Jauno modes dizaineru konkursā "Modes manifestācija 2022" galveno balvu jeb "Grand Prix" ieguvusi Nikola Anna Ekšteine ar kvalifikācijas darbu Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā – kolekciju "For.War.Ded", aģentūru LETA informēja konkursa kuratore–projekta vadītāja Dita Danosa.

Ekšteine uzvarēja kategorijā "Vidējā izglītība", bet kategorijā "Bakalaura studijas" tika pasludinātas divas uzvarētājas – Sigrija Mintika ar bakalaura darbu Latvijas Mākslas Akadēmijā (LMA) – kolekciju "Magic Tea" – un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studente Aļisa Ļeksunova ar kolekciju "Fleneur". Kategorijā "Maģistra studijas" uzvarēja Jūlijas Volkinšteines kolekcija "Mežonīgā smeldze", kas ir viņas maģistra darbs LMA.

Konkursa finālā piedalījās deviņu jauno modes dizaineru kolekcijas.

Danosa akcentē, ka konkursantu darbos šogad padziļināti risināta ilgtspējības tēma, izgaismojot to, kā nenodarīt tālāku bojājumu videi, reizē saglabājot radošumu un rūpējoties par valkātāja vajadzību pēc pašizpausmes un vēlmi būt oriģinālam savās izvēlēs. Rezultātā bijusi vērojama pretošanās tendencēm un fokuss uz dizainu, kas būs aktuāls gadiem. Darbu autori eksperimentējuši ar "unisex" konceptu, dabiskiem un lietotiem materiāliem, kā arī bezatlikuma šūšanas tehnoloģijām.

Ekšteines kolekcija "For.War.ded", kas ieguva "Grand Prix", ir viņas kvalifikācijas darbs Liepājas Mūzikas mākslas un dizaina vidusskolā. Patlaban viņa studē Latvijas Kultūras akadēmijā bakalaura programmā "Radošās industrijas".

Konkursa žūrijas priekšsēdētāja bija modes žurnāliste un profesore Ļuba Popova no Milānas Jaunās mākslas akadēmijas, kurai ir vairāku desmitu gadu pieredze darbā ar itāļu modes namiem un kura ir modes vēstures grāmatu autore. Tāpat žūrijā bija modes dizainere Baiba Ripa, žurnāla "Lilit LOOK" galvenā redaktore un stila dizainere Kristīne Rudzinska, žurnāla "Pastaiga" modes redaktore Anita Sedliņa un Latvijas modes palātas vadītāja Danosa.

Jauno modes dizaineru konkursa organizēšanas tradīciju 2016.gadā iedibināja biedrība Latvijas Modes palāta. Tās mērķis ir attīstīt un veicināt Latvijas modes industrijas izaugsmi, organizējot dažāda rakstura pasākumus – modes skates, diskusijas, prezentācijas, kontaktu biržas, vienlaikus arī izglītojot plašu sabiedrību par modes ilgtspējību un atbildīgu modes produktu patēriņu.

Konkursa fināls norisinājās Spīķeru koncertzālē, bet modes skates ieraksts būs skatāms televīzijā "TV24" 25.decembrī pulksten 16 un 26.decembrī pulksten 9.30.