Foto: Alfrēds Niedols.


8. jūnijā mūžībā devies fotomākslinieks un žurnālists Pēteris Jaunzems, portālu irliepaja.lv informēja viņa kolēģis un draugs Varis Sants.


"Pēteris pirmkārt bija zemnieks. Otrkārt, viņam visu mūžu bija izdevies saglabāt sevī bērnu. Tāpēc jau arī viņa fotogrāfijas ir tik ļoti romantiskas un dvēseliskas," saka Sants. 


Atvadu vārdus Pēterim veltījis arī viņa kādreizējais kolēģis "Kurzemes Vārda" redakcijā Ēriks Kūlis:

"Ardievu, Pēter! Ir daudz domu un diskusiju, vai ir mūsu pasaule un viņpasaule, taču nav mūsu spēkos to izlemt. Tomēr, kad 8. jūnijā mūžībai pretī devās FIAP un EFIAP mākslas fotogrāfs Pēteris Jaunzems, kā viņa pēdējais sveiciens manā darbistabā sienai piestiprinātā lielizmēra bilde, kas bija netraucēti stāvējusi vairākus gadus, nogāzās uz grīdas. Neviļus satrūkos. Bez iemesla nekas nenotiek. Talantīgi tvertajā fotogrāfijā pret debesīm spītīgi slējās stiprs, mezglains ozols un divi svēteļi spārniem gubu mākoņos zīmēja dzimteni… Pēc dienas, kad man piezvanīja Pētera meita Ieva, sapratu, ka tas bija mana bijušā darbabiedra sveiciens no TURIENES.

Pēter, mēs abi bijām horoskopa Skorpioni un dažkārt mūsu uzskati nesaskanēja, bet Tu reiz manā jubilejā uzdāvināji tikpat lielu foto, kur divi vīri atrodas vienā laivā. Vēl joprojām uzskatu, ka mums abiem toreiz bija zināms, uz kurieni mēs airējam un kādu spēku tas prasīs.

Ikviens labs darbs tiek ierakstīts Lielajā labo darbu grāmatā. Gan jau mēs tiksimies, lai atkal pasmaidītu par dzīvi un tās būšanām un nebūšanām… Tavs čoms Ēriks Kūlis."

Pēteris Jaunzems dzimis 1938. gada 13. novembrī Rīgā etnogrāfa Jāņa Jaunzema ģimenē, teikts "Liepājnieku biogrāfiskajā vārdnīcā".


1962. gadā absolvējis Ogres Meža tehnikumu un 1973. gadā Viļņas Augstāko partijas skolu. No 1962. gada nodarbojas ar fotografēšanu. No 1966. gada žurnālistikā.  Kopš 1973. gada laikraksta "Komunists" (vēlāk "Kurzemes Vārds") korespondents. Rakstīja par norisēm Liepājas rajonā, zemnieku dzīvi, lauksaimniecību, ostu. Liepājas Tautas fotostudijas biedrs. Piedalījies vairāk nekā 500 starptautiskās izstādēs. Darbi publicēti foto enciklopēdijās Šveicē un Austrijā, foto gada grāmatās Vācijā un Lielbritānijā, periodikā Latvijā un ārvalstīs. Izdevis fotoalbumu "Rakstīts sudrabā", 2008. Kopš 1988. gada Starptautiskās fotomākslas federācijas mākslinieks (AFIAP), 1992. gadā saņēmis goda titulu EAFIAP (AFIAP – Starptautiskās fotomākslas federācijas mākslinieks; exelent).


1997. gadā starptautiskajā izstādē Vīnē saņēmis pasaules čempiona tituls melnbaltās fotogrāfijas grupā. 1998. un 2002. gadā fotoizstāde "Fotogrāfijas" Liepājā. 2009. gadā Liepājā personālizstāde "Vai tiešām tas bija?". 2011. gadā – fotodarbu kolekcija "Gaisma pret tumsu", veltījums 1991. gada janvāra barikāžu atceres 20-gadei. Pirms tam darbi bijuši izstādīti pie svešatnes latviešiem Austrālijā, Jaunzēlandē, Kanādā un ASV. Saņēmis vairāk nekā 100 apbalvojumus, septiņas reizes – Žozefa Nisefora Njepsa medaļu par humānismu un novatorismu fotomākslā. Kluba "Helikons" Goda biedrs.


Pēteris Jaunzems ir teicis: "Mūža nogalē man ir galīgi vienalga, ko par manām bildēm saka soģi. Nav, protams, slikti, ja tās ir izdevušās. Taču to, cik labas bildes, objektīvi izvērtēt spēj tikai laiks. Nesalīdzināmi nozīmīgāks par attēliem, ko mēdzam karināt pie sienām izstādēs vai publicējam katalogos, ir pats radīšanas process – fotografēšana. Kā gan lai nolieku fotoaparātu malā, to visu neiemūžinājis?"


Atvadīšanās no Pētera Jaunzema otrdien, 15. jūnijā, pulksten 14 Centrālkapu kapličā.