Konkursa "Modes Manifestācija 2022" finālam kvalificējušās deviņas kolekcijas, aģentūru LETA informēja pasākuma organizatori.

Kandidātes piedalīsies konkursa finālā 15.decembrī plkst.19 Spīķeru koncertzālē Rīgā, kuras tiešraide būs redzama platformā "jauns.lv".

Finālam kvalificējušās deviņas kolekcijas, kas pārstāv Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu, Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolu "Saules skola", Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolu, Latvijas Mākslas akadēmiju un Rīgas Tehnisko universitāti.

Konkursam tika saņemti 19 pieteikumi, no kuriem deviņi bija vidējās profesionālās izglītības ietvaros radītie studenšu darbi, astoņi bakalaura un divi maģistra studiju laikā radītie darbi.

Vidējās profesionālās izglītības kategorijā finālā tikusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas absolventes Madaras Dāvidas kolekcija. Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola "Saules skola" finālā tiks pārstāvēta ar divām kolekcijām, kuru autores ir Marita Kovko un Dana Lukaševiča.

Šogad pirmo reizi finālistu vidū ir Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas kvalifikācijas darbs, kura autore ir Nikola Anna Ekšteine.

Latvijas Mākslas akadēmija finālā būs pārstāvēta ar četrām kolekcijām, no kurām trīs ir bakalauru studiju darbi, kuru autores ir Alise Sedliņa-Brūdere, Džeina Lubāne un Sigrija Mintika, un Jūlijas Volkinšteines kolekcija radīta maģistra studiju ietvaros. Finālā tikusi arī Rīgas Tehniskās universitātes materiālu tehnoloģijas un dizaina bakalaura programmas studentes Aļisas Ļeksunovas kolekcija.

Konkursantu darbos šogad padziļināti risināta ilgtspējības tēma – kā nenodarīt tālāku bojājumu videi, reizē nezaudējot radošumu un rūpējoties par valkātāja emocionālo nepieciešamību pēc ekspresivitātes.

Rezultātā vērojama pretošanās tendencēm un fokuss uz dizainu, kas būs aktuāls gadiem. Darbu autori eksperimentē ar "unisex" jeb modi, kas ir neatkarīga no dzimuma, dabiskiem un lietotiem materiāliem, kā arī bezatlikuma šūšanas tehnoloģijām.

Dalībnieku kolekcijas konkursa finālā vērtēs starptautiska žūrija. Tās priekšsēdētāja – Milānas Jaunās Mākslas akadēmijas profesore Ļuba Popova.

Konkursa ietvaros nākošnedēļ notiks izglītojošas sarunas un lekcijas par aktuālām modes industrijas tēmām. 12.decembrī pulksten 16 tiešsaistē notiks saruna "Kā mainīt modes patērētāju uzvedību?", kurā sarunas dalībnieces būs ilgtspējīgas modes pētniece Dace Akule, modes dizainere un LMA asociētā profesore Agnese Narņicka un "Stockmann" pārdošanas un lietotāju pieredzes vadītāja Jana Lipovska.

16.decembrī pulksten 16 tiešsaistē būs lekcija "Jaunākie modes virzieni" / "The Latest Fashion Directions", kuru vadīs modes žurnāliste un profesore Ļuba Popova.

Konkursa balvu fonds ietver stipendiju uzvarētājiem 500 eiro apmērā kolekcijas komercializācijai, modes mārketinga un menedžmenta divu nedēļu kursu apmeklējumu Milānas Jaunajā mākslas akadēmijā, publikācijas "Lilit LOOK", "Pastaiga" un citos medijos, kā arī speciālās balvas.

Jauno modes dizaineru konkursa organizēšanas tradīciju 2016.gadā iedibināja biedrība Latvijas Modes palāta. Tās mērķis ir attīstīt un veicināt Latvijas modes industrijas izaugsmi, organizējot dažāda rakstura pasākumus – modes skates, diskusijas, prezentācijas, kontaktu biržas, u.c., vienlaikus arī izglītojot plašu sabiedrību par modes ilgtspējību un atbildīgu modes produktu patēriņu.