Nacionālās apvienības (NA) Kurzemes saraksta kandidāti ceturtdien, 16.augustā, bija izvēlējušies rīkot preses konferenci un aicināt uz tikšanos žurnālistus, nevis vēlētājus.

Lielu atsaucību preses konference, kas notika Liepājas Latviešu biedrības nama foajē, nebija raisījusi arī mediju vidū, jo ieradušies bija tikai divas korespondentes, kas pārstāvēja laikrakstu “Kurzemes Vārds” un portālu irliepaja.lv.

Nacionālo apvienību preses konferencē pārstāvēja ne tikai 11 nākamās Saeimas kandidāti un daži Liepājas nodaļas biedri, bet arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, kurš ceturtdien bija ieradies Liepājā, lai ar pašvaldību un SIA “Liepājas RAS” pārrunātu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi.

Vispirms NA Kurzemes saraksta 3.numurs Artūrs Butāns, kurš vadīja preses konferenci, vārdu deva ministram, kurš atgādināja par apvienības vērtībām – stiprām un kuplām ģimenēm un nacionālu valsti, kā arī apliecināja, ka viņa vadītā ministrija turpmāk stingrāk kontrolēs atkritumu glabāšanu un pārstrādi.

Tālāk vārds tika dots pārējiem klātesošajiem deputātu kandidātiem, kuri bija mērojuši ceļu uz Liepāju no Rīgas, Saldus, Talsiem, Grobiņas.

Kurzemes saraksta pirmais numurs – vides inženiere Ilze Indriksone no Talsiem – pastāstīja, ka jau astoņpadsmit gadus ir kopā ar NA. Indriksones pārliecība ir, ka labklājība bez kultūras nesniedz attīstību valstij un ka Latvijas nākotne ir zinātne un kultūra, nevis globāli uzņēmumi. Indriksone uzteica pašreizējo kultūras ministri Daci Melbārdi, kura padarījusi "milzīgu darbu".

Artūrs Butāns solīja gādāt par mājražotājiem un atgriezenisko saiti ar vēlētājiem, bet tiesību zinātņu doktors un Saeimas deputāts Ringolds Balodis pastāstīja, ka joprojām iestājas par spēcīgu valsts pārvaldi, proti, prezidenta un premjera varas stiprināšanu, kā arī uzskata, ka ir jāmaina vēlēšanu sistēma.

Lažas speciālās internātpamatskolas direktors, aizputnieks Linards Tiļugs (sarakstā ar 5.numuru) gari kritizēja izglītības sistēmu, ministriju, kurā nav neviena, kas atbildētu par speciālo pedagoģiju, lai gan pēc starptautiskiem zinātniskiem pētījumiem esot atzīts, pasaulē cilvēku ar garīgās attīstības traucējumiem īpatsvars svārstās no 3–5 %. "Analizējot demogrāfijas datus un izglītojamo izvietojumu dažādās izglītības programmās, māc bažas par to, ka šobrīd Latvijā šis īpatsvars varētu būt augstāks nekā vidēji statistiskais pasaulē," sacīja Tiļugs.

Kandidāts ar 11.numuru, filoloģijas zinātņu doktors, Liepājas 1.ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotājs Normunds Dzintars bija kritisks pret uzsākto izglītības reformu, kas esot sasteigta, jo skolotājiem netiek dots laiks jaunievedumu aprobācijai. Tāpat kaut kur esot pazudusi nacionālās izglītības koncepcija.

Ar sevi iepazīstināja arī citi klātesošie Saeimas kandidāti.

Kopumā preses konference bija gan solīda, taču, jāatzīst, arī garlaicīga.