmeklētājus.

Izstādes atklāšanas viesi aicināti ierasties 60-to gadu estētikas iedvesmotos tērpos.

Izstāde skatāma no 4. marta līdz 31. martam Liepājas Latviešu biedrības nama galerijā katru dienu no 10 līdz 19. Ieeja izstādē ir bez maksas.