Pagājušajā nedēļā noslēdzās Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas organizētais pirmais Latvijas Skolu Atvērto Datu Hakatons 2019, informē organizatori.

Martā notikušā hakatona mērķis bija atklāt skolēniem iespējas, kādas sniedz atvērtie dati. Uzdevums bija radīt skolēnam, skolai  vai pilsētai noderīgu tīmekļa vietni vai mobilo lietotni drošības, kultūras, hobiju, tūrisma vai izglītības jomā, izmantojot kādu no vairāk nekā 250 valsts pārvaldes iestāžu datu kopām, kas publicētas Atvērto datu portālā data.gov.lv.

Pirmajā Latvijas Skolu Atvērto Datu Hakatonā uzvarētāju laurus 1.–9.klašu grupā plūca Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas komanda "OPLoRD", kura, izmantojot atvērtos datus, izveidoja reģionālo autobusu maršrutu simulatoru,  savukārt vecāko klašu grupā (10.–12.klašu grupā) uzvarēja Rīgas 10.vidusskolas komanda "The Conquerors", piedāvājot mobilo lietotni, kas atgādina par medikamentu lietošanu.

Datu analīzi un savu ideju izstrādi skolēni uzsāka jau 1.martā. Kopumā hakatonā piedalījās – 28 komandas no 19 Latvijas skolām jaunāko (1.–9. klase) un 36 komandas no 28 skolām vecāko (10.–12.klase) klašu grupā. Fināla pasākumā 29. martā LMT Galvenajā birojā sacentās 14 komandas – septiņas jaunāko un septiņas vecāko klašu grupā.

Jaunāko klašu grupā 2.vietu ieguva Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas komanda "Qui Dolor", kuras izstrādātais risinājums bija lietotne rindojies.lv, ar kuras palīdzību skolā var pārbaudīt rindas garumu, piemēram, ēdnīcā, un izvēlēties izdevīgāko laiku tās apmeklējumam. Savukārt 3.vietā – Programmēšanas skolas LearnIT komanda "LearnIT/LAWA", kura izstrādāja lietotni, kas ietver informāciju par atkritumu šķirošanas punktiem, dodot iespēju cilvēkiem pievērsties atkritumu šķirošanai.

Vecāko klašu grupā 2.vietu ieguva Rēzeknes Valsts 1.ģimnāzijas komanda "Rēzekne", piedāvājot vienkopus informāciju par visām vispārizglītojošajām skolām Latvijā – atrašanās vieta, eksāmenu rezultāti, skolēnu skaits, mācību valoda u.c. informāciju. 3.vietā vecāko klašu grupā  – Liepājas Valsts ģimnāzijas komanda "Olimps 3D", kura izveidoja interaktīvu viktorīnu par Latvijas novadiem.

"Publiskās pārvaldes datu pieejamība atvērtā veidā ir viena no e–pārvaldes politikas prioritātēm 2014. – 2020. gada attīstības plānošanas periodā. Atvērtie dati sniedz iespēju vēl efektīvāk un plašāk, piemēram, pētniecībai, jaunu produktu un pakalpojumu attīstīšanai, kā arī sabiedrības līdzdalībai, izmantot publiskās pārvaldes digitalizācijas ieguvumus. Tāpēc skolēnu izglītošana par jaunu digitālo risinājumu izstrādes iespējām atraktīva hakatona veidā ar iespējām pašiem programmēt un radīt jaunus e–pakalpojumus ir būtiska ceļā uz visaptverošu pārvaldes un tautsaimniecības digitalizāciju," atzīst Vides aizsardzības un reģionālās attīstībās ministrijas (VARAM) Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors Uģis Bisenieks.

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) valdes loceklis  Rojs Dauburs uzsver: "Ir jāatzīst, ka vairāk kā 200 jauniešu no dažādām Latvijas vietām, startējot LATA hakatonā, īsā laika sprīdī – 24 dienās – ir ne tikai radījuši aizraujošus, laikmetīgus datu projektus, bet arī ieguvuši prasmes, kas viņus ievilina nākotnes sabiedrības izaicinājumu risinājumos. Hakatona norise atklāja, ka mums ir daudz gudru jauniešu, daudz radošu pedagogu. Mūsu pienākums ir viņiem parādīt ceļu."

Skolu hakatonā varēja piedalīties komandas no ikvienas Latvijas vispārizglītojošās, profesionālās vai interešu izglītības iestādes 1–5 cilvēku sastāvā. Vairāk par hakatonu var uzzināt lata.org.lv.

Balvās uzvarētāji saņēma finansiālu atbalstu: 1. vietas balvu fonds bija 500 eiro komandai un 250 eiro skolotājam, 2. vietas – 300 eiro komandai un 150 eiro skolotājam, 3. vietas – 150 eiro komandai un 75 eiro skolotājam.

Atvērtie dati ir brīvi pieejama bezmaksas informācija bez atkalizmantošanas ierobežojumiem, kuru var rediģēt un automatizēti apstrādāt ar brīvi pieejamām lietojumprogrammām. Atvērto datu pieeju var attiecināt uz visu informāciju, kuru valsts iestāde publicē Latvijas Atvērto datu portālā, piemēram, publiskiem reģistriem un valsts informācijas sistēmu publiskajām daļām, pētījumiem, statistiku, tabulām utt. Pieejas pamatā ir ideja, ka informācija sabiedrībai ir jānodod tādā formā, lai to varētu apstrādāt.