Ņemot vērā arvien pieaugošo saslimšanas gadījumu skaitu ar jaunā koronavīrusa slimību "Covid-19" Latvijā, lielās pilsētas jau savlaicīgi ir veikušas nepieciešamos sagatavošanās darbus, lai mazinātu vīrusa izplatību to teritorijās, liecina Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) apkopotā informācija., ziņo LETA.

Kā aģentūru LETA informēja LLPA mediju attiecību konsultants Kaspars Līcītis, visās lielajās pilsētās ir notikušas informatīvas sanāksmes, lai iepazīstinātu atbildīgos pašvaldību struktūrvienību darbiniekus ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rekomendācijām un pārrunātu katrā no pilsētām veicamos pasākumus.

Viņš uzsvēra, ka viens no svarīgākajiem darbiem ir iedzīvotāju informēšana par profilaksi. Atsevišķās pilsētās, piemēram, Liepājā, norisinājušies jau vairāki informatīvi pasākumi skolās, ģimenes ārstu praksēs, ārstniecības un pašvaldības iestādēs. Daudzviet izglītības, veselības aprūpes un citās pašvaldības iestādēs ir izvietoti informatīvi plakāti.

Tā kā viens no būtiskākajiem profilaktiskajiem pasākumiem ir arī regulāra dezinfekcijas līdzekļu lietošana sadzīvē, vairāku pilsētu izglītības iestādēs, piemēram, Daugavpilī un Jelgavā, jau šobrīd daudzviet tiek nodrošināti roku dezinfekcijas līdzekļi, bet citās pilsētās tos plānots izvietot jau tuvākajā laikā.

Turklāt Jelgavas izglītības iestādēs pastiprināti tiek veikta mitrā telpu uzkopšana, galdu, solu un citu virsmu, durvju rokturu un kāpņu rokturu tīrīšana, skaidroja Līcītis. Biežāka telpu vēdināšana un uzkopšana notiek arī citu pilsētu izglītības iestādēs.

Tāpat izglītības iestādes aicina vecākus sekot līdzi aktuālajai informācijai un izvērtēt, vai gaidāmajās skolēnu brīvdienās ir jāveic ceļojumi uz vīrusa skartajam zonām.

Pēc viņa paustā, pastiprināti drošības pasākumi ir ieviesti arī reģionālajās slimnīcās. Tā, piemēram, Jelgavas pilsētas slimnīcā pacientus ar aizdomām par inficēšanos ar "Covid-19" plānots novirzīt par atsevišķu ieeju un ievietot karantīnā, kur tiks izvērtēts pacienta stāvoklis, veiktas analīzes un sniegta visa veida ārstnieciskā palīdzība. Pozitīva analīžu rezultāta gadījumā tiks izsaukta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāde pacienta nogādāšanai Latvijas Infektoloģijas centrā.

Daugavpilī ir izstrādāts Daugavpils reģionālās slimnīcas struktūrvienības "Plaušu slimību un tuberkulozes centrs" pārprofilēšanas plāns koronavīrusa slimnieku uzņemšanai.

Savukārt Daugavpils un Liepājas iedzīvotāji ar aizdomām par inficēšanos tiek aicināti zvanīt pa tālruni 113, nevis doties uz ārstniecības iestādi pašu spēkiem.

Līcītis atklāja, ka pastiprināti higiēnas un drošības pasākumi tiek ieviesti arī sociālajos dienestos un sociālās aprūpes iestādēs. Tā, piemēram, Jēkabpils dienas aprūpes centrā, krīzes centrā un nakts patversmē dezinfekcijas līdzekļi tiek pastiprināti lietoti, apstrādājot durvju rokturus, virsmas un rokas.

Savukārt aprūpētājām, kas sniedz aprūpes pakalpojumu mājās, ir izdalīti izsmidzināmi dezinfekcijas līdzekļi. Tie tiek nodrošināti arī citu pilsētu sociālās aprūpes iestādēs.

Tāpat uzmanība tiek pievērsta arī sabiedriskajam transportam. Piemēram, Liepājā izskanējis ierosinājums Liepājas lidostā uzstādīt iebraukušo pasažieru temperatūras mērīšanas ierīci, kā tas ir lielākajās pasaules lidostās. Tāpat sabiedriskajā transportā plānots pastiprināti veikt dezinfekcijas un tīrīšanas darbus, kā arī pēc iespējas biežāk vēdināt transporta līdzekļus un sabiedriskās koplietošanas telpas.

Jau ziņots, ka pēdējās diennakts laikā jaunā koronavīrusa izraisītā slimība "Covid-19" apstiprināta vēl sešiem cilvēkiem, paziņoja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Līdz ar to kopumā "Covid-19" līdz šim apstiprināts 16 cilvēkiem.

Kā informē SPKC, pēdējās diennakts laikā Latvijā veikts 41 laboratoriskais izmeklējums uz ""Covid-19"", bet kopumā līdz šim izmeklētas jau 332 personas.

Tikmēr visā pasaulē "Covid-19" gadījumu skaits 114 valstīs sasniedzis 118 000, un no šīs slimības miris 4291 cilvēks, liecina Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati.

PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss 11.martā paziņoja, ka jaunā koronavīrusa uzliesmojums sasniedzis globālas pandēmijas līmeni.