M. Valters 1919.gadā. J. Bokuma foto

Piektdien, 23.oktobrī, pulksten 14 Liepājas muzeja dārzā Kūrmājas prospektā 16/18 notiks Liepājā dzimušā ievērojamā Latvijas valsts un sabiedriskā darbinieka Miķeļa Valtera (1874-1968) piemiņas pasākums, veltīts Nicas (Francija) atdusas vietas kapa plāksnes nodošanai Liepājas muzeja krājumā, informē Liepājas muzeja ārējo sakaru koordinatore Linda Rozentāle-Roze.

Miķeļa Valtera Nicas kapa plāksnes  svinīgajā nodošanas ceremonijā Liepājas muzejā piedalīsies Miķeļa Valtera tuvinieki, Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas un Liepājas pilsētas domes pārstāvji. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietnieks zinātniskajā darbā, vēsturnieks Toms Ķikuts dalīsies īsā vēsturiskā atskatā par Miķeļa Valtera dzīves gaitām Liepājā. Ar muzikāliem priekšnesumiem pasākumu bagātinās NBS Jūras spēku orķestris.

Ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas gādību šā gada 11. augustā Francijā, Nicas pilsētas Austrumu kapsētā, tika veikta pirmā Latvijas valsts iekšlietu ministra, diplomāta un valstsvīra Miķeļa Valtera ekshumācija, un ar aviosabiedrības airBaltic reisu 14. augustā no Nicas pārapbedīšanai Latvijā tika nogādāti Miķeļa Valtera pīšļi un oriģinālā kapa plāksne.

2020.gada 23. septembrī notika Miķeļa Valtera piemiņas ceremonija Rīgas pilī un svinīgā pārapbedīšana Rīgas I Meža kapos. Oriģinālo Nicas kapa plāksni, kura vizuālā koncepta dēļ neiederējās tēlnieka Valta Barkāna veidotajā piemiņas ansamblī Rīgas I Meža kapos,  piederīgie nolēma dāvināt Liepājas muzejam.

Miķelis Valters dzimis Liepājā 1874.gada 25. aprīlī strādnieku ģimenē. Miķelis Valters bija Latvijas pirmais iekšlietu ministrs, politiķis, diplomāts, žurnālists un literāts. Viņam bija nozīmīga loma Latvijas neatkarības idejas formulēšanā un valsts dibināšanā.

No 1919.gada oktobra Miķelis Valters bija diplomātiskais pārstāvis Itālijā, 1921.gada martā – ārkārtējais sūtnis un pilnvarotais ministrs Itālijā, no 1921.gada novembra – arī nerezidējošais ministrs Spānijā un Portugālē. Miķelis Valters bijis ārkārtējais sūtnis un pilnvarotais ministrs arī Francijā, Polijā, Ungārijā Beļģijā un Luksemburgā, kā arī konsuls Karalaučos (Austrumprūsijā).

Līdzās savām aktivitātēm diplomātijas jomā Miķelis Valters pazīstamas arī ar savām filozofiskajām un mākslas apcerēm un dzeju krājumiem. Kā dzejnieks un literāts viņš darbojās ar pseidonīmu – Andrejs Paparde.

Miķeļa Valtera sirds beidza pukstēt 94 gadu vecumā Nicā, Francijā, 1968.gada 27.martā.

Saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī Covid-19 izplatības ierobežošanai, ienākot muzejā, ikvienam apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs. Informējam, ka pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un filmēšana, kas var tikt izmantota publicitātes nolūkos.